Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Планета

21 листопада, 2012 - 00:00

ФБР розсекретило частину досьє дочки Сталіна

Американське федеральне бюро розслідувань розсекретило частину документів, що стосуються дочки Йосифа Сталіна Світлани Аллілуєвої, яка втекла до Сполучених Штатів 1967 року. Здебільшого досьє складається з газетних статей і агентурних даних, що дають зрозуміти, якою мірою втеча дочки Сталіна до США вплинула на відносини між двома країнами. Окрім цього, як випливає з документів, влада США намагалася з’ясувати, як цей факт може вплинути на рішення емігрувати інших людей у країнах соцтабору. Оприлюднені матеріали датуються кінцем 1960-х років. Зокрема, гриф «таємно» знято з 233 сторінок. Як зазначає АР, ФБР внесло серйозні правки до досьє перед публікацією. Це було пояснено «важливістю деяких документів для зовнішньої політики», забороною розкривати деякі джерела інформації, а також правом самої Аліллуєвої на недоторканність приватного життя. Ще 94 сторінки досьє поки залишаються засекреченими. ФБР пояснює це важливістю цих документів для інших агентств і організацій США. Як зазначила Бі-Бі-Сі, навіть втікши із СРСР, усе життя Аллілуєва називала себе «політичним в’язнем імені свого батька».

Французькі праві обрали лідером союзника Саркозі

Лідером французької опозиційної партії «Союз за народний рух» став Жан-Франсуа Копе. Після повторного перерахунку голосів він випередив свого суперника — колишнього прем’єр-міністра Франсуа Фійона — на 98 голосів. Тим часом, вибори в партії, яку досі очолював Ніколя Саркозі, обернулися гучним скандалом, передає Euronews. Комісія опублікувала результати на добу пізніше наміченого терміну; до цього обидва кандидати заявляли про свою перемогу. Обидва політики звинувачували один одного в порушеннях — таких, як масові вкидання, й різко критикували організацію голосування в цілому. Нагадаємо, що правоцентристський «Союз за народний рух» зазнав низки поразок на парламентських і місцевих виборах, а його екс-лідер Ніколя Саркозі програв президентські перегони, в результаті партія перейшла в опозицію. Жан-Франсуа Копе, який представляє правіше крило руху, очолить його принаймні на три найближчі роки; його головне завдання — підготувати партію до президентських виборів. Тим часом, Копе вже зателефонував Фійону й запропонував йому об’єднатися в боротьбі з лівими силами.

Мер Лондона закликав мільярдерів судитися у британській столиці

Мер Лондона Борис Джонсон закликав мільярдерів з Росії й усього світу користуватися послугами лондонських адвокатів. Практика розгляду суперечок двох нерезидентів у британських судах широко використовується завдяки їхньому авторитету. У той же час, в уряді країни раніше заявляли про намір викоренити «судовий туризм». Заява Джонсона йде врозріз з подібними намірами. «Якщо якийсь олігарх відчуває, що інший його образив, саме лондонські адвокати проллють бальзам йому на душу», — не без іронії заявив Джонсон на щорічній конференції Конфедерації британської промисловості, що відбулася в Лондоні днями. Нагадаємо, що за даними аналітиків, сотня найбільших адвокатських контор Лондона заробила за минулий фінансовий рік рекордну суму — 5,4 млрд фунтів стерлінгів. Цьому сприяли розгляди між російськими мільярдерами та великими корпораціями.

Екс-прем’єрові Хорватії дали 10 років за хабар

Колишнього хорватськього прем’єр-міністра Іво Санадера засудили до 10 років ув’язнення за корупційні злочини — доведено, що він отримував хабарі від іноземних компаній. Отже, він став найвищим державним чиновником, засудженим за корупцію в державі —майбутньому членові Європейського союзу, повідомляє Reuters. Окружний суд Загреба визнав Санадера винним в отриманні 2008 року від найбільшої угорської нафтогазової компанії MOL суми в розмірі 5 млн євро за надання їй права керування хорватським нафтовим концерном INA. Тепер акціонерну угоду між двома компаніями може бути переглянуто. За відомостями судді, Санадер також отримував гроші від австрійського банку Hypo Alpe Adria 1995 року, обвинувачі назвали цю махінацію «військовою спекуляцією». Сам Санадер заперечує провину і вважає процес політично мотивованим. Окрім того, Санадера звинувачують у незаконному фінансуванні партії «Хорватська демократична співдружність». Слідство вважає, що правляча партія існувала на кошти, отримані з прибутку держкомпаній і шляхом маніпуляцій з тендерами. Хорватія має приєднатися до ЄС в липні 2013 року, і процес над Санадером, ймовірно, допоможе керівництву країни продемонструвати успішну боротьбу з корупцією.

Екс-міністра оборони Грузії заарештували одразу після повернення на батьківщину

Учора колишнього міністра оборони Грузії Іраклія Окруашвілі, який у ніч на вівторок повернувся до країни, затримали за обвинуваченням прокуратури. Як заявила на брифінгу міністр юстиції республіки Тея Цулукіані, «одразу ж після перетину кордону Іраклія Окруашвілі, як розшукуваного прокуратурою, затримали і помістили до Глданської в’язниці в Тбілісі». «Я передбачаю, що його повернення до Грузії пов’язане з тим, що він має намір усередині країни довести свою невинуватість. Ми не повинні забувати, що його фактично видворили з Грузії, силоміць посадивши в літак», — заявила Цукуліані. У Грузинській партії, яку очолює екс-міністр, зазначили, що він готовий постати перед судом: «Він готовий боротися за свою правду з в’язниці, оскаржити незаконний вирок і довести свою невинуватість, надію на що дають йому зміни, які відбулися в країні». Як вважають експерти, Окруашвілі — один з головних опонентів президента Грузії Михаїла Саакашвілі — може стати свідком обвинувачення проти нього.

Франція вивела свій контингент з Афганістану

Учора Франція вивела свої війська з бази Ніджраб у провінції Капіса, що є останнім французьким форпостом за межами Кабула. Як повідомляє AFP, таким чином, Франція завершила свою останню бойову місію в Афганістані, на територію якого увійшла ще наприкінці 2001 року. У складі Міжнародних сил сприяння безпеці (ISAF) французький контингент був п’ятим за величиною — після американського, британського, німецького та італійського. За 11 років війни втрати французької армії в Афганістані становили 88 військовослужбовців. Нині в Афганістані перебуває близько 2,2 тис. французьких військовиків — 700 з них повернуться додому ще до кінця цього року, а решта залишиться для виконання небойових завдань (організації вивезення військового майна, допомоги в підготовці афганських солдатів тощо).

Газета: 
Рубрика: