Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

10 лютого, 2010 - 00:00

Порада Бузека новому українському президентові

Голова Європарламенту Єжи Бузек привітав українців із проведенням вільних і чесних виборів. Відкриваючи пленарну сесію Європарламенту в Страсбурзі, він зазначив, що, незважаючи на деякі скарги на порушення виборчого процесу, в основному демократична процедура дотримана. «Це великий успіх для всієї України. Незважаючи на всю політичну нестабільність останніх років, ми бачимо там міцний демократичний фундамент», — зазначив Бузек. «П’ять років тому ситуація була прямо протилежною», — нагадав він. «Сьогодні ми бажаємо президенту України, обраному в демократичних і мирних умовах, діяти на благо своєї країни. Ми хочемо якомога кращих відносин із Україною», — заявив голова Європейського парламенту. Він закликав усі політичні сили України подолати розбіжності й почати співпрацю у реформуванні соціально-економічної системи, у судовій і конституційній реформах, у продовженні «європейського порядку денного». Бузек зазначив, що сьогодні у Європарламенті пройдуть дебати на тему виборів в Україні, в яких серед інших виступить голова місії спостерігачів Європарламенту Павло Коваль.

Чавес запустив «партизанську» радіопередачу

Президент Венесуели Уго Чавес провів пілотний випуск радіопередачі «Раптово з Чавесом», яка не має певного розкладу й може з’явитися в ефірі в будь-який час дня і ночі, повідомляє агентство Франс Пресс. «Ця нова програма... є партизанськими діями за допомогою радіо», — пояснив слухачам Чавес, який більше десяти років був ведучим на телебаченні передачі «Алло, президент». За словами Чавеса, на початку нової передачі завжди лунатимуть звуки арфи, що грає народну венесуельську музику. У першому випуску своєї «партизанської» передачі венесуельський лідер оголосив про готовність ввести надзвичайне енергетичне становище у зв’язку з небувалою посухою, яку він охарактеризував як гіршу в країні за останні 100 років. Він відзначив, що найбільша в країні ГЕС «Гурі» на річці Оріноко не може працювати на повну силу через падіння рівня у водосховищі. Чавес не уточнив, які заходи можуть бути вжиті у зв’язку з введенням НС, проте, раніше влада вдавалася до обмеження подачі електроенергії в торгівельно-розважальні центри і на промислові підприємства. Президент також закликав населення перейти до режиму економії. Як заявила державна енергетична компанія Corpoelec, якщо рівень води у водосховищі ГЕС «Гурі» й далі знижуватиметься, енергосистема Венесуели може вже в травні 2010 року прийти до колапсу.

«Містраль» для Росії непокоїть країни Балтії

Естонія і Литва вимагають від Франції роз’яснень у зв’язку з безпрецедентним рішенням продати Росії вертольотоносець класу «Містраль». Представник МЗС Естонії Керсті Луха повідомила агентство Франс прес, що її країна чекає відповіді з листопада, коли лише стало відомо про можливу угоду. Міністр оборони Литви Раса Юкнявічине також висловила заклопотаність щодо цієї угоди. Напередодні французьке міністерство оборони підтвердило, що Франція дала принципову згоду на продаж Росії десантного корабля класу «Містраль» і розглядає її прохання про покупку ще трьох кораблів такого ж типу. Якщо угода буде реалізована до кінця, Франція стане першою з країн НАТО, яка продала Росії сучасну бойову техніку, що викликає занепокоєння у союзників Франції по НАТО, особливо сусідніх з Росією держав, які побоюються посилення військової потуги Москви. Критики стверджують, що угода реалізується надто швидко після російсько-грузинського конфлікту, який виявив слабкі місця Чорноморського флоту Росії. Російські генерали говорили, що якби такий корабель був у них під час конфлікту з Грузією в серпні минулого року, він зміг би дійти до грузинських берегів протягом 40 хвилин, а не за 26 годин. Корабель, вартість якого аналітики оцінюють в 300—500 млн. євро, здатний перевозити війська, вантажі, прийняти на борт до 450 десантників і 16 важких вертольотів, які можуть використовуватися для їх висадки на берег. Крім країн Балтії, побоювання, що «Містраль» збільшить потенційну загрозу, яка виходить від Росії, висловлювали Україна та Грузія.

США наполягають на нових санкціях проти Iрану

За словами представників США, введення нових санкцій проти Ірану є «єдиним виходом» після того, як Тегеран оголосив про активізацію своєї ядерної програми. Раніше глава ядерної програми Ірану Алі Акбар Салехі заявив представникам МАГАТЕ, що з вівторка починається програма зі збагачення урану до 20%. Це викликало нові побоювання, що Іран наближається до створення урану для військових цілей. Франція назвала дії Ірану шантажем, а США закликали міжнародне співтовариство вжити нових заходів проти іранського режиму. Представники Ірану наполягають, що збагачений уран використовуватиметься лише при виробництві палива для АЕС. Міністр оборони США Роберт Гейтс заявив після зустрічі в Парижі зі своїм французьким колегою Ерве Мореном про «повне порозуміння» двох сторін щодо іранського питання. За словами Гейтса, він як і раніше хотів би «спробувати знайти мирне розв’язання цієї проблеми», але поки що «єдиним виходом на даний момент залишається тиск, який потребує злагоджених зусиль всієї світової спільноти». Гейтс упевнений, що міжнародне співтовариство надало Ірану «численні можливості довести свої мирні наміри щодо ядерної програми». У свою чергу Ерве Морен наголосив: «На жаль, якщо Іран не зупинить свою програму, доведеться почати діалог з міжнародним співтовариством, який приведе до нових санкцій». Міністр закордонних справ Франції Бернар Кушнер висловився ще жорсткіше. «Це справжній шантаж, — заявив міністр. — Враховуючи, що переговори неможливі, все, що в наших силах, — це застосувати санкції». Рада Безпеки ООН вже застосувала три серії санкцій щодо Ірану в спробі завадити збагаченню урану й виробництву важкої води, яка може бути використана для виготовлення ядерної зброї.

Газета: 
Рубрика: