Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

18 лютого, 2010 - 00:00

Обама дав старт будівництву нових АЕС

Президент США Барак Обама оприлюднив програму надання урядових гарантій із кредитів на суму 8 млрд. доларів на будівництво в країні атомних електростанцій — вперше за останніх 30 років. Дві нові електростанції будуть побудовані в штаті Джорджия американською фірмою Southern Company. За словами Обами, «безпечні й чисті» АЕС необхідні Америці для покриття зростаючої потреби в електроенергії. Будівництво нових АЕС в Америці було припинене після 1979 року, коли сталася велика аварія на атомній електростанції Трі-Майл Айленд у штаті Пенсільванія. Тоді відбулося часткове розплавлення активної зони ядерного реактора, що призвело до викиду в атмосферу радіоактивних газів. За словами Барака Обами, новий проект «за перші вісім років будівництва дозволить створити тисячі робочих місць», а коли електростанції будуть уведені в дію, — ще й «сотні високо оплачуваних посад». І це, за словами президента, лише початок зусиль зі створення нового покоління безпечних, чистих і енергозберігаючих технологій, що допоможуть боротися з кліматичними змінами.

Євросоюз готовий ввести санкції проти Білорусі

Санкції будуть введені у випадку утиску поляків із боку Білорусі, заявив голова Європарламенту Єжи Бузек під час свого виступу в польському Сеймі. Він зауважив, що дії білоруської влади стосовно членів неофіційної Спілки поляків слід розглядати як «атаку на демократичну опозицію Білорусі». За словами голови Європарламенту, є лише два варіанти розвитку стосунків Євросоюзу з білоруською владою. «Офіційний Мінськ повинен припинити арешт представників національних меншин і інших незалежних неурядових організацій. Інакше Європейський Союз розгляне можливість введення економічних санкцій, зокрема, візових і торгівельних обмежень», — заявив Бузек. Голова Європарламенту зауважив, що ЄС не може продовжувати підтримувати нормальні стосунки з Білоруссю, коли порушуються «основні принципи співробітництва і права громадян». Також своє обурення діями білоруської влади висловив президент Польщі Лех Качинський. Нагадаємо, що 15 лютого 2010 року білоруська міліція затримала близько 10 активістів неофіційної Спілки поляків Білорусії.

Iсландія стане раєм для журналістів усього світу

Ісландія може стати журналістським раєм — світовим центром публікації компромату. Власники сайту Wikileaks, що спеціалізується на просочуваннях інформації із приватних компаній та держустанов, підказали ісландським парламентарям ідею законопроекту, який здатний перетворити країну на глобальний центр зберігання конфіденційних і майже завжди викривальних документів, а по суті — у світовий ЗМІ-офшор. Автори проекту планують створити в Ісландії кращі у світі умови для захисту свободи інформації, попередньо це буде об’єднання всіх законів, що існують у різних країнах, які сприяють свободі слова. У результаті, як сподіваються автори законопроекту, давити на пресу, погрожуючи довгим і руйнівним судовим переслідуванням за наклеп, в Ісландії стане неможливим. Експерти називають два чинники, що роблять можливою появу раю для преси саме в Ісландії. До кризи основний прибуток цієї маленької північної держави приносив банківський сектор, що збанкрутів і повністю себе дискредитував. Законопроект про свободу преси міг би відновити репутацію країни. З іншого боку, створення законодавчої «оази» для журналістів може заохотити всі крупні ЗМІ до переїзду і відкриття офісів в Ісландії.

Ахмадінежад пригрозив світу

Іранський президент Махмуд Ахмадінежад під час телеконференції пообіцяв, що світ «пошкодує про санкції», введені проти Ірану. «Будь-яка країна, що схвалить санкції, в майбутньому жалкуватиме про це», — заявив іранський лідер. Нагадаємо, що раніше президент Росії Дмитро Медведєв не виключив уведення нових санкцій проти Ірану у зв’язку з його відмовою від планів МАГАТЕ. Махмуд Ахмадінежад також заявив, що не сприймає серйозно слова держсекретаря Хіларі Клінтон, яка заявила напередодні, що Іран рухається до військової диктатури. Іранський президент також зауважив, що військовий бюджет США в 80 разів більший, ніж іранський. США і низка інших країн Заходу звинувачують Іран у розробці ядерної зброї під прикриттям програми мирного атома. Тегеран усі звинувачення відкидає, заявляючи, ця програма направлена виключно на задоволення потреб країни в електроенергії. У лютому Махмуд Ахмадінежад оголосив Іран ядерною державою, повідомивши, що країна може збагачувати уран до рівня у 80%.

Газета: 
Рубрика: