На президентських виборах у Руанді перемагає чинний глава держави
Руанда проводить другі загальні президентські вибори після припинення в 1994 році геноциду. Очікується, що перемогу з великою перевагою отримає діючий глава країни Поль Кагаме. Згідно з даними опитів громадської думки, він значно випереджає своїх конкурентів, чиї передвиборні обіцянки були вельми подібні до тих, які робить президент. Усі три його суперники по президентським перегонам є соратниками правлячої партії — Патріотичного фронту Руанди. Поль Кагаме відіграв значну роль у припиненні руандійского геноциду. 1994 року тимчасовий уряд, що складався з радикальних представників національної більшості країни народності хуту, яка прийшла до влади в результаті перевороту, почав політику геноциду проти народності тутсі й поміркованих хуту. За сто днів, за різними оцінками, було вбито до одного мільйона чоловік.
Японія рішуче відмовляється від ядерної зброї
Прем’єр-міністр Японії Наото Кан заявив учора, що Токіо рішуче відмовляється від ядерної зброї й має намір брати активну участь у зусиллях щодо роззброєння. Він дав таке зобов’язання на церемонії в Нагасакі з нагоди 65-ї річниці американського атомного бомбардування цього міста. «Японія, — заявив прем’єр-міністр, — несе моральну відповідальність за те, щоби бути на чолі руху за побудову без’ядерного світу». Він присягнувся, що уряд країни суворо дотримуватиметься мирних положень конституції й трьох неядерних принципів — не мати, не виробляти й не ввозити ядерну зброю. Прем’єр також пообіцяв докласти зусиль, щоб трагедія Хіросіми й Нагасакі не зникала з пам’яті міжнародної громадськості. З цією метою, за його словами, уряд Японії має намір фінансувати переклади іноземними мовами спогадів жертв атомних бомбардувань. У той же час наприкінці минулого тижня прем’єр-міністр недвозначно заявив, що вважає військовий союз із США й американські ядерні сили стримування найважливішими елементами стратегії Токіо у сфері забезпечення національної безпеки. Окрім основної церемонії, в Нагасакі вчора відбулися різні заходи на згадку про жертв атомного бомбардування й на підтримку миру на Землі, й викорінювання ядерної зброї. Наразі колишній епіцентр ядерного вибуху є процвітаючим передмістям Нагасакі. Про катастрофу нагадує лише так званий Парк епіцентру. В центрі цього парку стоїть чорна кам’яна колона — саме над тим місцем, де вибухнула бомба. Поруч Парк миру, в центрі якого на високому постаменті встановлена колосальна фігура напіводягненого чоловіка, що сидить. Права рука його піднята вгору, ніби вказуючи на падаючу бомбу, а ліва простягнута горизонтально й символізує мир і пробачення. На півдні Парку миру розташований новий Музей атомної бомби, що відкрився 1996 року. Страшні експонати цього музею справляють на відвідувачів незабутнє враження. Годинник зі стрілками, застиглими на 11.02 — точному часі вибуху атомної бомби 9 серпня 1945 року, — став емблемою Нагасакі.
Жертвами повені в Європі стали 15 чоловік
У результаті викликаних сильними дощами повеней у Центральній Європі та країнах Балтії загинуло щонайменше 15 чоловік. Через рясні опади річки вийшли з берегів, викликавши паводки, зокрема в місті Богатині на південному заході Польщі й Герліце на сході Німеччини. Серед загиблих — троє громадян Польщі, троє — Німеччини, п’ять — Чехії та чотири — Литви. Ще три чехи вважаються зниклими безвісти. Військові, поліцейські й пожежники по повітрю та воді евакуювали людей із зон лиха. Одного із загиблих — 55-річного пожежника — змило водою, яка хлинула з прорваної греблі. Троє осіб потонуло в підвалі власного будинку в Німеччині на кордоні з Чехією. За даними поліції, вони збиралися перенести меблі з підвалу. Рівень річки Нейсе, на якій стоїть Герліце, досяг рекордної відмітки в 7,07 метра. Вода хлинула на вулиці міста. За даними поліції, зі своїх будинків у Герліце евакуйовано 1500 чоловік. Це вже друга повінь у Центральній Європі та країнах Балтії цього року. Минула сталося у травні-червні й забрала життя 30 чоловік.
...а зсуви на північному заході Китаю забрали 127 життів
Щонайменше 127 чоловік загинули в результаті зсувів, викликаних проливними дощами в повіті Чжоуцюй провінції Ганьсу на північному заході Китаю. 2 тис. людей вважаються зниклими безвісти. Загальне число жертв повеней у центральному й південному Китаї цього року склало близько 1,4 тис. чоловік. Як повідомляє агентство Синьхуа, зсуви почалися пізно увечері в суботу після декількох діб проливних дощів. Удар стихії здебільше припав на автономний округ Тибет у провінції Ганьсу. Зруйновано багато будинків. Вийшла з ладу місцева ГЕС. Загачена зсувами річка Байлунцзян вийшла з берегів, затопивши значну територію. Рятувальникам удалося успішно евакуювати близько 19 тисяч чоловік, що проживали вниз за течією річки. «У нашій провінції й раніше були зсуви, але такий потужний стався вперше. Зараз люди намагаються відшукати членів своїх сімей і чекають приїзду нових рятувальників», — сказав один із місцевих жителів у інтерв’ю агентству Рейтер. На пошуки потерпілих і відрізаних від великої землі кинуті солдати. Роботі заважає те, що люди і техніка в’язнуть у багнюці, повідомив агентству Синьхуа представник адміністрації повіту.