Брат Лєха Качиньського братиме участь у виборах президента
Рідний брат загиблого 10 квітня в авіакатастрофі під Смоленськом польського президента Лєха Качиньського Ярослав заявив про своє рішення взяти участь у червневих дострокових президентських виборах. Ярослав Качиньський представлятиме правоконсервативну партію «Право і справедливість», яку він спільно з братом заснував 2001 року. Нині ця партія перебуває в опозиції. Його основним суперником на виборах буде виконуючий обов’язки президента Броніслав Коморовський, який представляє правлячу правоцентристську партію «Громадянська платформа». Покійний Лєх Качиньський планував переобиратися на президентських виборах, що мали пройти наприкінці цього року, хоча рейтинги його популярності серед виборців постійно знижувався. У заяві, розміщеній у понеділок на веб-сайті його партії, Ярослав Качиньський зазначає: «Польща є нашою спільною великою відповідальністю. Вона вимагає від нас подолання особистих почуттів і дій, не зважаючи на особисту трагедію. Ось чому я ухвалив рішення стати кандидатом на посаду президента Польської республіки». Оглядачі вказують, що поки що неможливо передбачити, наскільки трагедія в Катині вплине на результати дострокових виборів.Ярослав Качиньський, якому 60 років, у 2006-2007 роках був прем’єр-міністром, очолюючи нестійку праву коаліцію. Його уряд був украй непопулярний серед польських ділових кіл. Його звинувачували в загостренні відносин Польщі з Європейським Союзом, Німеччиною та Росією. 2007 року він поступився місцем прем’єр-міністра Дональдові Туску, голові прагматичнішої партії «Громадянська платформа». Ярослав Качиньський є офіційним лідером партії «Право і справедливість». Він відомий жорстким стилем керівництва. Він не одружений і живе зі старою матір’ю. Він зізнався під час перебування на посаді прем’єр-міністра, що ніколи не мав свого власного банківського рахунку і зберігає гроші на рахунку матері, аби уникнути звинувачень у фінансових зловживаннях.
Буш розповість у своїх мемуарах про помилки
У листопаді цього року буде видана книга мемуарів колишнього президента США Джорджа Буша, в якій він розкаже про головні помилки і досягнення своїх восьми років у Білому домі. Книжка під назвою «Вирішальні моменти» міститиме «невідомі раніше подробиці» деяких найважливіших подій періоду президентства Буша, обіцяє видавничий дім Crown Publishers. У заяві Crown Publishers ідеться, що книга буде присвячена 14 основним рішенням, які Бушу доводилося приймати в Білому домі. Серед іншого він розповість про напади на США 11 вересня 2001 року і ліквідацію наслідків урагану «Катріна». «Залишивши Овальний кабінет, президент Буш практично не давав інтерв’ю і не розповідав публічно про своє президентство, — зазначає Crown Publishers. — Замість цього він присвятив майже весь свій час написанню «Вирішальних моментів» — вражаюче особистої і безпосередньої оповіді. У мемуарах він розповідає, як і чому він приймав свої головні рішення — на посаді президента і в особистому житті». Буш залишив посаду президента в 2009 році. У цей момент його рейтинг був одним із найнижчих в історії США — експерти зазначають, що цьому неабиякою мірою сприяли війни в Афганістані й Іраку, а також наслідки всесвітньої фінансової кризи.
Меркель підтримала план порятунку економіки Греції
Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Берлін підтримає план допомоги грецькій економіці в тому випадку, якщо Греція виконає низку складних умов. За словами канцлера, Німеччина готова зробити все, що від неї залежить, щоб забезпечити стабільність європейської валюти. При цьому Греція у відповідь має бути готова до запровадження жорстких заходів. Меркель не уточнила, про які саме жорсткі заходи йдеться, проте відкинула припущення про можливе виключення Греції із зони євро. Раніше Германія разом із Францією відкрито висловлювали побоювання з приводу фінансової ситуації, в якій опинилася Греція. Сумніви з боку найбільших економік Євросоюзу впродовж останніх тижнів негативно позначалися на поведінці інвесторів. Серед умов, на яких наполягають МВФ і ЄС, — суворий контроль над державними витратами і реформа трудового законодавства. Пакет допомоги, про який ідеться, передбачає, що протягом першого року країни єврозони нададуть Греції кредити на суму 30 млрд. євро, а ще 10 млрд. євро надійдуть від Міжнародного валютного фонду.
У Киргизстані хочуть створити парламентську республіку
Тимчасовий уряд Киргизстану розмістив на своєму офіційному сайті проект нової редакції конституції країни. Документ передбачає зміну політичної системи Киргизстану і запровадження парламентської форми правління замість президентської. Пропонується внести істотні зміни в глави, що стосуються діяльності президента, парламенту, уряду, а також скасувати конституційний суд. Згідно з документом, за президентом будуть збережені переважно представницькі функції. Законодавчі й виконавчі повноваження будуть зосереджені в руках парламенту й уряду. Президент при цьому залишається главою держави, представлятиме Киргизстан за кордоном і вестиме переговори. При цьому підписувати міжнародні договори він зможе лише за погодженням з урядом. У випадку, якщо проект конституції буде прийнятий, термін повноважень президента збільшиться до п’яти років. При цьому, одна і та ж сама людина зможе виконувати повноваження глави держави не більше одного терміну поспіль. Парламент Киргизстану, згідно з представленим проектом конституції, повинен формувати структуру уряду країни і має право законодавчої ініціативи. Діяльність уряду буде повністю підзвітна лише депутатам парламенту.