Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

14 квітня, 2009 - 00:00

Обама санкціонував визволення полоненого капітана

Президент Барак Обама особисто санкціонував застосування сили для визволення захопленого піратами капітана американського судна «Маерск Алабама». Як повідомило агентство Asoociated Press, операція з визволення Річарда Філліпса, капітана контейнеровоза, відбулася в неділю, трьох піратів застрелили снайпери. Нагадаємо, що піратам не вдалося 8 квітня захопити «Маерск Алабама», але Філліпс залишився в них заручником і разом з чотирма злочинцями перебував на човні, що рухався до узбережжя Сомалі. За човном спостерігали американські військові кораблі. Як з’ясувалося, президент регулярно отримував доповіді про ситуацію із захопленням капітана. Міністерство оборони двічі — в п’ятницю й суботу — зверталося до Обами з проханням дозволити в разі необхідності застосувати силу проти піратів, і президент дав згоду. AP зазначає, що закінчення історії з Філліпсом стало значною політичною перемогою для Обами: президент продемонстрував холоднокровність і готовність в разі необхідності вдаватися до військової сили для розв’язання кризи. Зі свого боку, сомалійські пірати пригрозили США помстою: один з їхніх лідерів, як передало AFP, пообіцяв цілеспрямовано атакувати американські судна.

Нетаньягу — за мир з Палестиною

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив палестинському лідеру Махмуду Аббасу про свій намір відновити переговори з метою встановлення миру між народами Ізраїлю та Палестинської автономії. Телефонна розмова стала першим офіційним контактом між двома політиками. З ініціативою розмови виступив Аббас, а в канцелярії Нетаньягу цей жест назвали «дружнім і теплим». Новий ізраїльський прем’єр-міністр досі утримується від згоди на формування незалежної палестинської держави, а саме цей пункт лежить в основі всіх пропозицій про мирне врегулювання палестинсько-ізраїльського конфлікту. В офіційному ізраїльському комюніке, опублікованому після розмови двох прем’єрів, говориться, що «Нетаньягу навів приклади колишньої співпраці з палестинською стороною й заявив, що він збирається відновити її в майбутньому з метою просування в бік миру». Нагадаємо, що Нетаньягу очолює широку правлячу коаліцію, до якої входять правоцентристські, лівоцентристські й крайнє-праві партії. Під час виборчої кампанії він заявляв, що готовий до переговорів із палестинцями, однак говорити про створення палестинської держави вважав передчасним. Натомість він пропонував палестинцям «економічне перемир’я».

У Таїланді — надзвичайний стан

Військовослужбовці таїландської армії, які почали розганяти демонстрацію на одній із головних магістралей Бангкока, відкрили вогонь по протестувальниках. Про це вчора вранці повідомило агентство Reuters. Унаслідок зіткнень постраждало щонайменше 70 людей, двоє з них зараз у критичному стані, додали в медичній службі Бангкока. Як підкреслили в прес-службі армії, солдатам довелося відкрити вогонь по демонстрантах після того, як ті закидали військовослужбовців пляшками із запалювальною сумішшю. Масові заворушення, влаштовані прихильниками колишнього прем’єр-міністра країни Таксіна Чинавата, почалося в Бангкоку 12 квітня. Унаслідок зіткнень поранення руки дістав прем’єр-міністр Таїланду Апхісіт Ветчачива, також було поранено його заступника. У Бангкоку було оголошено надзвичайний стан; до міста ввели війська. Демонстранти — а їх зараз у Бангкоку від 30 до 40 тис. — також захопили кілька урядових установ. Крім того, прихильники Таксіна минулої суботи зірвали проведення в Таїланді саміту Асоціації держав Південно-Східної Азії «АСЕАН — глобальний діалог». Варто зазначити, що, за даними Торгово-промислової палати Таїланду, можливі економічні збитки через заворушення й зрив саміту АСЕАН становитимуть близько 70—170 млрд. батів (близько $2—5 млрд.).

Китай ухвалив першу програму із захисту прав людини

Уряд Китаю ухвалив першу програму дій із захисту прав людини, повідомляє агентство Сіньхуа. Програма, опублікована прес-канцелярією Держради КНР, розрахована на 2009—2010 роки й включає в себе плани з поліпшення ситуації в країні з правом на працю, а також правами в’язнів й інвалідів. Влада Китаю планує посилити контроль за застосуванням страти, гарантуючи «неупереджений і справедливий суд». Також передбачається створити більше робочих місць, збільшити прибутки населення й розширити сферу соціального забезпечення. Окремим пунктом програми виділена додаткова допомога потерпілим від землетрусу в провінції Сичуань 12 травня 2008 року, внаслідок якого загинуло або зникло безвісти близько 87 тис. осіб, 370 тис. дістали поранення. Розробляти програму дій для захисту прав людини влада КНР почала в лютому 2009 року. Нею займалося близько 50 урядових організацій. До кінця 2009 року Китай має пройти процедуру оцінки міжнародною комісією ситуації з дотриманням прав людини, яку проходить кожна з країн-членів ООН раз на чотири роки.

Газета: 
Рубрика: