У Iрландії дострокові парламентські вибори
У Ірландії оголошена дата парламентських виборів, що відбудуться 25 лютого 2011 року. Раніше очікувалося, що голосування відбудеться 11 березня. Позавчора увечері прем’єр-міністр країни Брайан Коуен і президент Мері МакЕліс підписали документ про розпуск парламенту, після чого оголосили про дострокові вибори. Повідомляється також, що Коуен відмовився від участі в цих виборах і оголосив, що йде з політики (раніше він уже був змушений покинути посаду голови партії «Фіанна Файл»). У прощальній промові, яку прем’єр виголосив у парламенті, він визнав, що приймав непопулярні рішення, проте підкреслив, що змушений був це робити для порятунку економіки Ірландії. Тим часом, згідно з результатами опитувань громадської думки, «Фіанна Файл», яка упродовж десятиліть займала лідируючу позицію в ірландській політиці, нестримно втрачає популярність.
Бундесвер побоюється, що бракуватиме солдатів-добровольців
У зв’язку з переходом Збройних сил Німеччини на професійну систему комплектування керівництво бундесверу побоюється браку солдатів-добровольців. Як повідомляє «Німецька хвиля» з посиланням на інтернет-портал газети Suddeutsche Zeitung, при планованій чисельності армії ФРН (170 тис. професійних солдатів і контрактників, а також 15 тис. добровольців) бундесверові буде потрібно понад 70 тис. кандидатів щороку. І якщо зараз близько 40% професійних військовослужбовців вербують із осіб, які підлягають призову, то в майбутньому армії доведеться шукати претендентів у професіонали виключно на вільному ринку. Щорічні потреби бундесверу в поповненні оцінено в 17 тис. професійних військовослужбовців і 10 тис. добровільних надстроковиків. На думку армійських експертів, для добору кваліфікованих кадрів потрібен конкурс: три претенденти на одне місце при доборі у професійні солдати і два — при доборі на добровільну службу понад термін. Це й дозволяє оцінити необхідну кількість потенційних претендентів у 71 тис. чоловік на рік. Нагадаємо, що наприкінці 2010 року уряд Німеччини вирішив з 1 липня 2011 року зупинити виконання військового обов’язку у ФРН. Вже з 1 березня подальша комплектація бундесверу відбуватиметься виключно на добровільних засадах. Загальна чисельність Збройних сил ФРН скоротиться з 250 тис. до 185 тис. військовослужбовців.
Транспортники Греції проти реформи галузі
Учора в Греції повністю зупинилася робота громадського транспорту. Ця акція збіглася в часі із засіданням парламенту, де обговорювалася реформа транспортної галузі. Слід зазначити, що працівники метро страйкували третій день поспіль, ігноруючи рішення суду, що оголосив страйк незаконним. Працювали лише трамваї, що сполучають центр Афін з південними приморськими районами, та приміська електричка, що їде з північних передмість до міжнародного аеропорту. Страйки транспорту тривають з різною інтенсивністю вже два місяці, що спричиняє щоденні незручності жителям майже чотиримільйонного мегаполісу. Профспілки протестують проти планів уряду різко скоротити субсидування галузі, урізати доходи працівників і організувати їх перехід на інші посади в держсекторі, а також об’єднати транспортні компанії, щоб заощадити на менеджменті. Звільнення не плануються — робочі місця в держсекторі захищені грецькою конституцією. У рамках скорочення дотацій транспорту уряд підвищив з 1 лютого вартість проїзду на 20%—40%. Греція також зобов’язалася провести низку жорстких скорочень у держсекторі в обмін на стабілізаційні кредити Європейського союзу та Міжнародного валютного фонду.
«Аль-Джазіра» веде прямий репортаж про зіткнення в Каїрі
Вчора на площі Тахрі в столиці Єгипту зібралися десятки тисяч людей. Деякі кидають один в одного камінням і б’ють арматурою. Прихильники Мубарака пересуваються в натовпі на верблюдах і конях, розмахучи при цьому палками і налигачами. Західні агентства повідомляють про те, що є потерпілі. При цьому, як уточняє телеканал «Аль-Джазіра», не виключено, що опозиційних маніфестантів атакували співробітники єгипетських силових структур, переодягнені в цивільний одяг. Напередодні сотні тисяч людей, які вимагають негайної відставки президента Хосні Мубарака на центральній площі Каїра, гнівно відреагували на заяву єгипетського лідера, котрий пообіцяв не висувати свою кандидатуру на президентських виборах у вересні цього року. Як передає Бі-Бі-Сі, в телевізійному виступі у вівторок увечері Мубарак заявив, що має намір залишатися на своїй посаді до проведення виборів і забезпечити проведення декількох кардинальних реформ і встановити для глави держави максимальний термін правління. Зараз у єгипетській конституції такої норми немає. Через декілька годин після виступу Мубарака події в Єгипті прокоментував президент США Барак Обама. Він заявив, що виступає за мирне передання влади в країні, й схвалив позицію єгипетської армії, яка відмовилася втручатися в події й забезпечила умови для безпечних масових виступів. При цьому американський лідер дав зрозуміти, що напівзаходами Мубараку не відбутися, й повідомив, що говорив про це з президентом Єгипту.
«День» попросив прокоментувати розвиток подій у Єгипті тимчасового повіреного України в справах у Арабській Республіці Єгипет і за сумісництвом у Республіці Судан Валерія ГРИГОРАША:
— Поки що ніхто не дає прогнозів. Зараз йде формування нової влади. Стара залишилася, але на арені з’являються нові політичні сили і буде вестися новий політичний діалог. Демонстранти, які виступали на площах міст, дуже схвилював виступ президента Мубарака. Вони прагнуть того, аби він пішов у відставку. Учора він заявив, що не буде балотуватися і брати участі у наступних виборах президента у вересні цього року. Я думаю, що це ніяк не вплине на ситуацію в регіоні. Президент Мубарак вже як 30 років править Єгиптом і в своїй заяві сказав, що він достатньо покерував і збирається йти у відставку, пробувши на своїй посаді до вересня. Мубарак призначив нову людину — віце-президента Омара Сулеймана, який має дуже добрі контакти із США, Європою, Ізраїлем. Він головний перемовник Єгипту в ірансько-палестинському конфлікті на Близькому Сході, по Судану. Єдине, що буде — потихеньку до правління країною будуть приходити нові люди, правляча верхівка буде оновлюватися, чого не було протягом 30 років. Що стосується роботи посольства України, то нещодавно у нас підключили інтернет. Позавчора ми відправили громадян України із Каїру, в основному жінок. Зараз опрацьовується питання евакуації інших українок із дітьми з Хургади. Посольство працює в нормальному режимі. Єдине, що заважає — комендантська година і ми намагаємося до третьої та четвертої години вирішувати наші головні питання. Щодо роботи відомих курортів: Шарм-ель-Шейху чи Хургади — там ситуація спокійна. Туристи приїжджають і відпочивають, — значить все нормально, повідомляє Ігор САМОКИШ, «День».