Україна і Росія закликають поновити переговори щодо Придністров’я
Україна і Росія виступають за негайне відновлення переговорів щодо придністровського урегулювання. На думку представників зовнішньополітичних відомств двох країн, які у понеділок провели консультації з цього питання, переговори — єдино можливий спосіб політичного урегулювання конфлікту, «і нині все залежить від політичної волі Кишинева і Тирасполя знайти компромісні вирішення розбіжностей, що виникли», — повідомили учора в прес-службі українського МЗС. Українську делегацію на консультаціях очолив заступник держсекретаря МЗС Ігор Харченко, російську — перший заступник міністра закордонних справ В’ячеслав Трубников. Під час консультацій сторони обговорили стан справ у переговорному процесі щодо придністровського урегулювання, наголосивши на спільності позицій України і РФ з цієї проблеми і висловивши стурбованість «у зв’язку з невідновленням діалогу між Кишиневом і Тирасполем та невиконанням ними раніше досягнутих домовленостей».
МЗС готовий допомогти повернутися українським морякам
Міністерство закордонних справ України готове посприяти у поверненні на батьківщину морякам українського вантажного судна «Лорі». Разом з тим члени екіпажу не зверталися з подібними проханнями до офіційних представництв України за кордоном, заявив на брифінгу вчора начальник прес-служби Міністерства закордонних справ України Сергій Бороденков. Як повідомлялося, судно «Лорі» з шістьма українськими моряками на борту знаходиться у територіальних водах Мексики на траверсі порту Сейба-Плайя штату Кампече. Власники корабля залишили його разом з екіпажем, не виплативши морякам майже $30 тис. заробітної плати. У той же час, за словами Бороденкова, арешт, накладений на судно, не поширюється на членів екіпажу.
Палестина докоряє арабським урядам
Один із провідних палестинських діячів Набіль Шаат дорікнув арабським урядам у тому, що вони недостатньо допомагають палестинцям. Він сказав, що арабські країни могли б вжити серйозних заходів, однак вони не використовують політичні, економічні та військові важелі, які знаходяться в їхньому розпорядженні. Шаат підкреслив, що одного обурення, яке панує на вулицях арабських міст, недостатньо, щоб витіснити ізраїльські сили з палестинських територій. Невже, сказав він, арабські уряди чекають зникнення палестинського народу з лиця землі.
Італію паралізував загальнонаціональний страйк
Восьмигодинний загальнонаціональний страйк оголосили вчора три найбільші профспілки Італії, передає РІА Новини. В країні не діє наземний і повітряний транспорт, з ранку залишилися вдома службовці всіх категорій, в тому числі й держслужбовці. Закрито школи, лікарні, банки, підприємства, не вийшли щоденні газети. Напередодні страйкували редакції газет та інформагентств. Програми телебачення й радіо йдуть в скороченні, передають тільки особливо важливі новини. Профспілки проводять страйк на знак протесту проти наміру уряду змінити трудове законодавство, зокрема, прибрати з нього статтю про необгрунтовані звільнення. Як заявляють лідери профспілок, страйк направлений проти скорочення витрат на соціальні потреби, проти безробіття, за розвиток півдня країни, де безробіття сягає 25%, особливо серед молоді. Профспілки домагаються підтримки своїх пропозицій з оподаткування, шкільної реформи, охорони здоров’я, соціальних гарантій. Останній страйк такого масштабу проводився 20 років тому, коли профспілки не погодилися з урядом через нові робочі контракти та систему індексації трудових доходів.
Уряд Нідерландів пішов у відставку
Голландський кабінет міністрів у повному складі подав у відставку — в зв’язку зі звинуваченнями у неспроможності запобігти кровопролиттю в Сребрениці в 1995 році. Звіт про ті події, який замовив сам уряд, підготовлено незалежним органом — Нідерландським інститутом воєнних документів — і опубліковано минулого тижня. Він звинувачує кабінет міністрів та вищі військові чини у неспроможності запобігти масовому вбивству в Сребрениці — одній із найжахливіших трагедій боснійської війни. Учора вранці уряд, який очолює прем’єр-міністр Вім Кок, провів надзвичайну нараду, після чого вирішив піти у відставку. Проте, так чи інакше, у країні через місяць повинні відбутися парламентські вибори. У звіті стосовно Сребрениці говориться, що уряд послав своїх миротворців на явно нездійсненну місію. У районі Сребрениці, яка вважалася зоною безпеки ООН, боснійські серби вбили близько 8 тисяч мусульманських чоловіків та хлопчиків. У звіті є й критика на адресу ООН. На думку авторів звіту, Організація Об’єднаних Націй повинна нести свою частку відповідальності за те, що сталося.
Король повертається до Афганістану
Глава афганського тимчасового уряду Хамід Карзай вилетів до Риму, щоб супроводжувати колишнього афганського короля Захір- шаха в Кабул. Захір-шах провів 30 років в еміграції. Повернення восьмидесятирічного екс-монарха декілька разів відкладалося, в останній раз через побоювання за його безпеку. Офіційно Захір- шах повертається до Афганістану як приватна особа. Однак, як повідомило Бі-Бі-Сі, на кабульських грошових ринках у зв’язку з його приїздом чекають підвищення курсу афганської валюти. Багато афганців сподіваються, що присутність у країні колишнього короля якимось чином поліпшить їхнє становище.