Молдова може переглянути участь у ГУУАМ
Кишинів не отримує користі від участі в організації співробітництва ГУУАМ (Грузія, Україна, Узбекистан, Азербайджан, Молдова), вважає президент Володимир Воронін. Про це він заявив учора на прес-конференції у молдовській столиці. За словами Вороніна, ГУУАМ не має програм, що цікаві для його країни. «Ми вважаємо, що участь у подібних організаціях має приносити певну користь, — додав Володимир Воронін. — У ГУУАМ ми її поки що не бачимо». На думку президента, «якщо так буде далі», то Молдова «перегляне свою участь у таких організаціях».
Родичі жертв катастрофи Ту-154 не згодні із сумами компенсацій
Родичі пасажирів, загиблих у авіакатастрофі Ту-154 над Чорним морем у жовтні 2001 року, не вважають прийнятними суми та порядок виплати компенсацій, запропоновані українською стороною під час чергового раунду російсько-українських експертних консультацій. Про це вчора заявив Інтерфаксу голова Фонду допомоги родичам загиблих пасажирів Борис Калиновський. Водночас, за його словами, він позитивно оцінює той факт, що пропозиції української сторони поступово наближаються до розмірів виплат, вказаних у російському меморандумі, в якому викладено офіційну позицію МЗС РФ з цього приводу. «Ми готові вирішувати питання у позасудовому порядку, якщо розміри компенсацій досягнуть рівня, вказаного у російському меморандумі, хоч ці суми й менші, ніж за судовими позовами», — заявив Калиновський. Раніше заступник голови прес-служби МЗС України Олександр Горьков повідомив, що розмір компенсацій, що обговорювався під час експертних консультацій, у кілька разів перевищує суму, заявлену під час зустрічі з сім’ями загиблих.
США побоюються нових терактів
Американська адміністрація виступила з офіційним попередженням про терористичну загрозу, що нависла передусім над співвітчизниками, які перебувають за кордоном. Існують побоювання, що угруповання «Аль-Каїда» може здійснити нові акції, подібні до атаки 11 вересня 2001 року. «Терористичні акції можуть включати використання смертників, захоплення, бомбардування і викрадення, але не обмежуватися цим», — мовиться у заяві державного департаменту США. У документі зазначено, що мішенню можуть стати пасажирські літаки. Телекомпанія Сі-Ен-Ен уточнює, що розвідка вважає можливим викрадення пасажирського літака. Загроза стосується не тільки США, але й їхніх найближчих союзників у війні проти Іраку — Австралії, Великої Британії та Італії. Що ж стосується США, зазначає телекомпанія, то особливий ризик навис над східним узбережжям країни. Це пов’язано з тим, що саме там зосереджено найважливіші урядові, військові та економічні об’єкти. Газета «Вашингтон пост» наводить дані, згідно з якими американським спецслужбам вдалося дізнатися про ці плани терористів із допитів бойовиків «Аль-Каїди». Отриману від них інформацію підтверджено за іншими каналами, в тому числі через електронну розвідку.
Грузія протестує проти морського сполучення Сухумі — Сочі
Голова МЗС Грузії Іраклій Менагарішвілі назвав «піратською акцією» рейс абхазького пасажирського катера за маршрутом Сухумі — Сочі, що відбувся 26 липня. Учора в інтерв’ю Інтерфаксу міністр сказав, що за даним фактом грузинська сторона напередодні направила ноту протесту МЗС Росії. «У Тбілісі сподіваються, що цій авантюрі буде покладено край і вона не отримає продовження», — підкреслив І. Менагарішвілі. Коментуючи запитання про можливе відкриття сухумського аеропорту і початок повітряного сполучення між Абхазією та Росією, голова МЗС заявив, що «подібну ідею навряд чи можна реалізувати». Міністр зазначив, що повітряна траса над усією територією Абхазії закрита за розпорядженням президента Грузії, і порушити це розпорядження навряд чи вдасться, оскільки в цьому разі починають діяти міжнародні норми та угоди. Як сказав Інтерфаксу міністр транспорту й комунікацій Грузії Мераб Адеїшвілі, для відкриття сухумського аеропорту необхідним є дозвіл міжнародної організації з аеронавігації, для чого в свою чергу необхідна згода Тбілісі.
Бельгія переглядає закон про воєнні злочини
Нижня палата бельгійського парламенту схвалила поправку до закону про воєнні злочини, за яким було подано позови проти деяких світових лідерів, включно з президентом США Джорджем Бушем та прем’єр-міністром Ізраїлю Аріелем Шароном. Нині чинний закон наділяє бельгійські суди повноваженнями притягувати до відповідальності за воєнні злочини будь-яку людину, незалежно від її національності та того, де були скоєні імовірні злочини. Новий закон обмежить юрисдикцію судів тільки справами громадян або жителів Бельгії, повідомляє Бі-Бі-Сі.
У Панамського каналу буде конкурент?
Нікарагуанський уряд відроджує плани збудувати 400-кілометровий канал, який з’єднував би Тихий та Атлантичний океани. Міністр охорони навколишнього середовища Нікарагуа Артуро Гардінг повідомив Бі-Бі-Сі, що канал обслуговуватиме великі судна (місткістю понад 50 тисяч тон), які нездатні пройти Панамським каналом. Проект, який фінансується приватним бізнесом, коштуватиме, як очікують, понад 25 мільярдів доларів, а будівництво потребуватиме десять років. Гардінг заявив, що відроджено спеціальну президентську комісію, вперше створену 1999 року, і тепер вона має створити попередні проекти, аби залучити інвесторів.
Індія святкує Кумб Мелу
Мільйони індуських паломників зберуться на святі Кумб Мела на берегах ріки Годаварі, що на півдні Індії. Барвисте свято триватиме дванадцять днів. Паломники купатимуться у річці, виконуватимуть акти жертвоприношення та братимуть участь у інших релігійних церемоніях. Головним центром святкування стане місто Раямундрі, що на берегах Годаварі. Паломники також будуть збиратися у святому місті Нашик, яке розташоване в західній частині Індії в штаті Махараштра біля гирла ріки. Індійська влада заявляє, що зробила все можливе, щоб свято пройшло без ексцесів. У минулому під час свята в тисняві гинули пілігрими. Цього року обладнано 170 нових місць для купання та виконання релігійних ритуалів. Також було відновлено 350 капличок. Кумб Мела є героєм індуського міфу, в якому бог проливає чотири краплини нектару безсмертя в чотирьох різних місцях в Індії під час свого бою із демонами. Фестиваль проводиться кожні три роки в чотирьох різних місцях, в яких і було пролито нектар, зазначає Бі-Бі-Сі.
У Казахстані — чума
У Казахстані у трьох жителів Мангістауської області підтверджено діагноз — бубонна чума. Про це кореспонденту РІА «Новости» повідомив учора оперативний черговий обласного управління з надзвичайних ситуацій. Діагноз підтвердили результати аналізів, зроблених напередодні місцевими медиками. У Мангістауській області Казахстану за останні кілька днів госпіталізовано п’ятеро осіб з підозрою на захворювання на чуму. Напередодні ці люди забили на м’ясо верблюда. Троє із п’яти відчули себе хворими. Після звернення до лікарів їм поставили попередній діагноз — чума. У рамках розпочатих в області протиепідеміологічних заходів тільки за минулу добу для медичного огляду було госпіталізовано 91 особу. Усі вони мали контакти з хворими. За даними МОЗ Казахстану, останні підтверджені випадки захворювання на чуму були відзначені у Республіці 2001 року. Медики вважають, що близько 40% території країни є природними вогнищами захворювання. Основною небезпекою є надзвичайно поширені в республіці гризуни: бабаки, ховрахи, піщанки.