Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

23 вересня, 2009 - 00:00

Скинуто президента Селайя в Гондурасі

Усунутий президент Гондурасу Мануель Селайя перебуває на території посольства Бразилії в столиці своєї країни Тегусигальпі. Цю інформацію підтвердили місцеві телеканали, що поширили кадри, на яких Селайя звертається до прихильників через огорожу посольства й говорить телефоном у приміщенні дипмісії. Тисячі людей вийшли на вулиці столиці, щоб привітати лідера країни, якого усунули від влади внаслідок військового перевороту 28 червня. Сам Селайя заявив після приїзду, що він «тут для того, щоб відновити демократію та закликати до діалогу про нормалізацію ситуації в країні». Тимчасовий уряд країни, який прийшов до влади після держперевороту в червні, вирішив продовжити дію комендантської години. Виконуючий обов’язки президента Гондурасу Роберто Мічелетті закликав Бразилію видати Мануеля Селайю. У Гондурасі в Селайі є як прихильники, так і противники, які вважають, що він найгрубішим чином порушив Конституцію, намагаючись змінити на свою користь положення про вибори президента, більшість країн світу, зокрема, наприклад, США й Венесуела, вважають саме Селайю законним президентом Гондурасу, а його усунення — переворотом.

Клінтон обіцяє Грузії підтримку

Вашингтон продовжуватиме робити все, що від нього залежить, аби незалежність Південної Осетії й Абхазії не признавалася іншими країнами. Про це заявила держсекретар США Хілларі Клінтон під час зустрічі у Нью-Йорку в рамках Генасамблеї ООН із президентом Грузії Михаїлом Саакашвілі. «Ми працюємо над тим, щоб Росія виконувала умови перемир’я 2008 року, й над тим, щоб Грузія знову зібрала свої частини, як це має бути», — сказала Хілларі Клінтон. Під час зустрічі з М. Саакашвілі американська сторона знову підтвердила свою прихильність до територіальної цілісності Грузії. Держсекретар США назвала «кінцевою метою американської політики підвищення привабливості Грузії, перетворення її на магніт для тих, хто хоче туди повернутися». «Незважаючи на тиск Росії, що намагається досягти визнання цих республік, 99% міжнародної громадськості їх не визнають. І ми працюємо з нашими грузинськими друзями над тим, щоб цього не допустити», — зазначила вона. Хіллари Клінтон у бесіді з грузинським президентом підкреслила необхідність демократизації Грузії, а також у черговий раз повторила, що США чекають від Росії повернення військ на попередні, до конфлікту, позиції.

Iталія міркує про виведення військ із Афганістану

Оплесками проводили італійці в останню путь шістьох десантників, загиблих минулого тижня в Афганістані. Терорист-смертник врізався на автомобілі, завантаженому вибухівкою, в італійську військову автоколону в Кабулі. Шестеро унтер-офіцерів полку «Фольгоре» були вбиті на місці. Церемонія державних похорон відбулася в Римі. Урочисто відспівування загиблих солдатів відбулося в Соборі святого Павла «за міськими стінами». Йому передувала загальнонаціональна хвилина мовчання. В Італії оголошено траур. Попрощатися з десантниками прибуло все вище керівництво країни. Зокрема й президент Джорджо Наполітано та прем’єр-міністр Сільвіо Берлусконі. Загибель шістьох солдатів знову загострила полеміку про доцільність участі італійського контингенту в місіях НАТО в Афганістані. Наступного дня після теракту Сільвіо Берлусконі заявив, що «найкращим» рішенням для італійських військовослужбовців буде покинути Афганістан якомога швидше. 500 італійських військових, відправлених до Афганістану влітку цього року перед президентськими виборами, мають повернутися додому до Різдва. Терміни виведення решти 2 тис. 800 військових мають бути узгоджені з НАТО.

Молочне озеро як пік фермерських протестів

На одинадцятий день страйку європейських виробників молока перед будівлею Єврокомісії у Брюсселі фермери розлили молочне озеро. Акції протесту проти зниження закупівельних цін на молоко й кризи перевиробництва в галузі розпочалися у Франції й щодня охоплюють усе нові країни. У понеділок до страйку приєдналися фермери шістьох держав ЄС, зокрема Бельгії, Люксембургу й Нідерландів, а також їхні швейцарські колеги. За даними європейської конфедерації виробників молока, які важко перевірити, лише в понеділок на землю було вилито близько 40 млн. літрів. У самій Франції, де нараховується 90 тис. виробників молока, в страйку бере участь більшість фермерів. У понеділок увечері стало відомо, що Польща підтримала Францію та Німеччину в їхніх намірах добитися від Єврокомісії кращого регулювання ринку молока та молочних продуктів. «Я переконаний, що просто необхідно захистити фермерів від випадковості ринкової кон’юнктури та гарантувати їм мінімальні стабільні прибутки», — заявив Брюно ле Мер, міністр сільського господарства Франції. На думку міністра, необхідно зізвати на початку жовтня надзвичайну нараду міністрів сільського господарства ЄС, щоб обговорити шляхи виходу з кризи. У Франції банки готові виділити фермерам кредит у 250 млн. євро з розстроченим платежем. Поки ж гнів виробників молока, як у Сант-Етьєні поблизу Ліона, не вщухає.

Газета: 
Рубрика: