Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

24 січня, 2001 - 00:00

На планеті теплішає скоріше, нiж очікувалося

Потепління клімату Землі йде швидшими темпами, ніж передбачали вчені. Такий висновок зробили фахівці, котрі входять до Міжурядової групи з питань кліматичних змін (МГКЗ), створеної Організацією Об’єднаних Націй, повідомляє Інтерфакс-Україна. У підготовленій ними доповіді, яка грунтується на вивченні численних статистичних даних, зазначається, що до кінця цього століття збільшення середньої температури може становити від 1,4 до 5 градусів. Як повідомив керівник МГКЗ на прес-конференції в Шанхаї, таке потепління здатне призвести до підвищення рівня світового океану і до затоплення великих територій. Серед інших можливих наслідків — руйнування коралових рифів, оскільки живі організми, котрі їх створюють, не перенесуть зростання температури води більше як на один градус. У доповіді зазначається, що з початку 70-х років площа сніжного покриву на нашій планеті скоротилася на 10%, тоді як у горах повсюдно спостерігається зменшення площі льодовиків. Уже минуле століття було найтеплішим за тисячоліття, а найспекотнішими були 90-ті роки. Учені вважають однією з головних причин потепління те, що збільшилася кількість палива, яке спалюється, а також «парниковий ефект», котрий спричиняється газами, що утворюються внаслідок згоряння.

Бельгія непокоїться за майбутні кордони ЄС iз Україною

Міністерство внутрішніх справ Бельгії виступило з ініціативою посилення контролю на словацько-українському, угорсько-українському та польсько-українському кордонах, повідомляє УНІАН із посиланням на українську службу радіостанції «Німецька хвиля». Міністр внутрішніх справ Бельгії Антуан Дюкен днями подарував словацьким прикордонникам біорадари, що спроможні виявляти людей, яких перевозять в автоконтейнерах чи у багажниках автомобілів. Він пояснив свою ініціативу напливом імігрантів-нелегалів до країни. Прес-секретар міністерства внутрішніх справ Бельгії Лора Паноф сказала «Німецькій хвилі», що на українсько-словацькому кордоні словацькими прикордонниками виявлено 16 нелегальних переходів, на яких затримано понад 3 тисячі нелегальних мігрантів. На запитання, чому посилюється охорона кордону саме з Україною, Паноф відповіла, що «Міністерство внутрішніх справ Бельгії переконане, що Україна є своєрідним центром перевезення нелегалів».

Російсько-білоруський союз як інструмент тиску на Україну

Заступник голови комітету у справах СНД Державної Думи Росії В’ячеслав Ігрунов заявив радіостанції «Німецька хвиля», що «тісні відносини з Білоруссю та можливість покладатися на неї дають Росії можливість тиснути на Україну». За словами Ігрунова, йдеться, передусім, про енергоносії та маршрути їхнього експорту до Європи. «Донедавна Росія ніяк не могла знайти спільної мови з Україною з усіх цих питань. Але варто було лише натякнути на можливість побудови альтернативного трубопроводу через Білорусь, як Україна відразу пішла на поступки і навіть визнала свої газові борги», — сказав Ігрунов. Він також зазначив, що думка про можливість і навіть про необхідність здійснення подальшого тиску на Україну досить поширена серед російської політичної еліти.

Американська версія загибелі «Курська»

Американські вчені твердять, що російський атомний підводний човен «Курськ» затонув унаслідок двох вибухів. Таку версію трагедії в Баренцовому морі вони виклали в газеті «ЕОС», яка видається американською геофізичною спілкою. Учені, як повідомляє Бі-Бі-Сі, основують свої твердження на вивченні отриманих ними сейсмограм, де зафіксовано два вибухи в місці перебування «Курська». Перший вибух зареєстрували лише декілька сейсмічних станцій, що були поблизу місця аварії. Другий же вибух, який стався через 135 секунд, був у 250 разів потужніший за перший, і його зафіксували станції, що були від підводного човна на віддалі до 3 тис. миль. Досліджуючи сейсмограму другого вибуху, вчені прийшли до висновку, що це був саме один потужний, а не декілька невеликих вибухів, які злилися воєдино. За потужністю перший вибух був еквівалентний вибуху боєголовки сучасної торпеди. Потужність другого вибуху, вважають учені, відповідала вибуховій силі ракети класу «Корабель-корабель». За їхньою версією, «Курськ» після першого вибуху ще якийсь час був на плаву. Учені припускають, що другий вибух міг статися після того, як човен затонув, але не від удару об морське дно, а внаслідок пожежі, коли вогонь досягнув боєголовок, що були на його борту.

Син нового держсекретаря США керуватиме Інтернетом

Майкла Пауелла, сина державного секретаря США Коліна Пауелла, обрано новим президентом американської Федеральної комісії з комунікацій (FCC). Колишній президент Вільям Кеннард іде у відставку. Ця урядова організація значною мірою впливає на стан міжнародної глобальної мережі. Кажучи про свої плани, новий президент FCC безпосередньо пов’язав перспективи Мережі з діяльністю нової адміністрації Білого дому. Однак поки що основні американські видання стримуються від різких коментарів із приводу обрання Пауелла-молодшого.

Західні нафтові корпорації закуповують іракську нафту

Дві найбільші світові нафтові компанії — американська Exon-Mobil і британсько-американська British Petroleum — Amoco — почали закуповувати іракську нафту. Ці повідомлення офіційно підтвердили представники обох корпорацій. При цьому вони заявили, що компанії не порушують умов програми ООН щодо експорту іракської нафти «нафта в обмін на продовольство». На думку брокерів лондонської Міжнародної нафтової біржі, цей несподіваний крок нафтових гігантів свідчить про те, що режим санкцій проти Іраку «має тенденцію до ослаблення».

Велика Британія робить норми усиновлення через Інтернет жорсткішими

Британський уряд оголосив про пожорсткішання норм усиновлення дітей через Інтернет. Як повідомив у понеділок представник кабінету міністрів, провайдери глобальної інформаційної мережі відтепер притягуватимуться до карної відповідальності в разі публікації оголошень про усиновлення всупереч місцевому законодавству. Право вміщувати в Інтернеті подібні матеріали мають лише місцеві органи влади й низка агентств, що отримали ліцензію. Ці заходи було вжито після гучного скандалу навколо вдочеріння двох сестер- близнюків із США британським подружжям. Подружжя з Вельса оформило документи про прийом дітей і сплатило за це гроші, що дозволено в Америці й заборонено у Великій Британії. Покаранням за подібні дії в майбутньому може стати тримісячне ув’язнення.

У Великій Британії дозволено клонування

Палата лордів британського парламенту схвалила клонування людських кліток, що їх отримують з ембріона на ранніх стадіях його розвитку, незважаючи на те, що опозиція цьому рішенню у верхній палаті була дуже сильною. Його прийняттю передували тривалі й гострі дебати. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, головний опонент клонування лорд Альтон поставив під сумнів моральність поводження з людським ембріоном, як з річчю, яку можна «створити, обміняти, заморозити або знищити». Перед початком дебатів із зверненням до палати виступили релігійні лідери країни, які закликали лордів відкласти прийняття рішення. Однак їхній заклик не був почутий, і законопроект було ухвалено.

За матеріалами агентств АП та Iнтерфакс-Україна

Газета: 
Рубрика: