Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

16 лютого, 2011 - 00:00

Колумбія планує альтернативу Панамському каналу

Президент Колумбії Хуан Мануель Сантос оголосив, що його країна веде переговори з Китаєм про будівництво торговельного шляху між Азією та Латинською Америкою, який був би альтернативою Панамському каналу. Зокрема, планується створити так званий «сухий канал», який з’єднає портове місто Буенавентуру на Тихоокеанському узбережжі Колумбії з Атлантичним узбережжям Південноамериканського континенту і зможе підтримати зростаючий товарообмін між Китаєм і Колумбією. Об’єм торгівлі між двома країнами виріс з 10 млн.дол. в 1980 році до понад 5 млрд.дол. торік. Президент Колумбії сказав у інтерв’ю британській Financial Times, що проект «сухого каналу» цілком реальний, і сторони вже досить далеко просунулися у його обговоренні. Пріоритети президента Сантоса відрізняються від «політики демократичної безпеки», яку проводив його попередник Альваро Урібе. Президентові Урібе за підтримки американської армії вдалося наполовину скоротити число повстанців-марксистів у країні. Ті, що залишилися, були витіснені у віддалені райони джунглів і гір. Сантос, який прийшов на зміну президенту Урібе, змінив акценти внутрішньої політики. Він сконцентрувався на «демократичному процвітанні» в Колумбії. Як сподівається новий колумбійський лідер, економічний розвиток дозволить країні здолати бідність і дати громадянам більше можливостей побудувати благополучне життя. На його думку, лише так Колумбія вирішить проблему повстанців і наркоторгівлі, які є основними причинами цивільного конфлікту, що триває вже 46 років.

Британський прем’єр узяв у штат кота

Штат працівників резиденції британського прем’єр-міністра Девіда Кемерона на Даунінг-стріт поповнився котом, який буде полювати на щурів, повідомляють британські ЗМІ з посиланням на представника прем’єра. Необхідність шукати ефективні методи боротьби з гризунами стала очевидною після того, як телевізійні камери минулого місяця двічі зафіксували щурів, які пробігали на задньому плані при роботі кореспондентів на Даунінг-стріт, 10. «Я можу підтвердити, що завтра у нас з’явиться кіт», — сказав представник апарату. Стать нового співробітника поки не відома, але, за даними джерел, це саме кіт на ім’я Ларрі. Завербований він зі старого британського притулку для тварин, лондонського Баттерсі. Ларрі почне виконувати свої обов’язки вже в середу. Це перше подібне призначення в прем’єрській резиденції після виходу «на пенсію» кота Хамфрі, який покинув Даунінг-стріт 1997 року, невдовзі після переїзду туди Тоні Блера.

Антигалюциногенний протест

Майже тисяча румун з хрестами і трунами зібралися позавчора в центрі Бухаресту на площі Перемоги перед будинком парламенту. Демонстранти, переважно жінки, вимагали в уряду заборонити продаж галюциногенних речовин, які легально продаються на румунському ринку під назвою етноботанічної трави. Учасники акції тримали плакати з написами: «Чому ви вбиваєте дітей? Припиніть продавати смерть!», «Штучна виготовлена радість має бути забороненою!», «Ми любимо життя!» та «Наркотики вбивають життя!». Багато хто тримав хрест, який символізує смерть «етноботанічних наркотиків».

Обама запропонував скоротити витрати США на 1,1 трлн.дол.

Президент США Барак Обама направив у Конгрес проект бюджету на 2012 рік. Згідно з документом, протягом найближчих 10 років американські бюджетні витрати повинні скоротитися на 1,1 трлн.дол. Відповідно до планів адміністрації США, наступного року буде урізано або взагалі припинено фінансування 200 федеральних програм. Головним чином ці заходи торкнуться місцевих освітніх, житлових і соціальних проектів. Помітну частину бюджетних скорочень складуть і проекти міністерства оборони: Пентагон в найближчі п’ять років готовий відмовитися від витрат на 78 млрд.дол. При цьому адміністрація Обами подала в понеділок до конгресу США запит на 553 млрд.дол. для діяльності Пентагону в 2012 фінансовому році. Це приблизно на п’ять відсотків більше, ніж у поточному році. Причому йдеться лише про регулярний бюджет міноборони, без витрат на продовження військових операцій в Афганістані й Іраку. На ці цілі Обама просить виділити додатково 118 млрд.дол. Ще 2 млрд.дол. адміністрація планує заощадити шляхом зниження грантів для великих аеропортів і скорочення фінансування місцевих програм із озеленення. Реформа також торкнеться соціальних програм: системи безкоштовної медицини (у частині допомоги літнім пацієнтам — 60 млрд.дол. за два роки) і програми із забезпечення електроенергією і теплом малозабезпечених, яку скоротять удвічі. В той же час, Обама пропонує збільшити витрати на ряд галузей, перш за все, на шкільну й вищу освіту, а також на розвиток енергетичних і медичних технологій. Крім того, пропонується інвестувати в створення безпровідної мережі, яка надасть високошвидкісний доступ до інтернету 98% американців. Паралельно адміністрація Обами пропонує наповнити бюджет сотнями мільярдів доларів за рахунок підвищення податків на доходи багатих американців.

Проти демонстрантів у Iрані застосували сльозоточивий газ

У Тегерані сталися масові зіткнення учасників антиурядової демонстрації з представниками силових структур. Учасники акції зібралися в центрі іранської столиці на підтримку дій демонстрантів у Єгипті, які після 18 днів масових виступів добилися відставки президента країни Хосні Мубарака. Поліцейські застосували проти присутніх на центральній площі Азаді сльозоточивий газ і зробили десятки арештів. Повідомляється, що один із присутніх на площі загинув. За інформацією Бі-Бі-Сі, мітинги на підтримку опозиції відбулися також в іранських містах Ісфахан, Машхад і Шираз. Раніше, в понеділок, один із лідерів іранської опозиції, колишній прем’єр-міністр країни Мир Хоссейн Мусаві, був поміщений під домашній арешт. Під домашнім арештом також перебуває інший відомий опозиційний діяч, колишній спікер парламенту Мехді Каррубі. Обидва політики оспорювали результати виборів 2009 року, коли президентом Ірану повторно став Махмуд Ахмадінежад. Після виборів в Ірані вибухнули масові протести, найбільші від часів Ісламської революції 1979 року. Опозиція заявляє, що за останні півроку в країні було вбито понад 80 прибічників їхнього руху руху. Власті Ірану спростовують цю цифру.

Газета: 
Рубрика: