Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

8 жовтня, 2009 - 00:00

Росія готова підтвердити гарантії безпеки України та Казахстану

Голова МЗС Росії Сергій Лавров піддав критиці висловлювання представників США про виконання Росією своїх зобов’язань щодо будапештських домовленостей про гарантії безпеки України та Казахстану в зв’язку з їхньою відмовою від ядерної зброї. «Це не дуже добросовісні висловлювання», — сказав він учора на прес-конференції в Харкові. Так С. Лавров прокоментував слова заступника міністра оборони США Александра Вершбоу, який закликав Росію повною мірою виконувати зобов’язання щодо будапештських домовленостей. С. Лавров наголосив, що російська сторона запропонувала обговорювати цю тему в рамках консультацій США щодо нового договору про СНВ. «Ми готові підтвердити гарантії безпеки України та Казахстану в повному обсязі», — зазначив російський міністр.

Будапештський меморандум 1994 року передбачає гарантії безпеки України й Казахстану в обмін на їхню добровільну відмову від володіння ядерною зброєю та приєднання до договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Під час візиту до Києва 29 вересня А. Вершбоу заявив на прес-конференції, що не вважає доцільним перегляд Будапештського меморандуму по відношенню до України, а також висловив сподівання, що Росія дотримуватиметься норм, закріплених у меморандумі.

Касьянов упевнений, що росіяни житимуть без Путіна

Керівник Російського народно-демократичного союзу Михайло Касьянов, який із 2000 до 2004 р. був головою російського уряду, переконаний, що Росія житиме знову без Путіна. Про це він сказав в інтерв’ю «Радіо «Свобода», пояснюючи назву книжки-діалогу «Без Путіна», яку опозиційний політик написав спільно з тележурналістом Євгеном Кисельовим. «Книжка називається «Без Путіна», й це означає в нашому розумінні, що Російська Федерація жила без Путіна й будувала демократичне суспільство, Російська Федерація й ми з вами жили разом із Путіним, я працював п’ять років із Володимиром Путіним, і ми сьогодні живемо без нього. І дуже скоро, впевнений, що це буде так, що країна житиме знову без Путіна», — пояснив Касьянов. На його думку, вихід книжки важливий саме зараз, тому що наша країна вступила в наступний етап свого існування. «Я б не сказав, що це етап розвитку, оскільки розвитку тут ніякого немає. А те, що Росія може перестати бути демократичною, може перестати будувати ліберальне суспільство, такий сценарій вельми ймовірний. Хотілося б, щоб наша книжка допомогла громадянам, тим, хто цікавиться політикою, хто цікавиться собою й кому небайдуже майбутнє, щоб щось таке корисне для себе винесли», сказав він. До речі, Касьянов зауважив у книжці, що Київ став би першою закордонною столицею, яку він відвідав би з візитом, якби став главою держави. «Ми повинні відновити зв’язки з найближчим нашим партнером, перервані багато в чому з вини нинішніх керівників Росії», — підкреслив він. Перший наклад книжки становить 10 тис. примірників. За словами автора, зараз обговорюється питання про продаж книжки за кордоном.

Обама: виведення військ із Афганістану не планується

Президент США Барак Обама проводить консультації з провідними конгресменами й сенаторами, щоб ухвалити рішення про те, чи посилати додаткові підкріплення в Афганістан. Обама чітко дає зрозуміти, що про виведення військ із Афганістану мови бути не може. Згідно з одним із джерел в адміністрації, президент США сказав на зустрічі в Білому домі, що він не збирається скорочувати кількість військ в Афганістані й не обмежуватиметься висліджуванням і знищенням лідерів «Аль-Каїди». Водночас він уникає обговорення прохання командування американським контингентом в Афганістані про надіслання додаткових підкріплень. Провідні члени конгресу заявили про готовність підтримати президента, однак, виступаючи перед журналістами після наради в Білому домі, вони також визнали, що розбіжності щодо афганської стратегії залишаються. Під час зустрічі Обама дав зрозуміти, що хоч би яке рішення він прийняв, воно навряд чи влаштує всіх. Командувач американського контингенту в Афганістані генерал Маккрістал відкрито закликає відправити до країни додаткові війська. Провідні політики-демократи виступають проти цього, а республіканці попереджають, що часу для перемоги над талібами залишається дедалі менше. Очікується, що президент Обама проведе ще щонайменше три наради перш ніж оголосити про план війни в Афганістані. Він чудово усвідомлює, що зі зростанням військових втрат, особливо останніми місяцями, афганська війна стає дедалі непопулярною в США. Білий дім виключив виведення військ із Афганістану, однак будь-яке рішення Обами може стати визначальним для його президентства.

Серія відставок в уряді Польщі

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск розпочав радикальну чистку в уряді: вчора глава уряду відправив у відставку віце-прем’єра Польщі, міністра внутрішніх справ і адміністрації Гжегожа Схетину, міністра юстиції Анджея Чуму, а також заступника міністра економіки Адама Шейнфельда. Виступаючи на спеціально скликаній прес-конференції, Туск заявив, що також відправляє у відставку керівника Центрального антикорупційного бюро (ЦАБ) Маріуша Камінського. «Головний принцип функціонування нашого уряду — довіра. Два роки роботи уряду показали, що довіра є ключем при управлінні (країною)», — сказав Туск. За його словами, необхідно «з’ясувати всі питання, пов’язані з аферою з азартними іграми (проект закону про азартні ігри), незалежно від того, що це означатиме для окремих учасників цієї драми». «На жаль, жести та слова (деяких політиків) вийшли за дозволені межі», — зазначив польський прем’єр. У понеділок у відставку пішов міністр спорту Польщі Мирослав Джевецький. Серія відставок в уряді Польщі є наслідком оприлюднення місцевими ЗМІ скандалу, пов’язаного з обвинуваченнями в лобіюванні поправок до законопроекту про азартні ігри. У разі ухвалення цих поправок бюджет країни міг би втратити, за даними ЗМІ, 469 млн. злотих (близько 173 млн.дол.). Сам проект закону про азартні ігри в процесі підготовки й ще не надійшов у парламент.

Газета: 
Рубрика: