Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

18 квітня, 2002 - 00:00

Робертсон відзначив позитив у відносинах iз Києвом

Генеральний секретар НАТО Джордж Робертсон відзначив позитивну динаміку у відносинах України та Альянсу і вважає, що засідання комісії Україна—НАТО, яке відбудеться 9 липня у Києві, «надасть імпульс» розвитку цього співробітництва. Про це Робертсон заявив у Брюсселі під час візиту делегації національних координаторів співробітництва України та НАТО, очолюваної секретарем Ради національної безпеки і оборони України Євгеном Марчуком. Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна у прес-службі МЗС у вівторок, візит відбувався 15—16 квітня у рамках програми інформаційно- ознайомлювальних візитів з виконання робочого плану імплементації Хартії «Україна—НАТО» на 2002 рік. Робертсон підтвердив свій намір взяти участь у засіданні комісії Україна—НАТО, присвяченому п’ятій річниці Хартії про особливе партнерство України з Альянсом. Українська делегація відвідала штаб-квартиру Альянсу та штаб верховного головнокомандуючого об’єднаних сил НАТО в Європі. У штаб- квартирі НАТО перед українською делегацією виступили керівники офісу інформації та преси, політичного директорату Альянсу, директорату оборонного партнерства та співробітництва. Члени української делегації поінформували керівництво Альянсу про ситуацію в Україні після парламентських виборів. 16 квітня Є.Марчук та держсекретар з питань міжнародного співробітництва Міноборони України Віктор Банних обговорили з верховним головнокомандуючим об’єднаних сил НАТО в Європі, генералом Джозефом Ролстоном питання військового співробітництва, зокрема, участь українського контингенту в миротворчій операції в Косово.

Афіни обіцяють вирішити проблему українських нелегалів

Греція обіцяє Україні врегулювати у найближчому майбутньому проблему з українськими громадянами, які нелегально працюють у цій країні, повідомило агентство Інтерфакс-Україна. Зі слів міністра закордонних справ Греції Георгіоса Папандреу, під час зустрічі зі своїм українським колегою Анатолієм Зленком обговорювалося «широке коло питань», пов’язаних із цією проблемою. Як заявив Папандреу, сьогодні проблема «перебуває в стадії урегулювання», підсумком чого може стати підписання відповідної двосторонньої угоди між Грецією та Україною. Як планується, документ полегшить українцям легальний доступ на ринок праці Греції, забезпечить їм соціальний захист, право на медичне обслуговування й освіту. Зі слів грецького міністра, за останні роки населення Греції збільшилося за рахунок емігрантів на 10%. Разом з тим, — підкреслив він, — Греція позитивно сприймає цю тенденцію. «Вступ українців до соціального життя Греції тільки збагачує його», — зазначив Папандреу. Зленко у свою чергу нагадав, що у цей час Україна веде такі ж переговори з іспанською та португальською владою.

Боснія і Герцеговина — кандидат на вступ у ЄС?

Боснія і Герцеговина (БіГ) важлива для Європейського союзу, вона є потенційним кандидатом на вступ до цієї організації. Про це, повідомило РІА «Новости», заявив верховний представник Європейського союзу з питань зовнішньої політики та безпеки Хав’єр Солана, який перебуває в Сараєво. В інтерв’ю сараєвській газеті «Дневні аваз» він сказав, що ЄС вжив низку конкретних заходів для підтримки позитивного розвитку, стабілізації, прогресу та інтеграції БіГ у Європу, більш тісних відносин цієї балканської країни з Європейськими союзом. Крім того, Боснії та Герцеговині Евросоюз надає значну фінансову допомогу — 200 млн. доларів лише цього року. Євросоюз, зауважив він, ухвалив рішення про активнішу участь у БіГ, зокрема, з 1 січня наступного року він від міжнародних поліцейських сил візьме на себе завдання навчання місцевої поліції. Тим часом, високопоставленого європейського чиновника непокоїть швидкість реалізації Угоди про стабілізацію й наближення до ЄС, оскільки з намічених у йому 18 пунктів виконано лише половину. Зволікання з реалізацією намічених планів, за його словами, означає відставання БіГ від сусідів при приєднанні до процесу європейської інтеграції. Зокрема, наголосив Солана, його непокоїть той факт, що велика кількість осіб, яких Гаазький трибунал звинувачує в скоєнні воєнних злочинів, вільно проживає в Боснії й Герцеговині.

