Польсько-український колегіум — за об’єднану в освіченості Європу
У Любліні відкрито Європейський Колегіум польських і українських університетів. До подальшого розвитку цього учбового закладу обіцяли докласти зусиль присутні на відкритті президенти Польщі й України Александр Квасьнєвський і Леонід Кучма. До обіцянки українського президента долучилися ректор Національного Університету ім. Тараса Шевченка Віктор Скопенко, ректор Львівського університету ім. Івана Франка Іван Вакарчук і президент Києво–Могилянської Академії В’ячеслав Брюховецький. Першим викладачем колегіуму з Києва став колишній віце–прем’єр літературознавець, академік Микола Жулинський. Майбутній університет, який виросте з теперішнього колегіуму, буде мати почесну назву імені Єжи Гедройця — видавця і редактора журналу «Культура», литовського аристократа за походженням і польського демократа за переконанням, повідомив ініціатор заснування спільного ВУЗу професор Богдан Осадчук, що виступив з цією ідеєю ще 1977 року. Книгу споминів головних співробітників паризької «Культури» про Єжи Гедройця було презентовано в Люблінському замку.
Росія і країни Центральної Азії створюють єдину антитерористичну систему
Президент Таджикистану Емомалі Рахмонов переконаний, що тільки енергійними діями і зусиллями держав Центральної Азії та Росії може бути нейтралізовано процес ескалації афганського вогнища. На зустрічі з секретарями Рад Безпеки країн Договору про колективну безпеку СНД президент Таджикистану сказав, що саме тут спільні зусилля структур безпеки і спеціальних служб наших країн проявляються як важлива ланка єдиної антитерористичної системи, що формується в наші дні. Е.Рахмонов вважає винятково важливим у нинішній ситуації питання про тісну і всебічну взаємодію держав-учасників ДКБ, координації їхніх зусиль щодо вироблення єдиних підходів та позицій у боротьбі з тероризмом. На його думку, підсумкові документи, внесені в засідання комітету секретарів Ради Безпеки країн-учасниць ДКБ, стануть невід’ємною частиною енергійних зусиль щодо подальшого розвитку відносин держав-учасників СНД в боротьбі проти міжнародного тероризму і надійним механізмом боротьби на колективній основі з новими нетрадиційними викликами і загрозами національній, регіональній та міжнародній безпеці, передає Інтерфакс.
У Флориді знову сибірка
Міністр юстиції США Джон Ешкрофт висловив у понеділок занепокоєння появою в країні другого випадку захворювання на сибірську виразку. Водночас Ешкрофт наголосив, що походження збудника хвороби досі не з’ясовано. За його словами, наразі не можна однозначно говорити про те, що йдеться про черговий теракт, передає «Німецька хвиля». Федеральна поліція Сполучених Штатів ФБР оголосила про термінову перевірку другого випадку захворювання на сибірську виразку. Обидва випадки зафіксовано в штаті Флорида на півдні Сполучених Штатів
Таліби відпустили журналістку
Таліби заявляють, що британську журналістку Івонн Рідлі, яку затримали на сході Афганістану при перетині кордону наприкінці вересня, відпущено на волю. Учора посол талібів у Пакистані мулла Абдулла Салам Заєф заявив, що Рідлі відпущено на волю і таліби супроводжують її до кордону з Пакистаном. Івонн Рідлі, кореспондента лондонської газети «Санді Експрес», було арештовано 28 вересня за звинуваченням у нелегальному перетині кордону. Багато хто у Британії побоювався, що після ракетних та бомбових ударів по позиціях талібів, доля журналістки виявиться під загрозою. Однак, судячи із заяв талібів, вони виконали свою обіцянку. Прем’єр-міністр Великобританії Тоні Блер, виступаючи перед Палатою Громад у понеділок увечері, підтвердив, що Івонн Рідлі відпущено на волю, — повідомляє Бі-Бі-Сі.
РБ ООН висловила співчуття Україні
Голова Ради безпеки ООН висловив співчуття уряду України і родинам трьох українських громадян — членів екіпажу вертольота Мі-8, який був збитий в понеділок в Кодорській ущелині на території Абхазії. Як повідомив «Інтерфакс-Україна», члени Рди безпеки одноголосно і рішуче засудили теракт щодо вертольота миротворчої місії ООН в Грузії, внаслідок якого загинули 9 осіб, і зазначили, що потрібне ретельне розслідування і притягнення винних до відповідальності. «Ці мужні люди загинули заради миру, і їх завжди будуть поважати за це», — заявив постійний представник України при ООН Валерій Кучинський. Він також зазначив, що цей злочин є ще одним свідченням того, що міжнародний тероризм не має кордонів, «і тільки об’єднання зусиль усієї світової спільноти допоможе викоренити це явище у всіх його формах і проявах». Як повідомлялося, 8 жовтня в Абхазії був збитий вертоліт Мі-8, на борту якого загинули 3 члени екіпажу (всі українці), 5 членів місії військових спостерігачів ООН і перекладачка. Вертоліт належить українському авіапідприємству «Чайка» і його було орендовано місією ООН. Командиром вертольота був Олександр Бєлогрівов. Серед загиблих — начальник штабу місії військових спостерігачів ООН в зоні грузино-абхазького конфлікту, угорець Ласло Торок.
Так планувалася відплата
Юрисконсульт президента Джорджа Буша Карен Х’юз і його радник із національної безпеки Кондолізза Райс уперше розповіли журналістам, як було підготовлено наказ про початок ударів США по Афганістану. Як пише вчорашня газета «Вашингтон пост», співробітниці Білого дому на спеціальному брифінгу поділилися подробицями історичного рішення, прийнятого 2 жовтня. За словами Х’юз, повернувшись до кабінету з наради із членами ради національної безпеки, Дж. Буш викликав її і сказав: «Адміністрація Буша втілить у життя свою доктрину». Юрист Білого дому пояснила, що ця «доктрина» передбачає завдавання ударів США по міжнародних терористах і країнах, що приховують їх. Опісля, розповіла К. Райс, президент дав указівку міністрові оборони Дональду Рамсфелду відвідати регіон, «щоб кинути останній погляд на те, що ми там маємо». До п’ятниці, 5 жовтня, все було готове, і Дж. Буш зібрав найближчих військових і політичних співробітників у ситуаційній кімнаті Білого дому. Як сказала К. Райс, «Пентагон запевнив президента, що настав час атакувати цілі в наступний уїк-енд. Буш подивився просто в очі генералові Річарду Майєрсу, голові комітету начальників штабів, і спитав: «Діку, Томмі Френкс готовий діяти?» Ішлося про главу Центрального командування, що охоплює зону Афганістану, армійського генерала Т.Френкса. Генерал Майєрс відповів: «Так, сер, він готовий. Президент відкинувся на спинку крісла й сказав: «Відмінно, значить, і ми готові». О першій годині дня в неділю Дж. Буш оголосив країні і світові, що ракетно-бомбові удари США по Афганістану почалися та поінформував населення про те, що війна буде тривалою.
Надзвичайний стан у Газі
Влада Палестинської автономії відмінила заняття у школах та університетах у секторі Газа: там відбулися заворушення, в ході яких трьох демонстрантів було застрелено палестинською ж поліцією. Заворушення розпочалися у понеділок, коли палестинська поліція розігнала демонстрацію, яку влаштували студенти та школярі на підтримку Осами бен Ладена. Зі слів близькосхідного оглядача Бі-Бі-Сі, Ясир Арафат, побоюючись викликати широке обурення палестинців, протягом декількох місяців чинив опір натиску Вашингтона та Ізраїлю, які вимагали від нього приборкати войовничих ісламістів. Тепер, — вважає наш оглядач, — афганська криза та палестинська інтифада створять вибухонебезпечну суміш, внаслідок чого позиції Арафата можуть стати особливо хиткими.