Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

2 вересня, 2009 - 00:00

Сербський парламент посилив покарання для ЗМIІ

Парламент Сербії схвалив поправки до закону про суспільну інформацію, що посилюють покарання за різні порушення у ЗМІ, повідомляє Associated Press. Згідно з поправками, прийняття яких ледве не призвело до розколу у правлячій коаліції Сербії, наклеп у ЗМІ на адресу державних чиновників відтепер може мати серйозне покарання, аж до закриття видання. Примусове банкрутство як засіб покарання для ЗМІ згадується і в низці інших поправок. Також законопроект встановлює надмірно високі, на думку різних журналістських організацій Сербії, штрафи, які можуть використовуватися як інструмент тиску на ЗМІ. Зокрема, з протестом виступала Сербська асоціація журналістів, на думку якої закон у новому вигляді відкриває широкі можливості для цензури. Поправки до закону про суспільну інформацію були розроблені Ліберально-демократичною партією Сербії. За поправки проголосували 125 членів парламенту, 88 висловилися проти. Обговорення законопроекту супроводжувалося конфліктами в коаліційному уряді Сербії, проте зрештою найбільша в країні Демократична партія, яка раніше поправки не схвалювала, погодилася підтримати зміни до закону.

Група мудреців розробить нову концепцію НАТО

Так звана група мудреців на чолі з колишнім держсекретарем США Мадлен Олбрайт підключилася цього тижня до роботи над новою стратегічною концепцією НАТО. На квітневому ювілейному саміті НАТО лідери 28 країн — членів цього величезного військово-політичного блоку — доручили новому генсеку НАТО Андерсу фон Расмуссену забезпечити розробку концепту стратегії Альянсу до наступної натовської зустрічі у верхах, яка, як очікується, відбудеться наприкінці 2010 року. Формально процес роботи над документом було запущено 7 липня в Брюсселі на ініційованій НАТО представницькій міжнародній конференції з міжнародної безпеки. Нова стратегічна концепція НАТО замінить колишню, ухвалену 1999 року і, як очікується, враховуватиме таку нову загрозу міжнародній безпеці, як піратство. Закласти основу нового концепту доручено 12 мудрецям на чолі з Олбрайт, чиїм заступником призначений колишній голова компанії Royal Dutch Shell голландець Йєрун ван дер Веєр. До складу експертної групи, членів якої схвалив і контролює генсек НАТО, увійшли представники дипломатичної та наукової спільноти Канади, Великої Британії, Німеччини, Франції, Італії, Туреччини, Іспанії, Польщі, Латвії та Греції.

Генсек ООН оглядає льоди Арктики, що тануть

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун відвідує арктичні регіони Норвегії, намагаючись привернути увагу світу до проблеми глобального потепління незадовго до вирішальних міжнародних переговорів щодо цього питання. У грудні нинішнього року лідери держав світу мають узгодити договір, який прийде на зміну Кіотському протоколу про обмеження шкідливих викидів у атмосферу. За словами генсека ООН, світові лідери зобов’язані зробити рішучі кроки для боротьби зі змінами клімату. Інакше наслідки будуть дуже прикрими, попереджає Пан Гі Мун, який висловив бажання особисто подивитися на те, що коїться в Арктиці. Вчені кажуть, що глобальне потепління призвело до танення арктичного льоду, яке відбувається навіть швидше, ніж прогнозувалося раніше. Генсек ООН розпочав свою арктичну подорож на борту норвезького корабля берегової охорони. Він стверджує, що прагне заохотити світових лідерів до швидкого укладення нової угоди про боротьбу з потеплінням. Очікується, що такий договір буде узгоджено для підписання в Копенгагені в грудні цього року. Разом із цим дискусії про обмеження шкідливих викидів постійно супроводжуються запальними суперечками відносно того, хто повинен взяти на себе найбільші зобов’язання.

Лівія відзначила 40 років правління Каддафі

Учора виповнилося 40 років з часу воєнного перевороту в Лівії, коли до влади там прийшов Муаммар Каддафі. З нагоди важливого державного свята вулиці Тріполі протягом декількох днів прикрашали ілюмінацією, численними фотографіями вождя та лозунгами, що прославляють Каддафі. Сам лівійський лідер перетворив своє свято на робочий день — учора й сьогодні в Тріполі проходить саміт Афросоюзу, присвячений збройним конфліктам на континенті та шляхам їх урегулювання. На думку аналітиків, головна тема африканського саміту була обрана Каддафі не випадково — лівійський лідер останніми роками виступає активним посередником у врегулюванні регіональних конфліктів, за що, серед іншого, був удостоєний почесного звання короля королів Африки. Кульмінацією святкування Дня лівійської революції стала грандіозна 90-хвилинна театралізована вистава про роки правління Каддафі, в якій взяли участь 800 танцівників. 1 вересня 1969 року група офіцерів лівійської армії на чолі з Муаммаром Каддафі скинула короля Лівії Ідріса Першого. Відтоді Каддафі був беззмінним політичним і духовним лідером країни. Одним із перших кроків Каддафі на посаді голови держави стала евакуація всіх іноземних військових баз, поетапна націоналізація власності нафтових монополій, банків, перехід на планове господарювання, розробка програм соціального розвитку, створення офіційної ідеології.

Газета: 
Рубрика: