Росія не братиме участi у саміті НАТО в Празі
Росія не братиме участь у листопадовому саміті НАТО у Празі. Це, як повідомляє Інтерфакс, підтвердив міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов. «Я не бачу підстав для участі Росії у саміті НАТО, — заявив російський міністр. — У Празі обговорюватимуться питання, які жодним чином нас не торкаються». Він також заявив, що «якби надалі сталося зближення між НАТО та Європейським Союзом, то, природно, міг би вишикуватися логічний трикутник НАТО—Росія—ЄС і можна було б скоординовано вирішувати ті або інші питання у сфері регіональної безпеки». Що ж стосується України, то на зустрічі міністрів закордонних справ НАТО у Рейк’явіку було прийнято рішення про запрошення її на саміт у Празі, на якому розглядатимуться питання чергового розширення Альянсу, його подальшої трансформації у механізм безпеки та встановлення нового рівня відносин з Україною.
Ізраїль будує стіну
Спорудження стіни вздовж так званої зеленої лінії, що відокремлює палестинські території від ізраїльських, розпочалося у вівторок в районі міста Дженін. Це укріплення має сприяти більшій безпеці ізраїльтян та запобігти проникненню на ізраїльські території палестинських терористів, передає Інтерфакс. Певні ділянки цих загороджувальних споруд будуть оснащені електронними датчиками та іншими засобами захисту. Проект спорудження стіни, довжина якої перевищуватиме 100 кілометрів, був запропонований міністром оборони Ізраїлю Біньяміном Бен- Еліезером і схвалений прем’єр-міністром Аріелем Шароном. Водночас представники служби безпеки Ізраїлю пропонують довести довжину стіни до 360 кілометрів. Відповідальний за будівництво стіни представник міністерства оборони Амос Ярон, виступаючи перед комісією кнесету (ізраїльського парламенту) повідомив, що роботи із спорудження стіни триватимуть 10—12 місяців, відзначивши, що загальна вартість будівництва оцінюється у $360 млн. без урахування встановлення контрольно-перепускних пунктів. Міністр оборони Ізраїлю Б. Бен-Еліезер заявив, що стіну слід сприймати не як остаточний політичний кордон, а лише як фізичну перешкоду, побудовану з міркувань безпеки.
Кіссінджера хочуть судити в Чилі
Чилійський суддя Хуан Гусман збирається домагатися екстрадиції колишнього держсекретаря США Генрі Кіссінджера до Чилі, повідомляє «Гардіан». Гусман досі не зміг отримати свідчень від Кіссінджера у розслідуванні, яке повинне з’ясувати роль ЦРУ у військовому заколоті проти президента Альєнде 1973 року. Зокрема, існує версія, що ЦРУ передало хунті списки американців лівих політичних поглядів, що тоді перебували в Чилі. Окремим епізодом розслідування Хуана Гусмана є вбивство американського режисера та журналіста Чарльза Хормана. Незадовго до своєї смерті Хорман намагався з’ясувати обставини вбивства Рене Шнайдера, начальника штабу чилійської армії, який підтримував президента Альєнде. Вже доведено зв’язок ЦРУ з убивцями Шнайдера. П’ятеро дітей Шнайдера минулого року подали у Вашингтоні позов проти Генрі Кіссінджера та інших членів адміністрації президента Ніксона. Вони вимагають $3 мільйони компенсації. Вдова Чарльза Хормана вважає, що її чоловіка вбили тому, що він ненароком став свідком зібрання американських військових в Чилі за лічені дні до заколоту. Адвокат екс- держсекретаря Вільям Роджерс заявив, що всі ці питання потрібно адресувати Держдепартаменту США, а не Кіссінджеру.
Блок Берлусконі програв місцеві вибори
Правоцентристський блок прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі зазнав поразки на місцевих виборах, втративши 9 з 11 міст, де його представники були при владі. Найприкрішим для Берлусконі є те, що серед втрачених міст, зокрема, Верона та Фрозіноне — традиційні бастіони правоцентризму. Святкує ж перемогу лівоцентристський фронт iз Оновленої комуністичної партії та партії «Італія цінностей». Опозиція вже говорить про те, що доля, останнім часом прихильна до правих партій країн Євросоюзу, тепер починає змінювати улюбленців. Однак Сільвіо Берлусконі, популярність якого значно зросла після того, як він провів у Римі самміт Росія—НАТО, закликає свої прибічників не впадати у відчай. Адже вони програли лише на місцевих виборах, у яких взяли участь тільки майже три мільйони громадян Італії. Умберто Боссі, голова Північної ліги, що входить до альянсу Берлусконі «Вперед, Італіє!», заявив, що правляча коаліція програла тому, що її прибічники — буржуазні подружжя, які надають перевагу пляжу перед походом на виборчу дільницю, чого не скажеш про активний електорат лівоцентристів. Як повідомляє «Гардіан», рейтинг альянсу Берлусконі, який прийшов до влади рік тому, залишається високим.