Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

2 лютого, 2010 - 00:00

Ширак відмовив Путіну

Екс-президент Франції Жак Ширак відмовився від пропозиції Володимира Путіна очолити South Stream AG. Про це повідомив французький тижневик Le Nouvel Observateur із посиланням на прес-службу пана Ширака. Джерело, близьке до оточення пана Ширака, пояснило відмову тим, що він «вважав за краще приділити більше часу своєму доброчинному фонду». В російському уряді неофіційно підтвердили, що «це не було офіційною пропозицією, проте розмова була, і пан Ширак від співпраці в цьому проекті відмовився — вочевидь, через вік». Раніше від цього самого призначення відмовився колишній прем’єр-міністр Італії Романо Проді. Кандидатом на посаду голови South Stream преса називала угорського екс-прем’єра Ференца Дюрчаня, однак в уряді РФ цю інформацію не підтвердили, сказавши неофіційно, що пропозицію розглядає політик із Західної Європи. Аналогічний проект Nord Stream очолив колишній канцлер ФРН Герхард Шредер. Керівник програми Russie/NEI.Visions у Французькому інституті міжнародних відносин Тома Гомар сказав «Дню», що йому складно робити висновки про особисте рішення Ширака, оскільки він не знає, що стоїть за ним. За словами Гомара, про відмову Ширака очолити South Stream AG не дуже відомо французькій публіці, хіба що експертам. Експерт зазначив: «У французької влади є питання про еволюцію Шредера, враховуючи те, що він став членом правління Nord Stream після канцлерства. І це було дещо несподівано, адже не було чіткої межі між приватною та державною діяльністю. Тому подібного не можна допускати ні в Німеччині, ні в Росії, де це мало місце, ні в інших країнах».

Акція на захист 31-ї статті Конституції РФ знову зупинена

У низці міст Росії опозиція провела акції на захист 31-ї статті Конституції РФ, що гарантує свободу зібрань. Подібні акції протесту проходять із літа 2009 року кожного місяця, в якому є 31 число. «Марш незгодних» і цього разу був заборонений столичною владою. На підходах до Тріумфальної площі зібралося всього близько 500 осіб. Вони розбилися на групи і почали скандувати: «Свободу!» й «Росія без Путіна!» Затримання почалися практично відразу. Було затримано близько ста осіб, серед них Борис Нємцов, голова товариства «Меморіал» Олег Орлов, член ради при президентові РФ зі сприяння розвитку інститутів громадянського суспільства і прав людини Юрій Джибладзе, голова руху «За права людини» Лев Пономарьов і ще один член політради «Солідарності» Ілля Яшин. У Петербурзі, як і в столиці, міліція жорстоко розганяла опозиціонерів, кілька чоловік були затримані. У Ростові-на-Доні було затримано близько 10 учасників пікету. Учасники акції встигли зібрати декілька десятків підписів під зверненням до місцевих властей із вимогою дотримуватися гарантованих Конституцією прав громадян. У Владивостоку акцію провели близько 20 активістів організації «Товариство ініціативних громадян Росії». У Красноярську на аналогічному мітингу були присутні близько тридцяти осіб.

Туск не хоче бути президентом

Поляки підтримують рішення прем’єр-міністра Дональда Туска не брати участі в президентських виборах і вважають, що кандидатом від партії прем’єра «Громадянська платформа» має стати голова Європейського парламенту Єжи Бузек, засвідчило опитування дослідницького центру MillwardBrown SMG/KRC. Нагадаємо, що раніше прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск офіційно заявив, що не висуватиме свою кандидатуру на президентських виборах восени 2010 року. Натомість він планує очолювати уряд до тих пір, поки 2011 року не закінчиться термін його повноважень. За словами Туска, він не бажає брати участі у боротьбі за «президентський палац і почесті», але продовжуватиме «битву, метою якої є прогрес цивілізації». Щоб реалізувати свій «план» щодо Польщі, йому, згідно з заявами, буде необхідна «сила, енергія й відповідні інструменти», а вони саме в уряду й є. Понад половина учасників опитування (58%) впевнена, що рішення Туска правильне, тоді як 31% оцінюють його негативно. Згідно з опитуванням, найприйнятнішим кандидатом від правлячої партії «Громадянська платформа» є голова Європарламенту Єжи Бузек (так вважають 19% опитаних), потім йдуть міністр закордонних справ Радослав Сікорський та екс-прем’єр Влодзімеж Чимошевич (по 17% у кожного). Ще 16% упевнені, що у виборах має брати участь голова Сейму Броніслав Коморовський.

Газета: 
Рубрика: