Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

6 лютого, 2003 - 00:00

Більшість біженців в Україні — афганці

Як повідомив голова Державного комітету з питань національностей та міграції Геннадій Москаль, на сьогодні в Україні перебуває 2997 офіційно зареєстрованих біженців. Як сказав пан Москаль, більше всього біженців із Афганістану, хоча точну кількість він не назвав. Водночас, додав він, минулого року з України було депортовано близько дванадцяти тисяч нелегалів. Як твердить Геннадій Москаль, біженці мають ті ж самі права, що й українські громадяни, за винятком можливості працювати на державній службі, голосувати та служити в армії. За словами голови Комітету з питань національностей та міграції, найближчим часом у Харківській та Київській областях планується створити пункти для розміщення біженців, повідомляє українска служба Бі-Бі-Сі.

Коштуніца: останні дні при владі?

Президент колишньої Союзної Республіки Югославія Воїслав Коштуніца залишиться у найближчі тижні на чолі заснованого у вівторок державного утворення під назвою Сербія і Чорногорія. За цей час буде створено парламент нової країни, депутати якого уповноважені обрати президента співдружності цих двох республік. Раніше Коштуніца оголосив, що він не має намірів балотуватися на цю посаду. Главі колишньої Югославії також не вдалося стати президентом Сербії, оскільки через низький рівень активності виборців результати жовтневих і грудневих виборів було визнано недійсними, і зараз обов’язки президента Сербії виконує глава скупщини (парламенту) республіки Наташа Мічич. Депутати скупщини Югославії вже схвалили конституційну хартію нової співдружності під назвою Сербія і Чорногорія і закон про набуття конституційною хартією чинності. Нове державне утворення існуватиме протягом трьох років, після чого влада кожної республіки зможе провести референдуми про повну незалежність. Сербія і Чорногорія — державне утворення з великою мірою автономії кожної iз республік. Спільними у них будуть тільки президент, парламент і міністерства оборони та закордонних справ, повідомляє Інтерфакс .

ЦРУ про плани «Аль-Каїди»

За даними американських розвідорганів, «Аль-Каїда» готує великі теракти такого ж масштабу, як 11 вересня 2001 року, хоч арешти ряду її активістів за останні місяці ускладнили планування цих операцій. За словами співробітників американських спецслужб, зв’язок між різними осередками «Аль-Каїди», порушений під час антитерористичних операцій у багатьох країнах, поступово відновлюється. Розвідка не сумнівається, що планується якийсь масштабний теракт. Розвідники також говорять про те, що новим грандіозним терактам, швидше за все, передуватиме серія менших операцій, наприклад, убивства відомих американців. Подробицями представники влади ділитися не стали, але їх повідомляють у секретній доповіді, яку розвідоргани минулого тижня подали американському керівництву. Директор ЦРУ Джордж Тенет заявив у грудні, що в останні місяці було вбито або взято в полон понад третину вищого керівництва цієї організації. За словами Тенета, практично всі заарештовані члени «Аль-Каїди» в один голос говорять, що готуються нові удари, але ніхто поки не сказав, де й коли, повідомляє Бі-Бі-Сі .

На Блера подадуть до суду?

Група британських юристів збирається подати на прем’єр-міністра Великої Британії Тоні Блера до Міжнародного кримінального суду (МКС) у разі початку силової акції в Іраку. Як заявив учора бірмінгемський адвокат Філ Шайнер, він і його колеги «на сто відсотків упевнені в тому, що МКС почне розслідування звинувачень Блера у воєнних злочинах, якщо той санкціонує удари по Іраку», передає РІА «Новости» . За словами фахівця в галузі міжнародного права Ніколаса Грифа, якщо війну буде розв’язано без схвалення Радою Безпеки ООН або якщо внаслідок навіть санкціонованого новою резолюцією бомбардування в Іраку загинуть мирні жителі, ініціативна група негайно подасть на британського прем’єра позов до МКС. Тоді, в разі підтримки судом звинувачення, Блерові загрожуватиме довічне ув’язнення. Міжнародний кримінальний суд почав діяти з 1 липня 2002 року. Договір про його створення підписали й ратифікували 74 держави (при необхідних 60). У компетенцію МКС входить розгляд справ про злочини проти людства та геноцид. США не підписали договір про заснування Міжнародного кримінального суду, вважаючи, що діяльність цього органу ущемлюватиме американський суверенітет. Велика Британія, навпаки, не лише підписала, але й ратифікувала статут МКС і тепер зобов’язана видавати своїх підданих за його ордерами.

Газета: 
Рубрика: