Німецькі Вільні демократи втрачають «обличчя партії»
Після десяти років головування, отримавши рекордний результат Вільної демократичної партії (ВДП) на виборах в бундестагу в 2009 році, Гідо Вестервелле йде з керівництва партії. Виною тому — невдачі на місцевих виборах останніх тижнів. Про намір піти з посади голови ВДП міністр закордонних справ ФРН Гідо Вестервелле оголосив минулої неділі. На цій посаді він перебував із 2001 року, ставши «обличчям партії» та більш ніж подвоївши результат ВДП на парламентських виборах (з 6 відсотків в 1998-м до рекордних 14,5 відсотка в 2009 році). Проте після катастрофічних для партії результатів земельних виборів в Баден-Вюртембергу, Рейнланд-Пфальцу та Саксонії-Анхальт він потрапив під вогонь внутрішньопартійної критики. Вестервелле повідомив, що він вирішив не балотуватися на пост голови ВДП на з’їзді партії, який відбудеться у травні в Ростоку. У той же час він збереже за собою пост віце-канцлера і міністра закордонних справ Німеччини. Про те, хто стане наступником Вестервелле на посаді голови ВДП, інформації поки немає. Раніше повідомлялося, що керівництво партії не поспішатиме. А втім, у пресі називали імена міністра охорони здоров’я ФРН Філіппа Реcлера і генерального секретаря партії Крістіана Лінднера.
Лівійський дипломат: Каддафі хоче припинення вогню
Заступник міністра закордонних справ Лівії Абделаті Обейді, що вирушив у дипломатичну поїздку по країнах Середземномор’я, заявив, що лівійський уряд шукає шляхів, як припинити військові дії в країні. У неділю лівійський дипломат прибув до Греції, де зустрівся з прем’єр-міністром країни Йоргосом Папандреу, планує відвіати Туреччину і Мальту. «Слова лівійського посланця свідчать про те, що режим шукає розв’язання [проблеми]», — сказав журналістам грецький прем’єр. Сам міністр закордонних справ Лівії Муса Куса втік до Лондона 30 березня, де заявив, що більше не бажає представляти режим Каддафі на міжнародній арені. У той же час, представник уряду в Тріполі Муса Ібрагім повідомив, що Куса виїхав із Лівії до сусіднього Тунісу під приводом лікування й не повідомляв керівництво країни про свою відставку. Британська сторона наголошує, що Лондон не знав про наміри лівійського міністра доти, поки він не з’явився в лондонському аеропорту Фарнборо. Газета New York Times повідомляє, з посиланням на свої джерела, що розбіжності панують не лише в керівництві Лівії, але і в родині глави держави Муамара Каддафі. Так, за інформацією видання, двоє синів Каддафі пропонують сценарій виходу країни з кризи, який передбачає відхід їхнього батька від влади.
Єменці вимагають відставки президента
У результаті зіткнень з поліцією в єменському місті Таїз на південь від Сани загинув один і постраждали близько 750 демонстрантів. Як повідомив катарський телеканал «Аль-Джазіра», правоохоронці застосували під час розгону акції протесту бойові патрони і гранати зі сльозогінним газом. Тисячі мешканців Таїза вийшли на вулиці з вимогою відставки президента країни Алі Абдалли Салеха. Маніфестанти скандували, що їхня хода мирна й вони не хочуть насильства. Один з її учасників був смертельно поранений в груди, коли мав намір розірвати портрет глави держави. Напередодні йєменська поліція застосувала сльозогінний газ і бойові патрони проти демонстрантів, які продовжили антиурядові протести в Таїзі. Тим часом президент закликав сьогодні учасників народних заворушень, які не стихають в Ємені вже третій місяць, припинити акції протесту й почати «мирну передачу влади». Кілька днів тому єменська партія влади «Баас» заявила про необхідність формування нового уряду для підготовки зміненої конституції країни. Вона створюватиметься одночасно з новою парламентською системою і реформами президента Алі Абдулли Салеха. Він кілька разів заявляв про готовність передати владу в країні, але лише наприкінці року. Опозиція, у свою чергу, вимагає негайної відставки Салеха.
Кремль проти презумпції винності чиновників
У Кремлі не підтримали ініціативу спікера Ради Федерації Сергія Миронова про скасування для російських чиновників презумпції невинності, хоча в деяких інших країнах подібний підхід активно застосовується. У суботу на зустрічі з прем’єр-міністром Росії Володимиром Путіним спікер верхньої палати та голова партії «Справедлива Росія» запропонував конфісковувати майно чиновників-корупціонерів і членів їхніх сімей. Відповідно до запропонованої Мироновим схеми, «якщо чиновника спіймали на таких брудних справах, як хабар, то конфіскується все майно, а потім нехай родичі доводять, що це майно придбане законно». Як передають російські інформаційні агентства, неназване високопоставлене кремлівське джерело в неділю висловило здивування з приводу пропозиції Миронова. «Викликає подив те, що голова Верхньої палати Законодавчих Зборів пропонує заходи, що свідомо суперечать 49-й статті Конституції», — заявило кремлівське джерело.
Обама йде на вибори й обіцяє врахувати помилки
Президент США Барак Обама оголосив про намір балотуватися на другий термін 2012 року. Про це повідомляється на офіційному сайті його передвиборної кампанії, а також у електронних листах, розісланих у понеділок його прибічникам. На сайті Обами також говориться про намір «врахувати помилки й розвинути досягнення» його першого терміну. Заява про старт виборчої кампанії Обами не стала несподіванкою. У мейлі своїм прибічникам, опублікованому на сайті Huffington Post, Барак Обама пише, що його передвиборна кампанія розпочнеться з малих акцій — таких, як «розмови з сусідами, колегами й друзями» — й розростатиметься з наближенням виборів. «Отже навіть якщо я буду занурений у роботу, на яку ви мене обрали, й передвиборна гонка не почнеться на повну силу іще щонайменше рік, робота із закладання фундаменту нашої кампанії має розпочатися вже сьогодні», — попереджає Обама. Політичні аналітики в США передбачають, що виборчий штаб Обами може зібрати понад мільярд доларів.