Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

4 вересня, 2003 - 00:00

Анатолій Зленко: «Я не прощаюся...»

Анатолій Зленко, звільнений з посади міністра закордонних справ України, збирається залишатися в дипломатії. «Я не прощаюся, а тільки кажу «до побачення». Адже дипломатія — це справа всього мого життя, тому міністр Зленко йде, а дипломат Зленко залишається», — заявив він, виступаючи учора із заключним словом перед журналістами. «Ми міцно тримали штурвал в напрямі на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Певною мірою це гарантія того, що жодна нова берлінська стіна не відокремить нас від Європи», — зазначив він, додавши, що, заявивши про своє прагнення стати членом НАТО, Україна заповнила «останню прогалину в ідеології своїх відносин із новим та старим світом». А. Зленко побажав своїм наступникам, щоб на їхньому шляху було якомога менше важких випробувань. 65-річний А. Зленко двічі очолював українське зовнішньополітичне відомство. 2 вересня Президент Леонід Кучма призначив на цей пост Костянтина Грищенка, який до останнього часу працював послом у США.

США вивчають свої помилки в Іраку

Об’єднаний комітет начальників штабів (ОКНШ) США поклав провину за нинішні невдачі американців в Іраку на помилкове та поспішне планування всієї операції вторгнення до цієї країни. Доповідь комітету «Стратегічні уроки операції зі звільнення Іраку» має гриф «секретно», але її копія потрапила в розпорядження газети «Вашингтон таймс», яка має налагоджені зв’язки у військових та розвідувальних колах. «У доповіді, — пише газета, — повідомляється, що загальну стратегію воєнних дій в Іраку затвердив президент Джордж Буш у серпні минулого року. Це було за вісім місяців до того як було скинуто перші бомби і за шість місяців до того як він попросив мандат Ради Безпеки ООН на війну, який так ніколи і не отримав». Основною помилкою ОКНШ вважає «нездатність адміністрації Буша передбачити партизанську війну проти американських військ в Іраку». Прибічники Саддама Хусейна та іноземні бійці, додає газета, вже вбили після 1 травня понад 60 американських солдатiв.

Електричку висадив у повітря терорист-смертник?

Слідство у справі про вибух електрички біля Кисловодська не виключає, що у висадженому вагоні був терорист-смертник. Про це повідомило агентству Інтерфакс-Південь джерело у правоохоронних органах Ставропольського краю. За словами джерела, слідство розглядає і дві інші версії. За однією з них, два вибуховi пристрої було закладено до електрички вночі, коли вона була на стоянці на станції Мінутка біля Кисловодська. За іншою, два вибуховi пристрої були розташовані на полотні залізниці та ввімкнені дистанційним керуванням. Тим часом, як повідомило джерело в апараті повпреда президента РФ у Південному федеральному окрузі, зараз встановлено, що два вибуховi пристрої були закріплені на зовнішньому боці залізничного полотна на повороті. У центрі громадських зв’язків УФСБ по Ставропольському краю повідомили, що розглядають те, що сталося, як теракт. Згідно з отриманими учора офіційними даними російського МНС, внаслідок вибуху електрички біля Кисловодська п’ятеро осіб загинули, 29 поранено.

Арафат вважає «дорожню карту» мертвою

Голова Палестинської національної адміністрації Ясір Арафат вважає мертвим міжнародний план близькосхідного врегулювання «дорожня карта». «Дорожня карта» померла, але тільки через ізраїльську воєнну агресію останніх тижнів», — заявив він у інтерв’ю телекомпанії Сі-Ен-Ен. Я. Арафат вважає, що США не доклали достатнiх зусиль для просування цього плану. За його оцінкою, немає також жодних надій, щоб радикальні палестинські угруповання знову погодилися на перемир’я з Ізраїлем. Голова ПНА применшив значення своїх розбіжностей із палестинським прем’єр-міністром Махмудом Аббасом. Він зазначив, що Ізраїль намагається ці розбіжності роздути, вимагаючи, щоб Арафат залишив політичну сцену у зв’язку з його нездатністю протистояти місцевим терористичним угрупованням ХАМАС та «Ісламський джихад», радикальні дії яких блокують процес переговорів.

Північна Корея озброюється

У Північній Кореї парламент схвалив рішення уряду активізувати зусилля зі створення потужного ядерного арсеналу, інформує радіо «Свобода». Як неодноразово оголошував Пхеньян, це робиться у зв’язку із загрозою з боку Сполучених Штатів. Північнокорейського лідера Кім Чен Іра одностайно переобрали на найважливіший у країні пост — голови комітету національної оборони. Він очолює комітет вже 10 років. Учора США вкотре заявили про намір домагатися урегулювання конфлікту навколо ядерної програми КНДР мирним шляхом.

Мілошевич просить «відгул»

Колишній президент Югославії Слободан Мілошевич попросив Гаазький трибунал з воєнних злочинів у колишній Югославії звільнити його на два роки, щоб він зміг належно підготуватися до захисту себе від обвинувачень у воєнних злочинах, повідомляє Бі-Бі-Сі. Однак головуючий на процесі у справі Мілошевича суддя Річард Мей відхилив клопотання і сказав, що «не може бути питання» про таку тривалу перерву в слуханнях. 62-річний Слободан Мілошевич наполягає на тому, що не визнає трибунал ООН і не пристає на пропозиції суддів надати йому адвоката, наполягаючи на тому, що захищатиметься сам. Процес розпочався в лютому 2002 року; на ньому заслухали 230 свідків обвинувачення, і прокурори наполягають на тому, що завершити справу потрібно до кінця цього року. Загалом Мілошевичу інкримінують понад 60 злочинів, серед них геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини у Хорватії, Боснії та Косово у 90-х роках. Він вже говорив, що в ході свого захисту збирається викликати до Гааги як свідків таких видатних політичних діячів, як президент Франції Жак Ширак та колишній президент США Білл Клінтон.

Газета: 
Рубрика: