Узбекистан проти розміщення російських військ у Киргизстані
Узбекистан виступив проти розміщення додаткових російських військових сил на півдні Киргизстану. У повідомленні узбецького офіційного агентства Жахон йдеться, що поява російських військ може призвести до дестабілізації та мілітаризації «досить складної та важко передбачуваної території». У суботу російський президент Дмитро Медведєв підписав із нещодавно переобраним киргизьким колегою Курманбеком Бакієвим меморандум, в якому були зафіксовані плани щодо створення у Киргизстані нової військової бази та розміщення на ній російських військ чисельністю до батальйону. Росія вже має авіабазу в Канті поблизу Бішкека, але нова база, за задумом Кремля, діятиме в рамках Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), до якої входять також Білорусь, Вірменія, Казахстан, Таджикистан і Узбекистан. Росія виступає за створення в рамках ОДКБ Колективних сил оперативного реагування (КСОР), що складаються переважно з російських десантників із залученням символічних контингентів із інших шести країн. Але ці плани вже не перший раз наштовхуються на відкритий опір Білорусії, а нині — і Узбекистану, які не підписалися під угодами про створення КСОР.
Фатх відмовиться від озброєної боротьби проти Iзраїлю
Озброєна боротьба проти Ізраїлю перестане бути основним принципом існування палестинського руху ФАТХ — у випадку, якщо VI з’їзд цього політичного угруповання ухвалить для неї нову платформу. За останні 20 років це перший з’їзд руху, заснованого свого часу Ясиром Арафатом, а тепер очолюваного головою Палестинської автономії Махмудом Аббасом. На триденний з’їзд ФАТХ у місто Віфлеєм на Західний берег з’їхалося близько двох тисяч делегатів. Вони займуться обговоренням нової платформи, яка покликана омолодити рух. Основна зміна, на яку очікують від цього форуму, — відмова від заклику до озброєної боротьби проти Ізраїлю як одного з фундаментальних принципів існування партії. Однак повністю це положення з документів виключено не буде — на той випадок, якщо переговори палестинців з Ізраїлем проваляться. Крім того, передбачається, що в нову програму буде включено вимогу заморозити будівництво єврейських поселень на Західному березі як попередня умова для продовження переговорів з ізраїльтянами. За даними опитувань громадської думки, на сьогоднішній день ФАТХ користується більшою підтримкою серед палестинців, ніж ХАМАС. Але, як підкреслює наш кореспондент, жителі автономії впевнені: без могутнього вливання свіжої крові ФАТХ із роками буде лише слабшати.
Білл Клінтон у Пхеньяні
Колишній президент США Білл Клінтон несподівано прибув до КНДР у той час, як у світі сьогодні вирішується питання про застосування проти Пхеньяна санкцій за його відмову згорнути ядерну військову програму. Учора в пхеньянському аеропорту «Сунан» Клінтона зустріли північнокорейські офіційні особи, в тому числі, глава північнокорейської делегації на шестисторонніх переговорах Кім Кі Гван. Згідно з наявною інформацією, у столиці Північної Кореї Клінтон обговорить долю двох американських журналісток, які в червні були засуджені до 12 років виправних робіт у таборі суворого режиму. Лора Лінг і Юна Лі були засуджені за нелегальний перетин північнокорейського кордону з території Китаю в березні нинішнього року. У момент арешту журналістки працювали в районі кордону між Китаєм і КНДР. За повідомленням північнокорейського агентства, журналістки дізналися, що проникли до країни незаконно. Їхні родичі весь цей час наполягали, що 36-річна Юна Лі та 32-річна Лора Лінг ніколи не мали наміру перетинати кордон Північної Кореї. Вони побоюються, що дві журналістки можуть стати пішаками у політичній грі. Між Вашингтоном і Пхеньяном давно існують гострі розбіжності з приводу переговорів, пов’язаних із ядерною та ракетною проблематикою. Аналітики вважають, що візит екс-президента допоможе подолати кризу в шестисторонніх переговорах із ядерної проблеми Корейського півострова, які в односторонньому порядку згорнула КНДР.