Росія незаконно будує дамбу в Керченській протоці
Росія ще не дала офіційну відповідь на ноту МЗС України щодо будівництва дамби у Керченській протоці, що має з’єднати український острів Коса Тузла з російським берегом Таманського півострова, повідомив учора заступник міністра закордонних справ Олександр Моцик. «30 вересня ми надіслали офіційну ноту до МЗС Росії. На жаль, до цього часу офіційної відповіді від Росії не отримали. Російська сторона каже, що ноту поки що розглядають, і найближчим часом ми отримаємо відповідь», — сказав він. Заступник міністра повернувся з Москви, де провів низку консультацій із представниками МЗС Росії. Крім того, за його словами, МЗС України постійно тримає зв’язок із цього питання з посольством Росії в Україні. Як повідомив О. Моцик, будівництво розпочалося 29 вересня і на сьогодні вже побудували 1,5 км дамби завширшки 30 метрів. Відстань до української території залишається приблизно 2,5 км. Він заявив, що МЗС Росії не володіє повною інформацією про будівництво, оскільки його ініціювала одна з районних адміністрацій Краснодарського краю. За даними МЗС України, довжина острова Коса Тузла становить майже 6,5 км, і там знаходяться пансіонати українських підприємств. О. Моцик наголосив, що територія Тузли є українською, і дії російської сторони є односторонніми. «Керченською протокою проходить державний кордон. Його встановили згідно із законодавством СРСР. Пізніше це було підтверджене Україною та Росією», — відзначив заступник міністра. Разом із тим, він висловив надію, що ситуацію, яка виникла, вдасться владнати, дотримуючись принципів взаємоповаги і міжнародного права.
Шварценегер попросив вибачення у жінок
Актор Арнольд Шварценегер визнав, що поводився по-хамськи й «образив людей», після того, як у газеті «Лос-Анджелес Таймс» було опубліковано статтю, у якій описали його зневажливу поведінку стосовно жінок. На даний момент Шварценегер бореться за пост губернатора Каліфорнії; голосування там відбудеться через п’ять днів. Шестеро жінок звинуватили Шварценегера, кандидата від республіканської партії, у тому, що він образив їх своєю поведінкою у період з 1975 по 2000 рік. Четверо із шести жінок вважали за краще не розголошувати свої імена. «Тим людям, яких я образив, я хочу сказати, що щиро жалкую про це і прошу у них вибачення», — сказав Арнольд Шварценегер. Водночас декілька чоловік охарактеризували жарти «Термінатора» як «обурливі, але незлобні». Згідно з останніми опитуваннями громадської думки, Шварценегер лідирує у гонці до губернаторського крісла. У вівторок республіканська партія США офіційно виступила на підтримку кандидатури актора на виборах. Керівники відділення партії в Каліфорнії одноголосно вирішили виступити на користь кандидатури Шварценегера замість того, щоб підтримувати всіх кандидатів-республіканців.
США проти проекту створення альтернативи НАТО
США не підтримують проект створення альтернативного НАТО європейського центру військового командування, заявив посол США при НАТО Ніколас Бернс. «Ми вважаємо, що час, увагу та гроші слід витрачати на підтримку спільних операцій НАТО з Європейським Союзом, а не на створення інститутів, які у тривалій перспективі могли б на противагу співпраці скласти конкуренцію НАТО», — наводить учора слова посла стрічка інтернет-новин «Євроактив». У квітні цього року глави Франції, Німеччини, Бельгії та Люксембурга оголосили про намір заснувати європейський центр військового командування у передмісті Брюсселя Терв’юрені. У Бельгії розташовується штаб-квартира та генштаб НАТО.
ОБСЄ незадоволена переговорами стосовно Придністров’я
Організація з питань безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) незадоволена ходом переговорного процесу стосовно придністровської проблеми. Про це повідомив журналістам глава місії ОБСЄ в Молдавії Вільям Гілл, коментуючи черговий раунд переговорів у п’ятисторонньому форматі з придністровської проблеми, що завершився в четвер увечері. На думку Гілла, на хід ведення переговорів негативно впливає телефонна «війна» між Кишиневом і Тирасполем, а також факт введення Придністров’ям стовідсоткового мита на товари з Молдавії. Відповідаючи на запитання про перспективи вивозу російської зброї з Придністров’я, Гілл сказав: «Російську зброю обов’язково вивезуть цього або наступного року». Разом із тим, дипломат зазначив: «Якщо найближчим часом вивіз не поновлять, то Росія не зможе через технічні причини виконати взяті на себе міжнародні зобов’язання та вивезти зброю до 2004 року». Затримка з відправкою ешелонів зі зброєю із Придністров’я відбувається через те, що тираспольська влада вимагає від Росії за вивіз зброї 100 млн. доларів США.