Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Планета

6 квітня, 2011 - 00:00

Кот-д’Iвуар: в Абіджані захоплено резиденцію Гбагбо

Події в головному місті Кот-д’Івуару Абіджані розвиваються. Повідомляється про захоплення резиденції Лорано Гбагбо, який, за висновком світової спільноти, програв президентські вибори в країні. Люди Алассана Уаттари, противника Гбагбо, заявили, що після боїв, що тривали добу, узяли будівлю під свій контроль. Як сказав представник Уаттари Патрік Ачі, наразі невідомо, чи перебуває колишній президент у своїй резиденції. Раніше гелікоптери Франції та ООН з метою припинення нападів на мирних жителів обстріляли військові бази прибічників Гбагбо. У той самий час люди Уаттари активізували операцію, мета якої — захоплення контролю над найбільшим містом країни Абіджаном. Сутички між прибічниками двох лідерів останнім часом спричинили великі жертви серед мирного населення, і від ООН вимагали виконання мандата Організації та захисту цивільних осіб. ООН, у свою чергу, звернулася за допомогою до Франції, колишньої метрополії Кот-д’Івуара. Помічник Гбагбо тим часом заявив у інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що авіаудари ні до чого не призведуть, і що лояльні президентові війська битимуться до перемоги. За останні кілька днів війська Уаттари, якого світова спільнота вважає переможцем торішніх президентських виборів, залишили свої бази на півночі й помітно просунулися вперед.

Музиканта обрали президентом Гаїті

Музикант Мішель Мартейї на прізвисько Солодкий Міккі, за попередніми офіційними даними, перемагає в другому турі президентських виборів на Гаїті, набравши більш ніж дві третини голосів, повідомило у вівторок агентство Рейтер. За даними виборчкому, Мартейї набирає 67,57% голосів виборців, а його конкурент — лідер опозиції, колишня перша леді країни Мірланд Маніга, дружина экс-президента Леслі Маніги — 31,74%. Примітно, що Мартейї раніше не займався політикою, тоді як Маніга свого часу була сенатором. У обох кандидатів практично однакові політичні цілі в перетворенні Гаїті. Зокрема, вони обіцяють реформи в освіті, її доступність для всіх у країні, де лише половина дітей ходить до школи. Обидва кандидати також мають намір відновити збройні сили Гаїті, скасовані 1995 року під час правління Жана-Бертрана Арістіда на тлі зловживань у військовій сфері. За Конституцією 1987 року виконавча влада в Гаїті здійснюється урядом на чолі з президентом, якого обирають шляхом прямих і таємних виборів на п’ять років. Він може бути переобраний на другий термін лише через наступні п’ять років, можливість обрання на третій термін виключена.

Iзраїль: затриманий в Україні палестинець виробляв ракети

Ізраїль висунув затриманому в Україні палестинському інженеру Дірару Абу Сісі звинувачення в тому, що він був головним створювачем ракет для угрупування ХАМАС і організував підготовку членів бойового крила цієї організації. Одружений з українською громадянкою 43-річний палестинець зник з поїзда, що прямував з Харкова до Києва, в середині лютого. Потім влада Ізраїлю оголосила, що він перебуває на території єврейської держави. За словами прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, Абу Сісі є «людиною угрупування ХАМАС», і під час допитів він уже надав ізраїльтянам цінну інформацію. Сам палестинець, який працював на ТЕЦ у секторі Газа, і його сім’я заперечують будь-який зв’язок з ХАМАС. Палестинського інженера звинувачують у сотнях епізодів замахів на життя, а також у виготовленні зброї. В обвинувальному висновку зазначено, що Дірар Абу Сісі «здобув глибокі знання в галузі створення ракетних систем» у професора Харківської військово-інженерної академії. Смадар Бен-Натан, ізраїльський адвокат Абу Сісі, заявила після судового засідання, що висунуті проти її підзахисного звинувачення «не мають нічого спільного з реальністю». За словами юриста, на Абу Сісі «чинили посилений тиск», після якого він підписав папери на івриті, не розуміючи їх змісту. Представник угрупування ХАМАС у секторі Газа, в свою чергу, заявив, що палестинський інженер не є членом їхньої організації. За словами Вероніки, дружини Абу Сісі, взимку він приїхав до України, оскільки мав намір подати документи на українське громадянство й перевезти туди свою сім’ю. Вероніка та Дірар Абу Сісі мають шістьох дітей.

У Казахстані може бути створена двопартійна система

Радник президента Казахстану Єрмухамет Єртисбаєв пропонує створити в країні двопартійну систему за прикладом США чи Великої Британії. На його думку, конкуренцію президентській партії «Нур Отан», що монополізувала законодавче поле Казахстану, могла б скласти нова партія, створена на основі об’єднання підприємців. Як вважає радник Назарбаєва, такий поділ відіграв би вирішальну роль у розділенні влади й бізнесу. «Поки влада й бізнес представляють єдине ціле, це заважає нормальному розвитку демократичної і правової держави, є основним живильним грунтом для корупції та інших негативних проявів, які, безперечно, є в нашій державі й суспільстві», — заявляє Єртисбаєв.

Тріполі: вести Лівію до демократії повинен Каддафі

Представник уряду Лівії Муса Ібрагім заявив, що Тріполі готовий до виборів і політичних реформ. При цьому він наголосив, що питання про своє майбутнє мають вирішувати самі лівійці. «Ніхто не може приходити до нас і вказувати, чи міняти нам нашого лідера, систему або режим», — заявив представник уряду Лівії в інтерв’ю агентству Рейтер. Він додав, що країна готова обговорювати пропозиції щодо зміцнення демократії, свободи преси й боротьби з корупцією. Згадуючи про лівійського лідера Муаммара Каддафі, Ібрагім сказав, що саме він може повести країну до демократичних перетворень. «Наш лідер не має офіційної посади, з якої він міг би піти. Він є символом для лівійського народу. Як відбувається управління Лівією — це інша річ, — пояснив Ібрагім. — Багато лівійців хочуть, щоб він вів нас уперед, оскільки бояться, що без нього ми повторимо долю Іраку, Сомалі чи Афганістану». Тим часом, у ніч на вівторок державне лівійське телебачення показало, як полковник Каддафі вітає натовп своїх прибічників з джипа, що від’їжджає від укріпленої резиденції в Тріполі. Через два місяці після початку виступів проти полковника Каддафі прибережна частина Лівії розділена між повстанцями на сході й проурядовими силами на заході.

Газета: 
Рубрика: