Екс-охоронець на крок наблизився до прем’єрства в Болгарії
Учора президент Болгарії Георгій Пирванов передав мандат на формування уряду Бойко Борисову (на фото зліва направо), меру Софії, неформальному лідеру партії ГЕРБ, що перемогла на парламентських виборах. Згідно з чинним законодавством, за тижневий термін Борисов зобов’язаний представити поіменний список членів майбутнього кабінету. «Хочу привітати абсолютного переможця цих виборів — партію ГЕРБ — і побажати їй швидко сформувати уряд, який зможе виконати побажання болгарських виборців, при цьому не забуваючи про стабільність, що є основною умовою виходу з кризи», — зазначив Пирванов, вручаючи мандат. Майбутній прем’єр-міністр Болгарії, ще не встигнувши вступити в посаду, вже підніс неприємний сюрприз Росії. На офіційному сайті партії ГЕРБ з’явився лист, який Борисов надіслав до міністерства економіки країни. У ньому він вимагає припинити будь-які великі енергетичні операції й переговори до проведення аудиту контрактів. Під загрозою перенесення термінів реалізації опинилося будівництво АЕС «Белене», а також газпромівський проект Південний потік. Лист був опублікований у день підписання контракту щодо газопроводу Nabucco, який передбачає транспортування газу з Каспійського регіону до Європи в обхід Росії.
Iндія припиняє переговори з Пакистаном
Індія не відновить переговори про мир із Пакистаном доти, доки підозрювані у здійсненні вибухів у Мумбаї не будуть притягнуті до суду в цій країні. Про це заявив прем’єр-міністр Індії Манмохан Сінгх. Прем’єр-міністр Пакистану Юзуф Реза Гілані зустрівся зі своїм індійським колегою в Єгипті, де проходить зустріч у верхах Руху неприєднання. У спільній заяві лідерів двох держав ідеться про те, що країни обіцяють зробити все можливе для протистояння тероризму. Зокрема, лідери домовилися співпрацювати в розслідуванні торішніх нападів у Мумбаї, а також «ділитися своєчасною, достовірною та дієвою інформацією про будь-яку потенційну загрозу тероризму». Але така співпраця, говориться у комюніке, не повинна бути пов’язана з питанням проведення переговорів про встановлення миру між Індією та Пакистаном. Відносини між двома країнами різко погіршилися після скоординованої серії нападів у Мумбаї в листопаді 2008 року, жертвами яких стали понад 160 осіб; сотні осіб отримали поранення. Пакистан відкидав усі обвинувачення з боку Індії, та пізніше визнав, що напади частково готувалися на пакистанській території. Згідно з заявами правоохоронних органів Пакистану, суд над п’ятьма бойовиками, підозрюваними у причетності до цього нападу, розпочнеться наступного тижня.
Теракт у столиці Iндонезії
Щонайменше дев’ятеро осіб загинуло внаслідок вибухів у дорогих готелях у столиці Індонезії Джакарті. За попередніми даними, 48 осіб отримали поранення. Як повідомляє місцевий телеканал Metro TV, один вибух стався у готелі Ritz-Carlton, інший — у Marriott Hotel, розташованих у діловому центрі Джакарти, близько 7:30 ранку за місцевим часом (00:30 за Гринвічем). Три години потому на північній околиці міста прогримів третій вибух: про жертви не повідомляється. Поки що жодне угруповання не взяло на себе відповідальність за ці напади. Вибухи сталися за два тижні після президентських виборів у Індонезії. Переобраний на новий термін президент країни Сусіло Бамбанг Юдхойоно відвідав місце трагедії. На влаштованій невдовзі після цього прес-конференції він назвав вибухи у готелях «жорстокими і нелюдяними нападами», заявив, що вони «підривають безпеку країни» та звинуватив у їхній організації терористичні угруповання. У минулому Індонезія переживала напади з боку угруповань, пов’язаних з «Аль-Каїдою». Зокрема, 2002 року внаслідок вибухів на одному з курортів острова Балі загинуло 202 особи.
Король Таїланду змилувався над українкою
Король Таїланду Бхуміболу Адульядеджу помилував громадянку України Вікторію Мамонтову, яку засудили до смертної кари, повідомляє прес-служба уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ніни Карпачової. Українка нарешті покинула Бангкокську в’язницю, в якій провела 8 років і 10 місяців. Після відвідин Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини у 2005 році бангкокської в’язниці та обговорення обставин її долі з урядом Таїланду, вдалося домогтися поступок зі сторони Апеляційного суду цієї держави. Він замінив страту українки на 33 роки і 4 місяці тюремного ув’язнення. Згодом, за амністією термін скоротили на 5 років і 5 місяців. За поданням Ніни Карпачової, Президент Віктор Ющенко звернувся до короля Таїланду з проханням помилувати Вікторію Мамонтову. Сьогодні ж, за клопотанням консула України в Таїланді Костянтина Іващенка Вікторія прибула до Центру міграції. Мати засудженої засвідчила свою подяку Ніні Карпачовій за допомогу у звільненні дочки. За словами Тетяни Мамонтової, Вікторія повернеться додому найближчим часом, можливо, наступного тижня. Як повідомляє УНІАН, 28 вересня 2000 року Вікторія була затримана у Бангкоку Департаментом боротьби з незаконним обігом наркотичних речовин Міністерства внутрішніх справ Королівства Таїланд за зберігання наркотиків з метою збуту. На той час нашій співвітчизниці було 29 років. Із кімнати готелю, в якому вона проживала, було вилучено 1 кг 293,3 г героїну. Анна КОЗАЧЕНКО, Літня школа журналістики «Дня».