В Iспанії заборонили дві баскські партії
Іспанський суддя Бальтасар Гарсон на три роки заборонив політичну діяльність двох радикальних баскських партій Демократія 3 000 000 і Аскатасуна на території Іспанії. Про це повідомляє Agence France-Presse. За необхідності термін заборони може бути подовжено до п’яти років. Обидві ці партії підозрюють у зв’язках з терористичною організацією ETA та її політичним крилом, партією Батасуна, діяльність якої заборонена в Іспанії з 2003 року. Нагадаємо, 9 лютого Верховний суд Іспанії схвалив запит уряду на відсторонення від участі в регіональних виборах двох радикальних баскських партій — Демократія 3 000 000 (D3M) і Аскатасуна. Регіональні вибори відбудуться в Іспанії 1 березня. Як нагадує агентство, 2008 року суд усунув від участі в них дві інші радикальні баскські партії — PCTV (Partido Comunista de las Tierras Vascas) і ANV (Accion Nacionalista Vasca). Причиною також став передбачуваний зв’язок з ETA. Нагадаємо, що терористична організація ETA веде боротьбу за незалежність автономної області Іспанії, Країни Басків, протягом 40 років. Організовані бойовиками ETA теракти призвели до смерті в загальній складності 820 осіб. Радикальні баскські партії користуються підтримкою приблизно 10% населення Країни Басків.
Парламент Чехії схвалив Лісабонську угоду
Вчора палата депутатів чеського парламенту проголосувала за ратифікацію Лісабонської угоди, яка вносить зміни до системи управління ЄС. Тепер угоду має ратифікувати Сенат парламенту Чехії, після чого її повинен підписати президент країни, повідомляє AFP. Головуюча у ЄС до липня 2009 року Чехія залишалася останньою з 27 країн Європейського Союзу, парламент якої не висловився за Лісабонську угоду. Раніше «Угоду про реформи» ратифікували 25 національних парламентів країн-членів ЄС, проте вона не була підтримана на загальнонаціональному референдумі в Ірландії. Водночас президент Чехії Вацлав Клаус виступає послідовним противником угоди, вважаючи, що вона порушує конституцію Чехії. За інформацією Euronews, Вацлав Клаус заявив, що не підпише документу доти, доки ірландці не проведуть повторний референдум, який може відбутися у вересні-жовтні 2009 року. За даними Euronews, 64 відсотки мешканців Чехії хочуть, аби влада країни ратифікувала нарешті Лісабонську угоду. В листопаді 2008 року Конституційний суд Чехії постановив, що угода не суперечить конституції країни.
Блокада по-мексиканськи
Сотні мексиканців заблокували дороги й мости до кордону із США, протестуючи проти використання армії у боротьбі з наркомафією. Протестуючі заявляють, що військові порушують права мирного населення. Урядові чиновники говорять, що за цими акціями стоять наркоділки. У трьох прикордонних містах перекрито рух по мостах до американського кордону. Багато хто з учасників демонстрацій говорить, що жити в цих містах стало небезпечніше після того, як президент Мексики розпорядився направити туди військові підрозділи. Армійські підрозділи були розташовані в прикордонних містах Мексики для запобігання зіткнень кримінальних груп 2006 року. Такі конфлікти лише за минулий рік забрали життя п’ять тис. осіб, заявляє влада країни. Основним предметом суперечки між бандами є маршрути переправляння кокаїну й інших наркотиків із Колумбії до США через Мексику, які приносять величезні прибутки. Для припинення цього бізнесу задіяно близько 40 тис. військовослужбовців. Як повідомляється, в деяких частинах країни армія взяла на себе поліцейські функції, оскільки місцеві стражі порядку виявилися підкупленими, або заляканими наркобаронами.
Опонент Берлусконі пішов у відставку
Вальтер Вельтроні, який вважається в Італії основним політичним опонентом Сильвіо Берлусконі, залишив посаду голови лівоцентристської Демократичної партії. Про це повідомляє Agence France-Presse. Колишній мер Риму Вельтроні ухвалив рішення про відставку, як вважають італійські спостерігачі, після поразки кандидата від Демократичної партії на виборах губернатора Сардинії, що відбулися. Кандидат від лівої партії Ренато Сору отримав підтримку 43% виборців, а правоцентристський кандидат Уго Каппеллаччі, якого підтримує Берлусконі, набрав 52% голосів. Але не лише перемоги дістаються італійському прем’єру останнім часом. Його колишнього адвоката, британця Девіда Міллза, визнали винним у корупції й засудили до ув’язнення строком на 4,5 роки. Слідству вдалося довести, що Міллз дав хибні свідчення під час судових процесів над Сильвіо Берлусконі наприкінці 90-х років. Тоді прем’єр-міністра Італії підозрювали в корупції, однак багато в чому завдяки свідченням Міллза він був виправданий. Сильвіо Берлуськоні, в свою чергу, також заперечує факт підкупу. До того ж у справі він не фігурує, оскільки є прем’єр-міністром і наділений недоторканістю.
Правляча партія Киргизії за закриття авіабази в Манасі
Фракція правлячої партії Ак Жол у парламенті Киргизії одноголосно схвалила закриття авіабази США в Манасі. Напередодні рішення уряду схвалили три профільні комітети: з оборони, безпеки, правопорядку та судово-правової реформи; з конституційного законодавства, держустрою, законності та прав людини; з міжнародних справ і міжпарламентської співпраці. Фракція Ак Жол має більше 70 із 90 мандатів у парламенті республіки. Для прийняття рішення про денонсацію угоди з США необхідно, щоб за нього проголосувало 46 депутатів. Авіабаза США була відкрита у грудні 2001 року за мандатом ООН для підтримки антитерористичної операції, що проводиться коаліційними силами Непохитна свобода в Афганістані. Зараз на авіабазі в Манасі знаходиться понад 1,2 тис. військовослужбовців США і деяких країн, які ведуть операцію в Афганістані, а також військово-транспортні літаки. Нагадаємо, 3 лютого Курманбек Бакієв оголосив, що база буде виведена з території країни протягом півроку, однак остаточне рішення має прийняти парламент.