Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

27 січня, 2010 - 00:00

Гаїті просить про «величезну підтримку»

Уряд Гаїті спроможний очолити зусилля щодо відновлення країни після руйнівного землетрусу, що стався два тижні тому. Про це заявив прем’єр-міністр країни Жан-Макс Бельрів на спеціальній конференції, що проходила у канадському Монреалі. Він додав, що його уряду знадобиться «величезна підтримка» з боку світової спільноти. За нинішніми оцінками, в результаті землетрусу 12 січня магнітудою сім балів за шкалою Ріхтера на Гаїті загинуло до 200 тисяч осіб, і ще близько 1,5 млн. залишилися без притулку. Мета монреальської зустрічі, в якій беруть участь представники ООН, Усесвітнього банку та 20 держав, зокрема, державний секретар США Гілларі Клінтон, — оцінка того, як проводиться гуманітарна операція і планування наступних кроків. Учасники форуму вже погодилися провести в березні у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку міжнародну конференцію донорів. Усесвітній банк уже оголосив, що скасовує для Гаїті боргові платежі на найближчі п’ять років. А уряди країн, що входять до Паризького клубу кредиторів (включаючи Велику Британію, Німеччину, Сполучені Штати і Францію), закликали інші держави наслідувати їхній приклад і анулювати борги Гаїті, найбільшими кредиторами якої є Венесуела і Тайвань.

Відставка гонконгівських депутатів заради демократії

П’ять депутатів Законодавчої ради Гонконгу пішли у відставку в надії прискорити демократичні реформи у країні. Депутати розраховують, що вибори кандидатів на звільнені місця в парламенті перетворяться на загальний референдум щодо проведення прямих виборів законодавчої та виконавчої влади. Опозиційні партії давно намагаються переконати китайську владу провести прямі вибори як глави Гонконгу, так і депутатів парламенту. Китай наразі дозволив Гонконгу провести прямі вибори лідера 2017 року, а законодавчих зборів — 2020-го. Опозиція вимагає проведення прямих виборів уже 2012-го. За твердженням активістів Гонконгу, місцеве населення вже готове обрати своїх лідерів. Вони сподіваються, що за допомогою своєї останньої кампанії з відставки парламентаріїв їм удасться провести вибори, що стане, за їхніми словами, фактичним референдумом за демократію в Гонконгу.

Iндійській республіці — 60

Учора Індія відзначила ювілейний День республіки — 60 років тому, 26 січня 1950 року, набрала чинності конституція незалежної Індії, яка проголосила країну республікою. Кульмінацією святкування став військовий парад, який пройшов на проспекті Раджпатх поряд із знаменитим столичним монументом Ворота Індії. На параді було продемонстровано, зокрема, сучасні танки й ракетні комплекси. У небі над площею показали льотну майстерність пілоти вертольотів і бойових літаків. Проспектом проїхала 21 пишна оздоблена платформа, на якій регіони країни представили свої традиційні ремесла, музичні інструменти, витвори народного мистецтва. Якщо 2007 року найпопулярнішою темою експозицій на платформах була боротьба за незалежність, то 2010-го основний наголос було зроблено на приваблення туристів. Штат Карнатака провіз головним проспектом країни макети споруд із храмового комплексу VIII сторіччя нашої ери з міста Паттадакал, а штат Чхаттісгарх — модель унікальних Котумсарських печер у Кангерській долині, вік яких оцінюється у 2,5 млрд. років. Індія перестала підкорятися Великій Британії 1947 року, ставши незалежним домініоном, а 26 листопада 1959 року була прийнята конституція країни, яка набрала чинності два місяці потому.

Греція продає свої борги

Міністерство фінансів Греції для боротьби з бюджетним дефіцитом випустило облігації на суму вісім мільярдів євро, що відразу мало великий успіх. Згідно з даними мінфіну країни, прибутковість цінних паперів до 2015 року становитиме 6,2%. Уряд уже отримав 25 млрд. євро під випуск держоблігацій. До Греції приєдналися ще три країни зони євро, котрі переживають великі фінансові проблеми, — Іспанія, Ірландія та Португалія. Минулого тижня уряд соціалістів узявся до виконання плану, що включає скорочення витрат на соціальне забезпечення, податкові реформи й інші заходи, які дозволять скоротити бюджетний дефіцит. 2009 року в Греції було зареєстровано дефіцит у 12,7%. Тому до бюджету на цей рік уряд країни заклав скорочення витрат у розмірі десять мільярдів євро, аби скоротити дефіцит до 9%. Утім, і цей показник утричі перевищує припустимий у ЄС рівень. Кредитний рейтинг Греції був знижений у січні через зростання побоювань із приводу її державного боргу.

Газета: 
Рубрика: