Колишні американські посли застерігають Януковича
Президентові Вікторові Януковичу потрібно підсилити демократичні інститути і змінити свій курс. Про це пишуть колишні амбасадори США в Україні Стівен Пайфер і Вільям Тейлор у своїй статті «Перший рік Януковича», опублікованій у газеті «Нью-Йорк таймс». На думку амбасадорів, складається враження, що Європа і США вважають, що Україна відвернулася від демократії європейського типу. Це матиме значний вплив на зовнішню політику Києва, вважають колишні амбасадори. Якщо Янукович ставить за мету євроінтеграцію, його дії всередині країни ускладнюють досягнення цієї мети. У статті нагадується, що в Європі зараз немає ентузіазму приймати нових членів до ЄС. «І додатково європейці бачать, що Київ наближається до більш авторитарної моделі управління. А це спрощує Європі можливість проігнорувати бажання України інтегруватися», — відзначають автори. «Таким чином Президент Янукович стоїть перед вибором. Він може продовжувати таку політику і спостерігати, як шанси на євроінтеграцію зменшуються. Або він може підсилити демократичні установи, які, до речі, дозволили йому отримати посаду торік — і відновити позитив у стосунках між Україною та Європою», — вважають Пайфер і Тейлор. Вони також відзначили, що Україна «заслуговує на шанс», аби вступити до ЄС. «Проте, досягнення цієї мети означає реформування економіки, реструктуризацію законів і підвищення стандартів, щоб задовольнити вимоги ЄС», — підкреслили колишні амбасадори. На їхню думку, «європейські та американські урядовці повинні дати зрозуміти Президентові чіткіше — відверто, так, щоб нюанси не було інтерпретовано неправильно — що політика його адміністрації виглядає як регрес демократії. Вони також повинні дати йому чітко зрозуміти, що продовження такого курсу розчарує доброзичливців України в усьому світі і призведе до збільшення відстані між Україною та Європою».
Фюле: Європа повинна підтримати перехід до демократії в Північній Африці
Комісар ЄС Штефан Фюле виступив у Європарламенті з безпрецедентним визнанням провини за історичну підтримку, яку Європа надавала диктаторам у всій Північній Африці. Як пише EUobserver.com, Єврокомісар розкритикував «досить образливий погляд» із приводу «арабської винятковості» в питаннях демократії. Окрім того, він підкреслив, що Європа має бути на стороні демонстрантів, які виступають за демократію демонстрантів, а не «диктаторів», які вбивають своїх громадян. «Натовпи на вулицях Тунісу, Каїра та інших міст борються в ім’я цінностей, які ми поділяємо. Саме з ними і заради них ми повинні діяти сьогодні — а не співпрацювати з диктаторами, які прямо зараз проливають кров своїх власних громадян, виявляючи цілковиту зневагу щодо людського життя», — сказав Фюле. Він також додав, що ЄС повинен відреагувати на події в країнах, які лежать на південь від нього: «Європа повинна і зможе прийняти виклик і підтримати перехід до демократії в Північній Африці, як вона зробила це після революцій у Східній Європі 1989 року».
Клінтон: Лівії загрожує затяжна громадянська війна
Держсекретар США Гілларі Клінтон виступила в комітеті з міжнародних справ палати представників, де попрохала конгрес не скорочувати фінансування, навівши як підставу для цього загострення ситуації на Близькому Сході. Республіканці, що заперечують проти надмірних витрат уряду, пропонують значно зменшити видаткову частину держбюджету і, як наслідок, фінансування міністерств і відомств. «У майбутні роки Лівія може стати мирною демократичною країною, або зіткнутися з тривалою громадянською війною та зануритися до хаосу. Ставки дуже високі. Зміни йдуть у всьому регіоні Близького Сходу, і за цих умов США повинні мати можливість відповідати на виклики впевнено», — сказала держсекретар, відзначивши, що фінансування держдепартаменту є критично важливим для участі США у вирішенні криз за кордоном. За її словами, Лівія є прикладом тієї країни, де США зобов’язані використовувати свої ресурси та можливості для захисту своїх інтересів і цінностей. Напередодні американський представник при ООН Сьюзан Райс заявила, що США обговорюють з партнерами по НАТО можливість військового втручання до ситуації довкола Лівії. Окрім цього, Райс також відзначила, що міжнародне співтовариство продовжить чинити на Каддафі тиск доти, доки він не піде з поста.
Горбачов вважає неприпустимим наступ на права і свободи росіян
Михайло Горбачов назвав «неспокійною» ситуацію в країні. В інтерв’ю Інтерфаксу напередодні свого 80-річчя колишній президент СРСР розповів, що останнім часом йому «доводиться спостерігати наступ на права і свободи росіян». Він також додав: «Це неприпустимо. Влада повинна гарантувати громадянам їхні права і думати про те, як повноцінно забезпечити їхню безпеку. На жаль, тут, поки що, ми чуємо багато розмов, але конкретних справ явно недостатньо». Схожі проблеми є і в економічній сфері, вважає Горбачов. «У нас усе активніше говорять про необхідність модернізації, але знову ж таки конкретних справ наразі дуже мало. І це мене теж непокоїть», — сказав колишній президент. За його словами, він чекає на позитивні зміни від майбутніх виборів до Держдуми, «але лише за умови, що вони пройдуть чесно, а всі спроби спотворити їх результати будуть відразу жорстко припинятися. Народ сам розбереться, кого обрати, хто, на його думку, перебуваючи при владі, може вирішувати його проблеми».