Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

16 квітня, 2003 - 00:00

Генсек ООН стурбований нападками на Сирію

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан висловив учора стурбованість зростаючим потоком обвинувачень на адресу Сирії з боку США. Вашингтон кілька останніх днів неодноразово звинувачував Сирію у підтримці режиму Саддама Хусейна, у переховуванні лідерів цього режиму, у розробці та випробуваннях зброї масового знищення. За словами представника Генсека, Аннан стурбований, що подібні обвинувачення можуть призвести до подальшої дестабілізації обстановки на Близькому Сході. Аннан нагадав США, що будь-які питання щодо міжнародної безпеки та миру слід порушувати відповідно до хартії ООН, згідно з якою Рада Безпеки ООН є єдиним легітимним міжнародним органом, який має право займатися такими питаннями, повідомляє Бі-Бі-Сі. Міністр закордонних справ Великої Британії Джек Стро, намагаючись заспокоїти громадськість, заявив, що удар по Сирії зовсім не стоїть на порядку денному після завершення війни в Іраку. «Що стосується припущення, що Сирія — наступна у списку, ми ясно кажемо, що це не так, такого списку просто не існує», — заявив він.

«Культурні» втрати в Багдаді

Книги та архіви Іракської національної бібліотеки в Багдаді знищила пожежа. У вогні згоріли не тільки безцінні книги, але й національний архів з документами королівського двора Іраку та записами часів Оттоманської імперії. Невдовзі поруч з Національною бібліотекою запалала Бібліотека Коранів з найстарішими, найрідкіснішими виданнями священної для мусульман книги. Хто підпалив будівлю, достеменно невідомо. У Багдаді з моменту падіння режиму Саддама Хусейна тривають масове мародерство та грабунки: пограбовані не тільки міністерства, вілли та палаци, але й Національний музей. Держсекретар США Колін Пауелл назвав Національний музей Іраку одним із найбагатших у світі та пообіцяв, що США відіграють чільну роль у його відновленні разом з ЄС та ЮНЕСКО. Завтра провідні експерти з іракської історії та мистецтва проведуть надзвичайну зустріч у спробі оцінити вартість відновлювальних робіт та завдані мародерами збитки. Ступінь втрати культурної спадщини ЮНЕСКО вже оцінила як «катастрофічну». Багато експонатів музею і бібліотек втрачені, ймовірно, назавжди, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Посольство України в Іраку розграбовано

Мародери пограбували будівлю посольства України в Багдаді, повідомив на брифінгу у вівторок керівник прес-служби МЗС України Маркіян Лубківський. Відповідаючи на запитання журналістів, він сказав, що зараз МЗС оцінює суму збитків від пограбування. При цьому він повідомив, що ще до початку воєнних дій в Іраку українські дипломати вивезли з будівлі посольства до сусідньої з Іраком країни всі робочі, а також цінні матеріали. Кажучи про можливі збитки, завдані самій будівлі внаслідок пограбування, офіційний представник МЗС повідомив, що українська сторона орендує приміщення посольства, не будучи його власником.

У Києві знову відзначили прогрес на переговорах iз Румунією

МЗС України відзначає певний прогрес у ході переговорів iз Румунією з питань підготовки проектів договору про режим державного кордону та угоди про делімітацію континентального шельфу і виняткових економічних зон двох країн у Чорному морі, — сказав на брифінгу офіційний речник МЗС Маркіян Лубківський. Однак, за його словами, останню крапку в цьому документі ще буде поставлено, оскільки деякі з його положень залишаються неузгодженими. Повне узгодження тексту договору, вважає дипломат, залежить вже не від технічної складності питання, а виключно від політичної волі. У спільній декларації, підписаній під час зустрічі Президентів Леоніда Кучми та Іона Ілієску 17 вересня минулого року вказано, що договір має бути підписаний до 1 червня 2003 року.

Геном людини розшифровано достроково

Генетичний код людини розшифровано з точністю 99,99%, повідомляє CNN з Міжнародного консорціуму, в роботі якого брали участь представники 18 країн світу. Проект стартував 1990 року і був розрахований на 15 років, але вченим вдалося завершити необхідні дослідження достроково. Результати досліджень групи вчених розміщені у вільному доступі в Інтернеті через наукові комп’ютерні бази даних. Веб-сайти з цією базою вже зараз налічують понад 120 тис. відвідувань щодня. Очікується, передає телекомпанія, що розшифровка геному людини вплине у найближчі століття практично на всі галузі медицини. За словами дослідників, чорновий варіант геному людини було підготовлено ще у 2000 році, однак тепер роботу практично завершено.

Газета: 
Рубрика: