Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

6 жовтня, 2009 - 00:00

Нобелівський тиждень відкрили лауреати в області медицини

Лауреатами Нобелівської премії 2009 року в області медицини та фізіології стали троє американських учених — Елізабет Блекберн, Карол Грейдер і Джек Шостак. Премію присуджено за дослідження та відкриття, пов’язані з теломеразою — ензимом, який може стати ключем до вічної молодості. Вчені отримали 1,4 млн.  дол. винагороди, диплом переможців і запрошення на урочисту церемонію, яка пройде в Стокгольмі 10 грудня. Зауважмо, що церемонія оголошення лауреатів Нобелівської премії з медицини відбулася сьогодні в Каролінгському університеті в Стокгольмі. Сьогодні в шведській столиці буде оголошено про рішення Нобелівського комітету з фізики, 7 жовтня — з хімії, 8 жовтня — з літератури. У п’ятницю, 9 жовтня, в Осло буде названо лауреата премії миру. Останнім визначиться володар Премії з економіки пам’яті Нобеля, встановленій Банком Швеції 1968 року. Це станеться в понеділок, 12 жовтня.

США та ООН хвалять Iран за готовність до інспекцій

Представники США та ООН з оптимізмом відреагували на підсумки поїздки до Тегерана голови Міжнародної агенції з атомної енергії Мухаммеда Барадеї, який домагався від Ірану відкриття ядерних об’єктів для інспекцій. Радник президента США Барака Обами з національної безпеки Джим Джонс сказав, що Тегеран наразі «готовий сісти за стіл переговорів». Цього тижня у Женеві відбулася зустріч іранських офіційних осіб із представниками п’яти країн-постійних членів Ради Безпеки ООН, а також Німеччини. Мухаммед Барадеї оголосив, що Іран демонструє прагнення до співпраці зі світовою спільнотою і 25 жовтня дозволить інспекторам МАГАТЕ відвідати розташований у місті Кум ядерний об’єкт, існування якого Тегеран визнав лише нещодавно. Вашингтон закликав Тегеран забезпечити МАГАТЕ «безперешкодний доступ» до об’єкта в Кумі протягом двох тижнів. Барадеї підкреслив, що інспектори намагатимуться пересвідчитися в тому, що об’єкт у Кумі слугує «мирним цілям».

Грецькі соціалісти повернулися до влади

Опозиційний Всегрецький соціалістичний рух (ПАСОК) переміг на дострокових парламентських виборах у Греції. Лідера соціалістів Георгіоса Папандреу привітав із перемогою прем’єр-міністр країни Костас Караманліс. Він визнав поразку своєї консервативної партії «Нова демократія» і подав у відставку з поста її керівника. Після опрацювання більшості бюлетенів, ПАСОК мав понад 43% голосів, а «Нова демократія» — 35%. 43% — це критичний рівень підтримки виборців, необхідний для отримання більшої частини голосів у парламенті. Виступаючи перед тріумфуючими прибічниками в Афінах, Георгіос Папандреу заявив, що його партія боролася за те, щоб «повернути надію і посмішку мешканцям Греції, вивести країну на шлях справедливості, закону, прогресу та захисту довкілля». «Я знаю, що наша країна має величезний потенціал. Потенціал, який загруз у корупції, непотизмі й беззаконні. Потенціал, який ми випустимо на волю», — пообіцяв Папандреу. ПАСОК перебував у опозиції понад п’ять років. Евангелос Венізелос, один із вищих функціонерів соцпартії та колишній міністр, назвав результат виборів «історичною перемогою», яка при цьому «означає велику відповідальність» для партії, що перемогла.

Папа Римський: колоніалізм у Африці не закінчився

Папа Римський Бенедикт XVI заявив про те, що матеріалізм, який насаджують у Африці розвинуті країни, є сучасною формою колоніалізму. Голова Римської католицької церкви виступив на зборах єпископів із Африки, які триватимуть три тижні й будуть присвячені соціальним та економічним проблемам континенту. Кількість парафіян католицької церкви в Африці росте швидше, ніж у будь-якій іншій частині світу: за останні 30 років вона сягнула в Африці 150 мільйонів. Це другий синод, організований Ватиканом із проблем Чорного континенту. Попередній відбувся 1994 року в розпал геноциду в Руанді, однак він не мав яких-небудь відчутних результатів. Цього разу Папа Бенедикт XVI, який відвідав на початку року дві африканські країни — Камерун і Анголу, має намір бути присутнім на всіх дискусіях серед єпископів Африки, які вдасться включити в його робочий графік. Прослухавши церковний спів під африканські ритми, які незвично звучать для Ватикану, понтифік назвав Африку «духовними легенями» світу. Але країни «так званого першого світу», вражені «матеріалізмом у поєднанні з релятивістським і нігілістичним мисленням» продовжують експортувати до Африки «отруйне духовне сміття», сказав Папа. Крім того, за його словами, однією з найважливіших проблем для Африки є зростання релігійного фундаменталізму у вигляді груп, які «діють від імені Бога, проте вчать нетерпимості й насильства».

Газета: 
Рубрика: