Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

24 квітня, 2001 - 00:00

Вашингтон «потеплішав» щодо екології

На зустрічі країн-учасниць Кіотського протоколу, що відбулася минулими вихідними, адміністрація Білого дому продемонструвала готовність іти на переговори, на яких основним «каменем спотикання» стане обговорення глобальних змін клімату. Однак американські представники пояснили при цьому, що договір 1997 року США більше не розглядають як чинний. Ймовірно, що рішення про «пом’якшення» позиції Вашингтона відбулося після зустрічі в Нью-Йорку дипломатів, міністрів і активістів за збереження довкілля понад 40 країн на святкуванні всесвітнього Дня Землі, які виступили з гострою критикою щодо відмови США виконувати свої зобов’язання. Багато хто iз міністрiв та дипломатiв на зустрічі були солідарні в тому, що ніяких інших альтернатив, окрім підписання договору, немає не тільки для країн-учасниць протоколу, але й для всіх інших держав. Наступне обговорення глобальних змін клімату заплановано провести на початку липня в Німеччині, повідомила «Файненшл Таймс».

Чеченці нагадують про себе в Туреччині

Як повідомила турецька компанія NTV, група озброєних людей, що захопила вночі з неділі проти понеділка більше ніж 100 заручників в стамбульському готелі Swisshotel, погодилася звільнити заручників після переговорів з міністром внутрішніх справ Туреччини. Терористи, якi назвали себе чеченцями, заявили, що таким чином протестують проти дій російської влади в Чечні. Дата захоплення збіглася з п’ятиріччям загибелі першого президента Республіки Ічкерія Джохара Дудаєва. Планування і організацію захоплення готелю пов’язують з ім’ям Мухамеда Токчана — турецького громадянина чеченського походження, що організував напад на пором «Авразія» і захопив більше ніж 200 заручників у 1996 роцi. Токчана випустили по амністії з турецької в’язниці, в якій він просидів всього рік з належних семи. У Стамбулі проживає близько 25 тисяч чеченців, а по всій Туреччині працює безліч організацій, які вимагають припинити військові дії в Чечні і визнати незалежність республіки. За повідомленням CNN, чеченські терористи вимагають, щоб Сполучені Штати вплинули на російську політику щодо Чечні.

Леонід Кучма підписав у Литві чотири документи

Президенти України і Литви Леонід Кучма і Валдас Адамкус в ході вчорашньої зустрічі у Вільнюсі обговорили стосунки двох країн у політичній сфері, а також стан торгово-економічної співпраці. Були розглянуті також питання інтеграції двох країн в Європейський Союз, перспективи балто-чорноморської співпраці в світлі домовленостей президентів двох країн. Зустріч завершилася підписанням чотирьох документів — про співпрацю в сфері соціального забезпечення, про співпрацю між міністерствами внутрішніх справ і міністерствами культури обох країн. Крім того, Каунаська адміністрація і Харківська облдержадміністрація підписали ряд домовленостей про подальшу співпрацю. На сьогодні запланована зустріч президента України з президентами Литви Валдасом Адамкусом і Польщі — Олександром Квасьнєвським, а також генеральним директором ЮНЕСКО Коїхіро Мацуурою, повідомляє Інтерфакс-Україна..

Америки інтегруються

Учасники саміту держав Західної півкулі, що завершився в Квебеці, підписали декларацію про встановлення зони вільної торгівлі до 2005 року. У спільній декларації 34 глави держав з Північної і Південної Америки назвали демократію наріжним каменем підписаної угоди. Президент США Джордж Буш, виступаючи на саміті, підкреслив важливість демократії для пан-американської інтеграції. Канадський прем’єр Жан Кретьєн повідомив, що американські лідери схвалили пропозицію країни-хазяйки форуму дотримуватися так званого «пункту про демократію», згідно з яким всі вони зобов’язані неухильно дотримуватися демократичних норм. У квебецькому саміті не бере участі лише одна американська країна — Куба. Вона не отримала запрошення на зустріч з тієї причини, що там не проводиться вільних виборів. Запропонована зона вільної торгівлі повинна стати найбільшою в світі і ліквідувати торгові бар’єри на всьому просторі від Канади на півночі до мису Горн в Чилі на півдні.

Газета: 
Рубрика: