Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

2 грудня, 2010 - 00:00

У Києві бачать Молдову як цілісну країну

Україна зацікавлена в збереженні суверенітету і територіальної цілісності Молдови. Про це заявив директор департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ України Олег Волошин. За його словами, в цьому в Києві бачать гарантію миру і стабільності в регіоні, а будь-які зміни кордонів у Європі, якими б мотивами вони не обгрунтовувалися, «можуть привести виключно до дестабілізації і до абсолютно непрогнозованих наслідків у всій архітектурі європейської безпеки». Він підкреслив, що на сьогоднішній день, коли в Астані почав роботу саміт ОБСЄ, як ніколи важливо, аби всі держави, що входять до складу ОБСЄ, підтвердили свою відданість принципам територіальної цілісності кордонів на континенті. «У зв’язку з цим будь-які заяви (від кого б вони не виходили) про можливу навіть у віддаленій перспективі децентралізацію Молдови і переміщення кордонів у той чи інший бік нічого, окрім стурбованості і здивування, в української сторони не викликають», — сказав Волошин. Він резюмував, що успіх євроінтеграції України залежить від неї самої, і допомагати в цьому процесі шляхом штучного переміщення кордонів Євросоюзу на схід не потрібно. Раніше в інтерв’ю румунській газеті президент Румунії Траян Бесеску заявив, що Молдова може увійти до складу його країни в найближчі 25 років. Окрім цього він відзначив, що кордон Румунії (і Євросоюзу) пройшов би в такому разі по Дністру, при цьому в України з’явилася сильна стимул-реакція для подальшої демократизації та інтеграції в ЄС.

Україна за зміцнення ролі ОБСЄ

Україна підтримує зміцнення та більш ефективне використання механізмів ОБСЄ у сфері раннього попередження і запобігання конфліктам. Про це вчора заявив президент Віктор Янукович на пленарному засіданні саміту ОБСЄ в Астані. Він підкреслив, що Україна виступає за пошук взаємоприйнятних рішень існуючих конфліктів у регіоні ОБСЄ на основі норм і принципів міжнародного права, зокрема, повага до суверенітету і державної цілісності держав. За словами Януковича, країнам-учасницям ОБСЄ необхідні чіткі домовленості відносно заходів забезпечення і заходів довіри між усіма країнами Європи, незалежно від їх членства в оборонних об’єднаннях. Президент України також вважає, що існуючий режим контролю за звичайними озброєннями вимагає модернізації. Крім того, Янукович вважає, що в умовах глобальної фінансової кризи ОБСЄ може надавати корисні можливості для підтримки політичного діалогу між державами з метою своєчасного реагування на виклики економічного характеру. Янукович також вважає, що питанням екологічної безпеки також необхідно приділити пріоритетну увагу. «Справжня енергетична безпека повинна базуватися на загальних інтересах усіх учасників енергетичних ланок. Україна сприяла і сприятиме пошуку ролі та місця ОБСЄ в цьому діалозі», — сказав він. Янукович також підкреслив, що Україна підтримує надання ОБСЄ статусу міжнародної організації.

У Єгипті ісламісти не проходять до парламенту

За попередніми результатами підрахунку голосів, на загальних виборах у Єгипті, що відбулися в неділю, перемогу отримала правляча Національно-демократична партія. Кандидатам забороненої партії «Брати-мусульмани» не вдалося отримати жодного мандата. У парламенті попереднього скликання у них було 20% місць. Ця партія ісламізму офіційно заборонена в Єгипті. Її кандидати називають себе незалежними. «Брати-мусульмани» не відкидають можливість участі у другому турі голосування, хоча їх представники і стверджують, що процес голосування є підтасованим. Національно-демократична партія, яку очолює президент Єгипту Хосні Мубарак, отримала 209 з 221 місця в парламенті, що розігрувалися в першому турі. Другий тур голосування відбудеться 5 грудня, в результаті чого буде визначено ще 287 депутатів єгипетського парламенту. Представники чотирьох дрібних опозиційних партій заручилися п’ятьма мандатами в першому турі, і ще сім місць посіли незалежні кандидати, не пов’язані з «Братами-мусульманами». Партія «Брати-мусульмани» назвала ці вибори незаконними і звинуватила владу в підтасовуванні результатів голосування. Раніше сумніви щодо чесності виборів висловив американський Держдепартамент.

Болгарські науковці і студенти вимагають збільшення фінансування

Болгарські науковці, професори університетів, студенти, доктора наук, а також працівники культурної сфери вчора пройшлися центральними вулицями Софії у знак протесту проти запланованих радикальних скорочень бюджету на 2011 рік. Перед будинком уряду демонстранти вимагали збільшення державного фінансування на наступний рік і перерозподілу державного бюджету. Зокрема, вони наполягають на тому, щоб на охорону здоров’я і освіту виділялося по 5% ВВП, а не передбачені відповідно 3,76% і 3,3%. Тим часом, науковці і працівники культурної сфери вимагають, щоб видатки на кожну цю сферу становили 1% ВВП, а не 0,16% і 0,35% як це передбачено в проекті бюджету на наступний рік. Раніше Болгарські студенти, науковці, доктора наук окремо виходили на демонстрації, а цього разу це був їхній другий спільний протест проти політики уряду.

Газета: 
Рубрика: