Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

31 жовтня, 2009 - 00:00

Знято останню перешкоду для Лісабонського договору

Лідери європейських країн на саміті в Брюсселі узгодили формулювання угоди, яка забезпечить ухвалу Лісабонської угоди про реформи в ЄС. Ця угода задовольняє вимогу президента Чехії Вацлава Клауса, який ще не підписав Лісабонський договір, надавши Чеській Республіці можливість не входити в Хартію ЄС з основних прав. Те ж право отримали раніше Британія і Польща. Президент Чехії заперечував входження своєї країни в Хартію з побоювань потенційних позовів про реституції з боку тисяч німців, виселених з Чехословаччини після Другої світової війни. Нова угода, про яку домовилися учасники самміту ЄС в Брюсселі, відкриває перед переконаним євроскептиком Клаусом шлях до завершення ратифікації Лісабонського договору. Цей договір спрямовано на проведення реформ в Європейському союзі після вступу до нього нових членів, спрощення процедури прийняття рішень, а також підвищення ролі і авторитету союзу у світі. Як вказують оглядачі, це успіх, який був так потрібен на цій зустрічі європейським лідерам. Наразі вони ніяк не можуть домовитися щодо іншого животрепетного питання — про те, скільки грошей треба надати країнам, що розвиваються, для подолання наслідків кліматичних змін.

Румунія спростила отримання громадянства для жителів Молдови

Парламент Румунії затвердив поправки до закону про громадянство, спрощуючи порядок надання громадянства для мешканців сусідньої Молдови, пише газета «КоммерсантЪ». Ініціатором даних змін виступив президент Румунії Траян Бесеску. У новій редакції закон дозволяє надання громадянства всім, хто проживав на території Молдови до 1940 року, коли ця республіка входила до складу Румунії. Крім того, румунське громадянство можуть отримати їх нащадки до третього коліна, якими є переважна більшість молдовського населення. При цьому допускається збереження іншого іноземного громадянства та постійне мешкання за межами Румунії. Крім того, для отримання громадянства Румунії тепер не треба проходити обов’язкову раніше співбесіду на знання мови, що дозволить отримувати румунські паспорти і російськомовним громадянам. Видання нагадує, що в попередні роки Бухарест пару разів влаштовував спеціальні акції, під час яких для отримання румунського громадянства мешканцям Молдови було потрібно лише написати відповідну заяву, указати в ній ім’я, прізвище і місце проживання і відправити до консульства Румунії рекомендований лист. Однак акції були обмежені у часі і викликали надто негативну реакцію офіційного Кишинева, який звинувачував сусідів в «експансіоністських прагненнях». Проте, наприклад, восени 2006 року під час такої кампанії від молдаван надійшло більше півмільйона звернень на отримання громадянства Румунії.

ОАЕ та НАТО домовилися обмінюватися інформацією у сфері безпеки

ОАЕ підписали угоду з НАТО про обмін інформацією у сфері безпеки в рамках Стамбульської ініціативи співпраці. Як повідомила вчора еміратська преса, документ підписаний під час одноденної робочої зустрічі делегацій 28 країн-членів, що відбулася в Абу-Дабі Північноатлантичного альянсу на чолі з генсеком Андерсом Фогом Расмуссеном і близько 200 представників урядових, академічних, медійних кіл, а також міжнародних організацій шести арабських країн Перської затоки. Деталі угоди не оприлюднені. За відомостями газети National, співпраця ОАЕ з НАТО розвиватиметься в рамках Стамбульської ініціативи в процесі взаємодії в боротьбі з тероризмом, проти поширення зброї масового знищення, нелегальної торгівлі зброєю, наркотиками і людьми. Еміратський міністр закордонних справ шейх Абдалла бен Заїд Аль-Нахайян назвав зв’язки ОАЕ з НАТО «міцними і стратегічно важливими», вказує газета «Аль-Баян». Вона наводить слова міністра про те, що угода стане «наріжним каменем співпраці ОАЕ з НАТО».

США відправили до Грузії медикаменти і обладнання на 7,2 млн. доларів.

Американський військовий транспортний літак доправив учора в Тбілісі гуманітарний вантаж — медикаменти і діагностичне обладнання — на 7,2 млн. доларів. «Вантаж зібрано приватними фармацевтичними компаніями США, а Держдеп США і американські НПО організували його відправку до Грузії», — повідомив представник дипмісії. Список медикаментів був складений після консультацій з міністерством праці, охорони здоров’я і соціального захисту Грузії. Гуманітарний вантаж супроводжують добровольці-медпрацівники, які залишаться в Грузії до 5 листопада і візьмуть участь у розподілі медикаментів, також проведуть гуманітарні медичні акції. Займатися розподілом медикаментів і апаратури буде міністерство праці, охорони здоров’я і соціального захисту, переважне право отримання гуманітарної допомоги матимуть біженці.

Жак Ширак постане перед судом

Справу колишнього президента Франції Жака Ширака, обвинуваченого в створенні фіктивних робочих місць у період з 1983 по 1998 роки, передано до суду. Два роки тому Жак Ширак стверджував, що звинувачення проти нього безпідставні, оскільки ніби фіктивні робочі місця були потрібні для паризької адміністрації. У вересні 2009 року прокуратура Парижа просила закрити справу, оскільки щодо одних подій не вдалося знайти доказів того, що був злочинний намір, а інші не можуть розглядатися, оскільки щодо них закінчився термін позовної давності.

Газета: 
Рубрика: