Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

7 лютого, 2009 - 00:00

У Казахстані лібералізували ЗМI

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав поправки до законів про засоби масової інформації та про політичні партії. Про це вчора повідомила прес-служба адміністрації глави Казахстану. Поправками до закону «Про політичні партії», зокрема, спрощується процедура реєстрації політпартій, передбачається зниження чисельності прибічників політичної партії, необхідної для її реєстрації, з 50 тис. до 40 тис. осіб, при цьому регіональний ценз знижено з 700 до 600 осіб. Окрім того, збільшується термін надання документів для державної реєстрації партії з двох місяців до чотирьох. При цьому порушення по списках членів партії, що не впливають на їхню загальну кількість, не будуть підставою для відмови у державній реєстрації. Поправки до деяких законодавчих актів із питань ЗМІ відміняють обов’язок журналістів отримувати дозвіл на використання аудіо- або відеозаписів під час отримання інтерв’ю. Згідно з діючою редакцією статей, журналіст займає становище явно винного і має доводити, що використовувані ним відомості відповідають дійсності. Також, згідно з поправками, у разі невчасного надання запитуваної інформації журналіст або ЗМІ має право прямо звернутися до судового органу.

Пентагон підпише угоду з Ташкентом

Вашингтон готується підписати угоду з Ташкентом про сприяння постачанню американських військ в Афганістані. Про це повідомляє агенція АР з посиланням на джерело у військових колах. Один західний дипломат у Казахстані заявив агенції Reuters, що узбецька влада вже практично дала свою згоду на проведення нового маршруту постачання. Раніше для доставки вантажів до Афганістану США використовували авіабазу, розташовану в киргизькому аеропорту Манас, але 3 лютого Курманбек Бакієв оголосив, що база буде виведена з території країни впродовж півроку. Основна частина вантажів американським військам у Афганістані доставляється через Пакистан, однак останнім часом на автоколони стали все частіше нападати таліби. Тому США шукає можливості відкрити альтернативні маршрути постачання. Зазначимо, що це не перше повідомлення про можливу співпрацю США й Узбекистану. В березні 2008 року представник НАТО заявляв, що Узбекистан готовий надати військову базу в Ханабаді для використання державами-членами НАТО. А вже у квітні президент Узбекистану Іслам Карімов на саміті НАТО в Бухаресті заявив, що Ташкент готовий надати НАТО транзитний коридор для доставки невійськових вантажів до Афганістану.

Таджикистан надасть НАТО свій повітряний простір

Таджикистан погодився надати свій повітряний простір літакам НАТО для доставки невійськових вантажів до Афганістану. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на заяву посла США в Таджикистані Трасі Енн Джекобсон. За словами американського дипломата, досягнута з таджицьким президентом Емомалі Рахмоном угода надзвичайно важлива, зважаючи на намір Північноатлантичного альянсу збільшити 2009 року чисельність свого військового контингенту в Афганістані. Слід зауважити, що вчора російський міністр закордонних справ Сергій Лавров в інтерв’ю телеканалу «Вести-24» заявив, що Росія згодна дозволити транзит американських невійськових вантажів до Афганістану через свою територію. За його словами, адміністрація США звернулася до Москви з відповідним проханням декілька днів тому. «Чекаємо, коли американські партнери будуть готові конкретно надати нам запит про кількість, характер вантажів. Як тільки це станеться, ми дамо відповідний дозвіл», — сказав російський міністр.

Блер про законне місце релігії

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер вважає, що релігії слід повернути законне місце наставника нашого світу. Про це він заявив під час виступу на щорічному американському форумі National Prayer Breakfast з промовою, присвяченою важливості релігії для сучасного світу, повідомляє The Independent. «Тільки релігія вкаже нам шлях у майбутнє», — заявив Блер. За його словами, без віри в Бога XXI ст. буде «бідним духовно» й «практично безглуздим». На цьому форумі, що проходив у готелі «Хілтон» у Вашингтоні, був також присутній президент США Барак Обама. Щорічний форум National Prayer Breakfast проводиться у Вашингтоні кожного першого четверга лютого з 1953 року. На ньому присутні близько 3,5 тис. гостей із 100 країн світу. Метою форуму є встановлення тісних стосунків між представниками релігії, політики й бізнесу. Захід часто критикується з боку організацій «Американські атеїсти» та «Свобода від релігії». На їхню думку, форум дозволяє церкві втручатися в справи держави.

Баррозу попередив Медведєва

Глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив на зустрічі з президентом Росії Дмитром Медведєвим у Кремлі, що країни ЄС не повинні залишатися без газу через суперечки Москви з транзитними країнами, як це сталося в січні цього року. «Зараз важливо створити умови для того, щоб подібної кризи більше не сталося», — сказав глава Єврокомісії. Медведєв визнав, що «не все благополучно» й «ситуація дуже вразлива». Зустріч представницької делегації Єврокомісії — крім Баррозу, до неї входять дев’ять єврокомісарів — стала першою для Росії та ЄС з часу закінчення газової кризи. Баррозу закликав Медведєва пам’ятати про енергетичну взаємозалежність сторін. «Ця позитивна взаємозалежність зараз як ніколи важлива, оскільки ми зіткнулися з дуже серйозною глобальною фінансовою кризою», — сказав він. «Нам слід подумати про те, щоб створити повноцінну міжнародно-правову систему захисту від подібних інцидентів, бо нинішня система не спрацьовує. Я маю на увазі зокрема й Енергетичну хартію», — зазначив Медведєв. Росія відмовляється приєднуватися до Енергетичної хартії, але Україна її підписала, й під час газового конфлікту Москва звинувачувала Київ у порушенні норм цієї угоди.

Газета: 
Рубрика: