Юлія Тимошенко в Японії
Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко впевнена, що в України сьогодні є всі можливості для того, щоб вперше за 17 років незалежності здійснити потужну модернізацію всієї країни, починаючи від енергетики, сільського господарства, а також реформи комунальної системи. Про це вона заявила у Токіо на робочому ланчі з керівниками провідних японських корпорацій та керівництвом Комітету ділового співробітництва з Україною Японської федерації бізнесу «Кейданрен». За її словами, Україна зацікавлена у співпраці з Японією, оскільки ця країна має потужні інвестиційні ресурси та провідні інтелектуальні технології. Тимошенко відзначила, що у цьому напрямку вже здійснено кілька важливих кроків. Зокрема, створено спільні українсько-японські групи з окремих напрямків співпраці та підписано базові документи. За словами прем’єрки, такі документи є стартом для розробки комплексної стратегії модернізації і на їхній основі Україна та Японія можуть розробити комплексний план дій. Крім того, Тимошенко висловила сподівання на продовження співпраці між Україною та Японією у рамках Кіотського протоколу.
Зі свого боку, голова Комітету ділової співпраці з Україною Японської федерацією бізнесу «Кейданрен», голова ради директорів корпорації «Сумітомо» Мотоюкі Ока висловив сподівання, що сьогоднішній діалог між українською урядовою делегацією та керівниками провідних японських корпорацій дасть новий імпульс для поглиблення співпраці між країнами. За його словами, товарообіг між Україною та Японією зростає, зокрема, минулого року він збільшився на 78% і склав 2,2 млрд. дол. Мотоюкі Ока підкреслив, що факт входження України до Світової організації торгівлі посилив сподівання на поглиблення співпраці з Україною: «Це важливий сигнал для всіх країн світу». Він подякував Тимошенко за те, що вона проявляє зацікавленість у налагодженні співпраці України з японськими корпораціями.
У ході візиту Ю.Тимошенко також взяла участь у церемонії підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Державним експортно-імпортним банком України та японською компанією «Нексі», який має сприяти розширенню співпраці в сфері підтримки та стимулюванні торгівлі та інвестицій між країнами тощо. А в синтоїстському храмі в Токіо український прем’єр помолилася про якнайшвидший вихід України з економічної кризи.
Чехія головуватиме в ЄС і без прем’єра
Вотум недовіри, висловлений парламентом Чехії уряду, не завадить цій країні належним чином виконувати повноваження голови Євросоюзу. Як повідомляє агентство France Press, про це говориться в заяві Єврокомісії. Сам чеський прем’єр-міністр також підтвердив, що майбутня відставка його уряду не вплине на ефективність дій країни на посаді голови ЄС, яку Чехія за ротаційним принципом отримала в січні на піврічний термін. Однак представники Європарламенту висловили серйозне занепокоєння подіями в Чехії. «Під час кризи Європа потребує сильного лідерства. Уряд, який головує в ЄС, але не має довіри, не може бути лідером», — сказав Жозеф Доль, глава Європейської народної партії — найбільшої політичної партії Старого континенту. Нагадаємо, що чеський парламент висловив недовіру уряду Мірека Тополанека, набравши рівно 101 голос, необхідний для цієї процедури. Опозиція звинувачує уряд Тополанека в бездіяльності в ситуації світової економічної кризи. Це перший випадок в історії незалежної Чеської держави, коли парламентській опозиції вперше вдалося відправити уряд у відставку.
«Шевченківський знак» у Празі
Відкриття пам’ятника Тарасові Шевченкові у Празі Президент України Віктор Ющенко назвав символом свободи Чехії та України. «Поява українських і Шевченкових знаків по всьому світу — це не буденні з’яви. Це — світова шана до України, яку приймаємо із взаємною повагою і вдячністю. Це — живий процес, який свідчить про широту нашого світового життя і його вагу для інших народів», — переконаний Президент. У своєму вітальному слові Президент наголосив, що сьогоднішня подія є видатною для українського та чеського народів. Звертаючись до всього світового українства, В.Ющенко наголосив: відкриття у Празі пам’ятника Шевченкові є, безумовно, свідченням їхньої діяльної національної, інтелектуальної і культурної позиції. «Я вірю, що це місце, де відкрито пам’ятник Шевченкові, буде знаковим для всього світового українства», — сказав В.Ющенко, нагадавши, що Кобзар був побратимом таких видатних діячів чеського відродження, як Павел Шафарик, Ян Коллар та Вацлав Ганка, а також присвятив одну зі своїх найкращих поем національному героєві Чехії — Янові Гусу. Також Президент України нагадав, що коли в 1876 році Російська імперія заборонила українську мову й літературу, саме у Празі вийшло перше повне й нецензуроване видання Шевченкового «Кобзаря». «Тарас Шевченко від сьогодні на чеській землі — в країні, в якій не був за життя, але яку любив і до якої назавжди прийшов його образ», — сказав В.Ющенко, подякувавши від імені українського народу всім причетним до спорудження монумента в Празі.
Генерал НАТО вказує на загрозу Росії
Командувач сил НАТО в Європі генерал Джон Креддок попередив американських сенаторів, що найближчими роками відносини з Росією залишаться вкрай складними через бажання Москви ослабити європейську солідарність і вплив США. «Як виглядає, Росія цілеспрямовано прагне ослабити інститути євроатлантичної безпеки й виявляє готовність використати для досягнення своїх цілей економічні важелі та військову силу», — зазначив Креддок, який незабаром залишить посаду верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО в Європі: міністр оборони США рекомендував на цю посаду, закріплену за американськими військовими, адмірала Джеймса Ставрідіса. «Події серпня минулого року принципово змінили те припущення, яке ми зробили 15 років тому, а може й більше, — сказав Креддок. — А саме, після закінчення холодної війни й розвалу Радянського Союзу та Варшавського договору ми виходили з того, що жоден кордон в Європі та Євразії не є під загрозою вторгнення». Він рекомендував не скорочувати чисельність американських військ у Західній Європі, як це планує адміністрація найближчими роками.