Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

2 вересня, 2003 - 00:00

Віктора Черномирдіна прийняли у студенти

Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін став почесним студентом Інституту філології Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Студентський квиток послу вручили учора під час зустрічі зі студентами цього інституту, передає Бі-Бі-Сі. Віктор Черномирдін повідомив про досягнуту між Києвом і Москвою домовленість щодо обміну будівельниками. Зокрема, передбачається, що українські будівельники побудують у Москві «цілий житловий квартал», те ж саме зроблять московські будівельники в Києві. Торкаючись мовної проблеми, Віктор Черномирдін зазначив: «Хвороба, на яку хворіли країни СНД, минає. Я не думаю, що можна заборонити комусь говорити російською. Це — воля кожного. Але всі труднощі вже позаду». «Україна — суверенна держава, українська мова — державна й рідна. Але, якщо понад вісім-дев’ять мільйонів розмовляють російською, то заборонити говорити — це пуста справа. Ми через це пройшли, і цей психоз минає, місця вистачить всім», — сказав посол.

Грузія запроваджує погодинну подачу електроенергії

З 1 вересня у Грузії запроваджується жорсткий графік подачі електроенергії. Як повідомили РІА «Новости» у прес-центрі міністерства палива й енергетики Грузії, причиною запровадження погодинного графіка на електроенергію став катастрофічно низький рівень води у водосховищах грузинських ГЕС. Найскладніша ситуація склалася на найбільшій у країні ІнгуріГЕС, розташованій у зоні грузино-абхазького конфлікту. Обмеження подачі електроенергії не поширюватимуться на об’єкти життєзабезпечення. Найтриваліший період подачі електрики — 12 годин на добу — встановлено для грузинської столиці.

ЄС відмовляється припинити контакти з Арафатом

Верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та безпеки Хав’єр Солана відмовився піддатися тиску Ізраїлю, який наполягає на припиненні будь-яких контактів із головою Палестинської національної адміністрації Ясіром Арафатом, повідомляє Інтерфакс. Хав’єр Солана здійснює поїздку на Близький Схід. Зустріч з Арафатом не фігурує в офіційній програмі візиту, однак представник ЄС дав зрозуміти, що розраховує побачити главу ПНА, фактично блокованого Ізраїлем у його штаб-квартирі в Рамаллі. Солана також піддав критиці будівництво Ізраїлем «стіни безпеки», яка, за його словами, може спотворити лінію, що розмежовує території Ізраїлю та Західного берега.

Марихуану визнали ліками

З першого вересня голландські лікарі отримали право виписувати пацієнтам марихуану. Протягом останніх двох років урядове Бюро з використання марихуани у медичних цілях досліджувало лікувальний вплив цього наркотику на пацієнтів. (Марихуану можна застосовувати як болезаспокійливий засіб при важких захворюваннях). Саме на підпорядковане уряду Голландії Бюро покладено функції з регулювання вирощування та продажу марихуани для потреб пацієнтів. Бюро вже підписало контракт на поставку марихуани з двома компаніями, що вирощують «травку». У аптеках п’ятиграмову упаковку марихуани продаватимуть за рецептом по 50 доларів, повідомляє Бі-Бі-Сі. Тепер страхові компанії мають вирішити, чи повертатимуть пацієнтам гроші за цю покупку, як при придбанні інших ліків. У Нідерландах вживання легких наркотиків неофіційно дозволено, і «травку» відкрито продають у так званих кофе-шопах. У березні цього року уряд дозволив лікарям прописувати пацієнтам опіум. Приклад Голландії можуть наслідувати й інші країни, зокрема, Велика Британія, Канада, Швейцарія та США, в яких тривають дослідження можливостей медичного застосування наркотику.

«Зелене світло» дешевим препаратам

Світова організація торгівлі (СОТ) погодилася змінити міжнародні торгівельні правила, щоб забезпечити доступ бідних країн до аналогів дорогих медичних препаратів, пише «Нью-Йорк Таймс». Після переговорів, що тривали кілька днів, СОТ прийняла одностайне рішення про можливість імпорту країнами, що розвиваються, непатентованих аналогів медичних препаратів без урахування норм світового патентного права. Країни Африки та підтримуючі їх некомерційні організації з охорони життя і здоров’я боролися за це рішення протягом кількох років, посилаючись на те, що «гуманістичні переконання мають переважити комерційну вигоду від заборони поставок ліків, які можуть врятувати життя мільйонів людей від таких епідемій, як СНІД, малярія та туберкульоз».

Газета: 
Рубрика: