НАТО на три місяці продовжила операцію в Лівії
Північноатлантичний Альянс проводитиме операцію проти сил Муаммара Каддафі як мінімум до кінця вересня. Про це повідомляє AFP із посиланням на заяву глави НАТО Андерса фог Расмуссена. Ухвалу про продовження термінів операції було прийнято в ході зустрічі амбасадорів країн-членів НАТО, яка відкрилася в середу, 1 червня, в Брюсселі. Реалізовуваний у цей час план ведення бойових дій НАТО в Лівії формально розрахований до 27 червня. Напередодні офіційний Тріполі заявив, що в результаті бомбардувань авіації НАТО з середини березня в Лівії загинуло 718 мирних громадян. У той же час президент ПАР Джейкоб Зума, який побував із візитом у лівійській столиці, підтвердив, що Каддафі готовий виконувати розроблену АС «дорожню карту» для відновлення миру в своїй країні. Раніше, 11 травня командування Альянсу оголосило, що коаліція розпочала виконувати другу фазу військової операції в Лівії, в ході якої головною метою союзників стануть командні пункти сил Каддафі.
Парламент Iрану повстав проти Ахмадінежада
Іранський парламент вважає, що ухвала президента Ірану Махмуда Ахмадінежада очолити міністерство нафтової промисловості країни суперечить конституції, повідомила вчора агенція Рейтер із посиланням на місцеві ЗМІ. Раніше, в травні, про незаконність рішення іранського президента заявила також Наглядова рада Ірану, яка здійснює безпосередній контроль за дотриманням конституції Ісламської Республіки. «Ці незаконні та необачні дії підірвуть інтереси Ісламської Республіки на міжнародному рівні», — цитує агенція текст доповіді парламенту. «Пан Ахмадінежад видав декілька указів як міністр нафти і продовжить видавати укази, які є явними прикладами незаконного втручання в державні фінансові ресурси», — підкреслюється в документі. За даними агенції Mehr, зараз парламент Ірану (меджліс) направив справу на розгляд до органів юстиції країни. Про свою ухвалу тимчасово очолити міністерство нафти країни після відставки міністра нафтової промисловості Ісламської Республіки Сейда Масуда Мірказімі Ахмадінежад оголосив у середині травня. Заява президента Ірану викликала подив усередині політичних кіл країни та Наглядова рада — надпарламентський орган державної влади, який підпорядковується безпосередньо Верховному лідеру країни аятолі Алі Хаменеї, — вирішив перевірити законність цієї ухвали президента.
Ємен балансує на межі громадянської війни
У Ємені посилюється хаос, який загрожує перейти в громадянську війну. Президент Алі Абдулла Салех стикається з опором своєму режимові відразу на декількох фронтах. За словами медиків, лише протягом ночі з вівторка на середу в столиці країни місті Сана вбито щонайменше 37 людей. Сутички тут тривали, попри укладене раніше перемир’я між владою та опозицією. Напередодні сили безпеки намагалися ліквідувати табір, розбитий демонстрантами в центрі міста Таїз у гірській частині Ємену. Операція наштовхнулася на лютий опір маніфестантів. У результаті було вбито 12 осіб. Ситуація в Таїзі особливо складна; у понеділок на майдан, де збираються демонстранти, було введено танки та солдати. Людські жертви зафіксовано в розташованому недалеко від Таїза портовому Зінжібаре: тут урядові війська ведуть боротьбу з бойовиками, яких влада вважає пов’язаними з «Аль-Каїдою». В усій країні ростуть побоювання, що нинішні заворушення можуть перерости на громадянську війну. Західні країни та сусіди Ємену в регіоні переконують президента Салеха в потребі відмовитися від влади заради встановлення миру в країні. У вівторок представник державного департаменту США закликав Салеха залишити пост, який він посідає вже 33 роки, щоб дати можливість Єменові покінчити з минулим.
Гаазький трибунал намагатиметься прискорити суд над Младічем
Колишній командувач силами боснійських сербів Ратко Младіч, екстрадований із Сербії, уперше з’явиться перед Гаазьким трибуналом щодо колишньої Югославії у п’ятницю. На цьому засіданні буде офіційно підтверджено особу 69-річного генерала, йому буде зачитано звинувачення в геноциді та злочинах проти людяності, і там же він зможе відповісти, чи визнає він свою провину за кожним конкретним пунктом чи ні. Прокурор Міжнародного трибуналу з питань колишньої Югославії Серж Браммерц пообіцяв «здобувати уроки, засвоєні за багато років», і не допустити затягування процесу в тій мірі, в якій це залежить від сторони звинувачення. У вівторок Младіча було поміщено до одномісної камери в слідчому ізоляторі в Гаазі. Сербська влада заарештувала Младіча, який майже 16 років переховувався від правосуддя, минулого четверга і в прискореному порядку видала його Гаазькому трибуналові. Як заявив прокурор Браммерц, перед звинуваченням стоїть завдання обмежити обсяг справи, але, водночас, «розумно відобразити злочинну діяльність, яку інкриміновано Младічу, і збитки, заподіяні жертвам». «Це факт — у цьому трибуналі процеси забирають багато часу, що логічно, якщо поглянути на масштаб і важливість досконалих злочинів. Процеси в цьому трибуналі не можна порівнювати з судами на національному рівні, враховуючи масштаб, кількість злочинів і кількість свідків, яких необхідно заслуховувати», — сказав він.