Медведєв уперше дав інтерв’ю російській газеті
Президент Росії Дмитро Медведєв уперше дав інтерв’ю російському друкарському ЗМІ — «Новой газете». Головний редактор видання Дмитро Муратов розповів, що інтерв’ю, яке вийде сьогодні, тривало понад годину. Основні теми — громадянське суспільство, права людини, бюрократія і незалежність судів. Крім того, Медведєв розповів про своє бачення другої кримінальної справи Михайла Ходорковського і Платона Лебедєва. Також він відповів на запитання: «Чи час реанімувати в Росії демократію?» і «Чи вступить президент у партію?» За словами головного редактора «Новой газеты», ідея провести інтерв’ю з президентом виникла в нього на зустрічі з Медведєвим і колишнім президентом СРСР Михайлом Горбачовим 29 січня. Та зустріч була присвячена вбивству в Москві адвоката Станіслава Маркелова і позаштатного кореспондента видання Анастасії Бабурової, що сталося 19 січня. Варто зауважити, що акціонером «Новой газеты» є підприємець Олександр Лебедєв, відомий своєю критикою Кремля. Він був знятий із реєстрації як кандидат на посаду мера Сочі через скаргу одного з маловідомих суперників.
У пакистанській долині Сват введені закони шаріату
Президент Пакистану Асіф Зардарі підписав законопроект, згідно з яким, закони шаріату будуть введені в долині Сват. Президент пішов на цей крок після того, як парламент країни ухвалив резолюцію, в якій закликав його виконати обіцянки, дані керівництву руху Талібан. Ще в лютому в обмін на припинення озброєних дій талібів у цій провінції їм було обіцяне введення законів шаріату. Західні союзники Пакистану, підтримуючі президента Зардарі, піддали критиці подібний захід, і тому президент відкладав його здійснення. Законопроект, що вводить шаріатські суди в провінції Малаканд, до якої входить шість північно-західних районів, включаючи долину Сват, був направлений до парламенту для обговорення. Тепер під ним поставлений підпис президента, і закон набрав чинності. Цей законопроект викликав гостру критику з боку світських партій у країні. Тим часом представник талібів Муслім Хан заявив, що ті члени парламенту, які голосували проти законопроекту, вважатимуться віровідступниками. У деяких районах Пакистану таке звинувачення рівносильне смертному вироку. Долина Сват перебуває переважно під контролем талібів. Тисячі її жителів залишили свої домівки після початку військових дій 2007 року. За два роки в провінції зруйновані сотні шкіл.
30 тисяч осіб «катали» яйця в Білому домі
Понад 30 тисяч осіб із 45 штатів узяли участь у традиційних «катаннях» пасхальних яєць, що організовується президентською родиною. «Катання» пасхальних яєць у Білому домі, що завжди проводиться наступного дня після Великодньої Неділі, вперше відбулося у Вашингтоні 1878 року і відтоді вважається в США щорічною «президентською» традицією. У пасхальних торжествах у резиденції глави держави можуть брати участь родини, в яких є хоча б одна дитина молодша семи років. «Це одна з найкращих традицій Білого дому («катання» пасхальних яєць), бо вона нагадує про те, що це народний дім», — зазначив голова Білого дому на святі. Барак Обама також взяв участь у грі в баскетбол. Будучи давнім шанувальником цієї гри, американський президент особисто провів спортсменам-початківцям урок. Цього року безкоштовні квитки на пасхальні свята в Білому домі розповсюджувалися переважно через інтернет. Чотири тисячі квитків було передано в державні школи округу Колумбії. Ще 2,5 тисячі квитків було віддано сім’ям військових. Для свята було заготовано понад 30 тисяч яєць, 13 тисяч із них були залишені для «катання», інші — для розфарбовування. Крім того, всі діти молодші десяти років отримали в подарунок по сувенірному яйцю, прикрашеному емблемою Білого дому і підписами Барака Обами та його дружини.
Учасника протестів у Кишиневі вбила поліція?
Валерія Бобка вбила поліція. Про це сказала його знайома в ефірі молдавського каналу «Pro TV». Дівчина, обличчя якої на екрані було закрито, повідомила, що вона випадково зустрілася у Кишиневі з двадцятидворічним мешканцем селища Бубуєч Валерієм Бобком близько першої години ночі того дня, коли в столиці Молдови відбувалися протести. Вони стояли й чекали таксі, як до них причепилися поліцейські. Правоохоронці примусили їх лягти на землю і, як розповіла дівчина, почали бити Василя кийками й ногами. Вони також стріляли. Валерій перевертався. За словами дівчини, можливо, тоді вони його й убили.
Як розповів кореспонденту «Дня» батько покійного п’ятдесятирічний Віктор Бобок, поліція твердить, що його син, якого правоохоронці нібито знайшли на площі, де відбувалися протести, помер внаслідок отруєння невідомим газом. Батько ставить під сумнів цю версію, оскільки на лобі його сина він виявив велику вм’ятину. Він вважає, що його син міг загинути від удару в голову. Валерія, який мав дружину і півторарічного сина, поховали у неділю вдень у селищі Бубуєч, яке розташоване за кілька кілометрів від Кишинева. Міністерство внутрішніх справ спростовувало, що Валерій загинув від рук поліції.
Правозахисники твердять, що поліція вдається до репресій. Зокрема, молдовське представництво «Міжнародної амністії» переконане, що правоохоронці хапають і кидають за грати громадян за віковою ознакою, тобто тих, хто гіпотетично міг брати участь у протестах.
Уряд оприлюднив списки затриманих, їхня кількість складає понад двісті чоловік. Правозахисники вважають їх неповними. Чимало затриманих зазнає тортур і перебуває в лікарні.
Міністр охорони здоров’я Лариса Катринич спростовує, що смерть Валерія Бобка наступила внаслідок насильницьких дій. Вона заявила, що немає видимих причин, котрі б могли призвести до смерті молодої людини всі органи якої були практично здорові. Єдине припущення — це отруєння, походження якого нам належить встановити, заявила міністр.
6 квітня у Кишиневі відбулися масові протести проти несправедливого підрахунку голосів на парламентських виборах, де перемогли комуністи. Ці акції завершилися погромом парламенту і резиденції президента Молдови. Повідомляє Юрій ЛУКАНОВ, Кишинів, спеціально для «Дня»