Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

10 жовтня, 2009 - 00:00

Нобелівську премію миру отримав Барак Обама

Лауреатом Нобелівської премії миру за 2009 рік став президент США Барак Обама. Премію присуджено за його видатні зусилля в сфері міжнародної дипломатії, скороченні ядерних озброєнь і створення нового клімату співпраці між народами, пояснює «Інтерфакс». Барак Обама перебуває при владі лише дев’ять місяців, але за цей час він активно виявив себе на міжнародній арені. Обама оголосив про відмову від зовнішньої політики свого попередника на президентському посту — Джорджа Буша-молодшого. Він пообіцяв налагодити конструктивний діалог з ісламським світом, який за роки президентства Буша почав ставитися до США вкрай вороже. Обама виступив за мирне врегулювання на Близькому Сході, хоча конкретних досягнень у цій галузі в нього поки що немає. Барак Обама оприлюднив план виведення військ з Іраку, але, в той же час, вирішив активізувати військову операцію в Афганістані, повідомляє NEWS.ru.

Цього року на Нобелівську премію миру було номіновано рекордну кількість претендентів — 172 людини та 33 організації. Експерти, які намагалися вгадати майбутнього лауреата, називали фаворитами колумбійського сенатора П’єдад Кордобу, йорданського принца Газі Бен Мухаммада та афганську правозахисницю Сіму Самар. Вгадати, що премія дістанеться Бараку Обамі, не зміг ніхто. Премію буде вручено американському президентові в Осло 10 грудня. Йому також встановлено грошову нагороду — 10 мільйонів шведських крон, тобто 1,4 млн. доларів США.

Європейський суд із прав людини визнав Росію винною...

Суд у Страсбурзі задовольнив скаргу журналістів із Єкатеринбурга і з Владивостока, які подали позов проти Росії за порушення прав на свободу висловлення думки. Суд розглядав дві скарги — редакторів єкатеринбурзької газети «Д.С.П.» і владивостокського видання «Арсеньевськие вести». Раніше російські суди визнали їх винними в наклепі на чиновників. Єкатеринбурзьких журналістів — за статтю «Білий дім став блакитним». У ній стверджувалося, що обласний прем’єр Олексій Воробйов перебував у гомосексуальному зв’язку з колишнім московським чиновником Сергієм Капчуком, якому він нібито подарував за рахунок обласного бюджету квартиру в Москві. Суд Єкатеринбурга засудив редактора газети Яна Порубова до півтора року виправних робіт, потім амністував, але судимість зберіг. Три засновники приморської газети «Арсеньевськие вести» були засуджені до штрафу за статтю «Вся влада з лісу», про несанкціоновану торгівлю лісом. В обох випадках Європейський суд визнав порушення 10-ї статті конвенції про захист прав людини: права на свободу висловлення думки. Суд зобов’язав Росію виплатити приморським журналістам штраф — у загальній складності близько семи тисяч євро. У Росії тепер є три місяці на те, щоб оскаржити рішення Європейського суду.

Клаус висунув нову умову щодо Лісабонського договору

Президент Чехії Вацлав Клаус, який є послідовним євроскептиком, вимагає включити до Лісабонського договору примітку з двох пропозицій перш, ніж він його підпише, повідомили представники Швеції, яка є черговим головою ЄС. Клаус висунув цю нову умову в телефонній розмові з прем’єр-міністром Швеції Фредріком Рейнфельдтом. За словами Рейнфельдта, примітка, на якій наполягає Чехія, пов’язана з Хартією ЄС про основні права. Президент Польщі — єдиної крім Чехії країни ЄС, що остаточно не ратифікувала угоду — підпише Лісабонський договір у суботу, повідомили офіційні особи. Лісабонський договір спрощує процес прийняття рішень у ЄС, до якого входять 27 країн, а також посилює роль інститутів Євросоюзу під час ухвалення міжнародних рішень. У договорі є посилання на Хартію ЄС про основні права, що покриває широкий спектр прав громадян союзу. Хартія буде обов’язковою до виконання, коли набере чинності Лісабонський договір, і лише Велика Британія має можливість не приєднуватися до неї. Вацлав Клаус відмовлявся підписати угоду, поки Конституційний суд країни не винесе рішення щодо чергової скарги, поданої його соратниками-сенаторами.

Газета: 
Рубрика: