Приватна бесіда президентів
Минулого понеділка Президент України Віктор Янукович здійснив приватний візит до Москви. За цей час він встиг побувати на хрестинах онука свого шкільного товариша і покласти квіти на могилу льотчика-космонавта Георгія Берегового, зустрітися з патріархом Московським і всієї Русі Кирилом і переговорити з президентом Росії Дмитром Медведєвим. Як повідомила прес-служба глави Української держави, зустріч президентів відбулася в державній резиденції президента РФ «Горки». Медведєв зустрів Януковича на крильці резиденції, потім президенти попрямували до каплиці на території резиденції й поставили свічки з нагоди Великодня. Після цього, повідомляє прес-служба, Віктор Янукович прийняв пропозицію Дмитра Медведєва здійснити коротку автомобільну прогулянку територією резиденції на раритетному автомобілі «Победа», що належить президенту РФ. Медведєв сам сів за кермо. Після закінчення автомобільної прогулянки відбулася двостороння зустріч президентів під час якої обговорювалися перспективи розвитку українсько-російського співробітництва. Як повідомила прес-служба українського глави держави, в результаті досягнутих під час пасхальної зустрічі домовленостей президентів, Росія погодилась розглянути пропозиції України щодо можливостей зниження ціни на російський газ. Учора Янукович дав завдання прем’єру Миколі Азарову разом із керівниками паливно-енергетичного комплексу підготувати такі пропозиції для Росії. Він також має намір обговорити газові питання також із президентом Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим під час візиту до Казахстану, який заплановано на середу, 7 квітня. «Ми будемо шукати союзників і виходити на наших російських партнерів із конкретними пропозиціями», — підкреслив Янукович.
Ердоган упевнений, що Туреччина рано чи пізно увійде до Євросоюзу
Туреччина рано чи пізно стане повноправним членом Європейського Союзу, заявив прем’єр-міністр країни Тайїп Ердоган, слова якого процитували вчора місцеві ЗМІ. «Ми терплячі, й рано чи пізно вступимо в ЄС. Якщо нас не приймуть, як дехто стверджує, то втратимо не ми, а вони (ЄС). Чому? Бо тоді вони оголосять, що є християнським клубом. Ми хочемо бачити Євросоюз не християнським клубом, а центром альянсу цивілізацій», — заявив голова уряду в Боснійському університеті в Сараєво. За його словами, Туреччина не планує ставати тягарем для ЄС. «Ми прийшли не для того, щоб перетворитися на тягар для Євросоюзу, а для того, щоб взяти в нього його ношу. Ми кажемо, що ЄС отримає користь (від прийняття до своїх лав Туреччини). Так само це стосується Туреччини. Ми кажемо, що Європа повинна стати регіоном, де панує мир, і зразком для світової спільноти, в якій важливе місце буде відведене Туреччині», — підкреслив Ердоган. Переговори щодо входження Туреччини в ЄС були розпочаті 2005 року. За прогнозами експертів, стати повноправним членом Євросоюзу Анкара зможе впродовж 10—15 років. Керівники низки країн ЄС, зокрема канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Ніколя Саркозі неодноразово виступали проти прийому Туреччини до ЄС, пропонуючи їй статус привілейованого партнера. В Анкарі у відповідь заявляли, що не допускають статус привілейованого партнера як альтернативу інтеграції в Євросоюз.
Обама оприлюднив ядерну стратегію
Президент Барак Обама збирається різко обмежити перелік умов, за яких США можуть застосувати ядерну зброю. Про це зазначається в ядерній стратегії, яку оприлюднив учора американський лідер напередодні великої міжнародної конференції у Вашингтоні щодо проблем ядерного нерозповсюдження, а також за два дні до підписання нового договору з Росією щодо обмеження стратегічних ядерних озброєнь. В інтерв’ю газеті New York Times Обама заявив, що нова стратегія спрямована на ліквідацію двозначностей і незрозумілостей щодо питань застосування ядерної зброї, успадкованих від епохи холодної війни. Президент зауважив, зокрема, що стратегія, відповідно до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, міститиме зобов’язання не застосовувати подібні знаряддя проти неядерних держав навіть у тих випадках, якщо вони вчинять біологічний, хімічний або кібернапад на США. «Я збережу всі інструменти, необхідні для гарантування безпеки американського народу», — заявив Обама в бесіді з кореспондентом газети в Овальному кабінеті Білого дому. Спираючись на такі великі досягнення останніх днів як новий договір із Росією та нову ядерну доктрину, Обама виступить як приймаюча сторона саміту з питань ядерної безпеки, що відкривається у Вашингтоні 12 квітня. Упродовж двох днів учасники саміту обговорюватимуть такі питання, як заходи із запобігання актам ядерного тероризму і посилення режиму охорони ядерних матеріалів та об’єктів.
Браун призначив вибори на 6 травня
Британський прем’єр-міністр Гордон Браун учора під час уранішньої аудієнції в королеви Єлизавети II звернувся до монаршої особи з проханням розпустити парламент. Після аудієнції з королевою він заявив, що загальні вибори відбудуться 6 травня цього року. За його словами, Британія перебуває на шляху виходу з кризи й ніщо не має поставити під загрозу відновлення економіки. При цьому прем’єр-міністр нагадав про своє просте походження й попросив британців дати чіткий мандат. Він заявив, що лейбористи «завжди боротимуться за справедливість». Браун назвав три великі виклики, які стоять перед країною: забезпечити відновлення економіки, захистити головні сфери послуг при скороченні вдвічі дефіциту й оновити політику. «Мі скажемо британцям: ваша справа є нашою справою», — підкреслив прем’єр у кінці своєї заяви перед пресою. Тим часом, лідер опозиційної Консервативної партії Девід Камерон сказав перед журналістами, що він пропонує «сучасну консервативну альтернативу», а його партія — «надію, оптимізм і зміни», а також «новий старт». Згідно з опублікованими в понеділок даними соціологічних опитів, розрив у рейтингу найбільших політичних сил у країні мінімальний. За останніми опитуваннями служби ICM для газети Guardian, розрив між правлячою Лейбористською партією й офіційною опозицією, консерваторами, складає всього 4% пункти («торі» — 37%, лейбористи — 33%). На третьому місці — партія ліберал-демократів із 21%.