У Чорногорії — переконлива перемога прибічників ЄС і НАТО...
Парламентські вибори у Чорногорії закінчилися переконливою перемогою правлячої коаліції, яка виступає за зближення країни з Європейським Союзом і НАТО. За попередніми даними, правлячий блок на чолі з прем’єр-міністром Міло Джукановичем отримав понад 50% голосів. При цьому основна опозиційна Соціалістична народна партія, що відстоює розширення зв’язків із Сербією, набрала, за прогнозами, близько 16%. «Ця перемога особливо важлива, оскільки вона випала на час, коли прискорюється наша європейська інтеграція, а демократія у Чорногорії стає більш зрілою», — заявив один із лідерів правлячої Демократичної партії соціалістів Предра Секуліч. Представники опозиції пояснили свою невдачу тим, що голосування відбулося в ту мить, коли Чорногорія ще повною мірою не відчула наслідки міжнародної фінансової кризи. Парламентські вибори були проведені достроково: уряд країни заявив, що потребує мандата виборців на реалізацію програми економічних реформ. Джуканович уперше зайняв пост керівника Чорногорії 1991 року, відтоді він був і прем’єр-міністром, і президентом країни. Опоненти лідера уряду неодноразово звинувачували його адміністрацію в корупції.
...а в Туреччині прем’єр незадоволений результатами виборів
Правляча в Туреччині Партія справедливості й розвитку (ПСР), яку очолює прем’єр-міністр Таїп Ердоган, перемогла на виборах до місцевих органів влади, що відбулися у неділю. Згідно з підсумками голосування ПСР набрала 40% голосів виборців, повідомляє телекомпанія NTV. При цьому глава уряду висловив незадоволення результатом виборів, оскільки прогнозувалося, що його партія набере близько 50% голосів по країні в цілому. ПСР програла вибори в семи важливих містах. «Ми отримали послання від народу і вживемо необхідних заходів», — заявив Ердоган. На другому місці, за підсумками виборів, опинилася основна опозиційна Народно-республіканська партія (НРП), набравши 28% голосів, за третьому — права Партія націоналістичного руху (ПНР) — 15%. Слід зазначити, що місцеві вибори в Туреччині мали сумні наслідки. У бійках і заворушеннях на виборчих дільницях загинуло сім осіб, близько 100 постраждало, повідомляють місцеві ЗМІ. Серед постраждалих не лише виборці, але й кандидати до місцевих органів влади.
Берлусконі посилив свої позиції
Прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі очолив найбільшу партію «Народ свободи» (НС), посиливши тим самим свої політичні позиції. Минулої неділі, в день першого засновницького з’їзду НС у Римі, майже шість тисяч делегатів форуму абсолютною більшістю голосів ухвалили статут партії й одноголосно обрали Берлусконі її головою. Нагадаємо, що саме нинішній прем’єр ще в листопаді 2007 року висунув ідею створення найбільшої політичної організації країни на базі своєї партії «Вперед, Італіє» та її основних союзників. Під час передвиборної кампанії 2008 року ця ідея почала реалізуватися. Тоді «Вперед, Італіє», права партія «Національний альянс» і деякі дрібніші політичні організації створили правоцентристську коаліцію «Народ свободи», яка й отримала тріумфальну перемогу на квітневих парламентських виборах. У результаті був сформований нинішній уряд на чолі з Берлусконі. Згідно з останніми опитуваннями громадської думки, НС сьогодні може розраховувати на підтримку понад 43% італійців. Проте під час з’їзду Берлусконі поставив перед партійним керівництвом завдання досягнути 51%.