Обрано президента Східного Тимору

Колишнього лідера повстанців у Східному Тиморі Шанана Гужмау офіційно названо переможцем перших президентських виборів у провінції. Він займе цю посаду після проголошення незалежності Східного Тимору від Індонезії 20 травня. На виборах, що відбулися в неділю, за Гужмау проголосували 82% виборців, повідомило Бі-Бі-Сі. 55-річний Шанана Гужмау є символом боротьби за незалежність Східного Тимору, відтоді як 1975 року ця колишня португальська колонія була окупована й анексована Індонезією. Гужмау схопили індонезійські сили 1992-го й випустили 1999 року. Того ж року населення Східного Тимору проголосувало за незалежність від Джакарти.

Ділові жінки віддають перевагу Барселоні перед Давосом

Невдоволені переважанням чоловіків у діловій еліті, жінки-підприємці та жінки-міністри планують організувати свій власний «Давоський економічний форум для жінок». Як повідомляє Рейтер, Всесвітній жіночій саміт відбудеться з 11 по 13 липня у Барселоні. Очікується, що на саміт приїдуть делегати з понад 50 країн. Організатори сподіваються, що форум сприятиме встановленню зв’язків між жінками, що обiймають важливі посади в діловій та політичній еліті, і посилить таким чином їхній вплив.

Третина росіян не виключає причетностi спецслужб до вибухів будинків

За результатами опитування, проведеного Всеросійським центром дослідження громадської думки, 6% респондентів не сумніваються, що вибухи житлових будинків у Москві та Волгодонську 1999 року були організовані російськими спецслужбами. 37% вважають, що причетність спецслужб до вибухів не доведена, але виключати її не слід. Опитування ВЦДГД мало з’ясувати ставлення росіян до фільму «Замах на Росію», знятому за підтримки Бориса Березовського. Автори фільму стверджують, що вибухи — справа рук російських спецслужб. Повністю виключають подібну можливість 38% опитаних. Не дали відповіді 19%, повідомляє «Газета.Ru».

«Коза Ностра» йде у відставку

Сицилійська мафіозна організація «Коза Ностра» готова саморозпуститися. Як передає РІА «Новости», лист із такою пропозицією надійшов на адресу прокурора з боротьби з організованою злочинністю П’єрлуїджі Вінья від босів «Коза Ностри», що перебувають за гратами. Як умову для саморозпуску мафіозі вимагають переглянути результати судових процесів над ними і пом’якшити умови їхнього ув’язнення. Лист підписано П’єтро Алігері, який виконує у ватажків мафії, які відбувають ув’язнення, функції прес-секретаря. За останні роки «Коза Ностру» було практично обезглавлено. У в’язницях перебуває багато босів цієї злочинної організації. Здійснений напередодні арешт Антоніо Жюфре, який вважається правою рукою «хрещеного батька» сицилійської мафії Бернардо Провенцано, який перебуває в бігах майже 40 років, за образним висловом італійських ЗМІ, «вразив злочинну організацію в саме серце». На Жюфре було виписано 15 ордерів на арешт, і його заочно було засуджено до довічного ув’язнення за участь в організації вбивства 1992 року суддів Джованні Фальконе і Паоло Борселіно. Хоча Жюфре, поки що, відмовляється свідчити, у поліції з боротьби з організованою злочинністю є дані, що він є прихильником встановлення «діалогу» мафії з владою. Поліція не виключає, що пропозиція про саморозпуск «Коза Ностри» походить від загнаного в глухий кут Бернардо Провенцано, який втомився переховуватися від правосуддя.

Греки вимагають від Німеччини компенсації

Верховний суд Греції розглядає питання про те, чи мають сім’ї громадян країни, убитих під час німецької окупації у сорокові роки, право вимагати від Німеччини компенсації. Число позовів проти Німеччини у зв’язку з цим оцінюється в 65 тисяч. В основному до суду звернулися родичі загиблих, а також жертви військових злочинів, що вижили. Прихильники права на компенсацію вважають, що грецьким судам повинно бути дозволено розглядати позови проти урядів інших країн. Німеччина наполягає на тому, що врегулювала всі позови у шістдесяті роки. Суди нижньої інстанції підтримали позивачів. Однак спроби судових виконавців описати у виконання позовів майно Німеччини в Афінах було припинено після німецької апеляції. Німеччина вважає, що у грецьких судів немає юрисдикції розбирати подібні справи. Грецький суд присудив витребувати у Німеччини виплати понад $24 мільйонів жертвам одного з найжорстокіших побоїщ військового часу. Тоді у селі Дістомо було вбито 218 мирних жителів, повідомило Бі-Бі-Сі.

Газета: 
Рубрика: