Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

5 лютого, 2009 - 00:00

Меркель вимагає роз’яснень від Папи Римського

Канцлер Німеччини Ангела Меркель вимагає пояснень Ватикану з приводу реабілітації священика, котрий заперечував масштаб Холокосту. Як відомо, в січні Папа Римський Бенедикт XVI переглянув рішення про відлучення від церкви чотирьох єпископів римсько-католицької церкви, зокрема, й британця Ричарда Вільямсона, котрий стверджував, що нацисти під час Другої світової війни не використовували газові камери для знищення євреїв, а кількість загиблих у концтаборах дуже перебільшена. Папа дистанціювався від цих заяв і висловив «повну й беззастережну солідарність» з євреями. «На мій погляд, надані пояснення незадовільні, — заявила Меркель на прес-конференції в Берліні. — Не можна допустити, щоб це залишилося без наслідків». На її думку, Ватикан має однозначно прояснити, що подібних заперечень бути не може. У адміністрації Святого престолу заявляють, що були не в курсі переконань Вільямсона, коли приймали рішення про відновлення його в сані єпископа.

Польща просить у НАТО новий план оборони

Польща просить НАТО оновити план оборони країни, які розроблялися Альянсом для кожного його члена і востаннє оновлювалися в 90-ті роки. «Ми зацікавлені в модернізації планів з метою пристосування їх до сучасних реалій, тобто можливих загроз та відповідей на них», — заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Кремер агентству Рейтер, передає «Німецька хвиля». Оглядачі бачать у цьому натяк на Росію, чиї дії на Кавказі, а також недавня газова суперечка з Україною посилили занепокоєння в Варшаві власною безпекою. Кремер заперечив прямий зв’язок із Росією й сказав, що існують різні загрози, наприклад, напади терористів. Натомість польський військовий експерт Роман Кузняр дотримується іншої думки: «Оборонні плани повинні відображати збільшення загрози з боку Росії... Ставлення Москви до регіону змінилося, і навіть якщо немає прямої військової загрози для безпеки Польщі нині, оборонні плани треба регулярно оновлювати».

Польща — не єдина, хто хоче переглянути плани оборони країн НАТО. Відразу після конфлікту Росії та Грузії в серпні 2008 з такими пропозиціями виступили балтійські країни. На відміну від Польщі, в НАТО взагалі немає стратегічних планів захисту Естонії, Латвії та Литви. Повноваження написати нові плани оборони має головнокомандувач сил НАТО, американський генерал Джон Креддок. Але для цього потрібна згода політичних лідерів. Польща планує обговорити це питання на зустрічі міністрів оборони країн НАТО 19—20 лютого в Кракові. Серед інших питань на зустрічі йтиметься про реформу Альянсу, якому весною виповнюється 60 років.

Генсек ООН закликав до миру усі сторони на Близькому Сході

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав усі сторони на Близькому Сході виконати резолюції світової спільноти й дотримуватися мирних ініціатив, аби уникнути нових ускладнень ситуації в регіоні. Про це повідомило еміратське інформаційне агентство ВАМ. Генсек ООН, який приїхав до ОАЕ з дводенним офіційним візитом, обговорив зі спадковим принцом емірату Абу-Дабі шейхом Мухаммедом бен Заїдом аль-Нахайяном міжнародні та регіональні проблеми, приділивши особливу увагу питанням нормалізації обстановки та припинення вогню на палестинських землях, зазначає агентство. Пан Гі Мун наголосив під час зустрічі на «важливості поваги з боку всіх сторін (на Ближньому Сході) до міжнародних рішень і мирних ініціатив, спрямованих на позбавлення регіону нових страждань, руйнування й кровопролиття». Пан Гі Мун також назвав ОАЕ «зразком для наслідування» в справі надання допомоги всім, хто її потребує, зазначає агентство. У свою чергу, шейх Мухаммед бен Заїд відзначив «життєво важливу роль» ООН і особисто Пан Гі Муна у відмові від насильства та встановлення миру в регіоні, його зусилля в ім’я затвердження прав людини, зміцнення безпеки, стабільності й миру на землі.

Обама проти гасла «Купуй американське!»

Президент США Барак Обама назвав помилковим формулювання «Купуй американське» пункту плану з порятунку американської економіки. Він також заявив, що не хоче, щоб заходи для поліпшення економічного становища в США призвели до протекціонізму й торгових воєн. У інтерв’ю телеканалу Fox News Обама заявив, що хоче «розглянути інші висловлювання, що краще підійдуть для цього випадку». Таким чином, американський президент відповів на критику плану економічної стабілізації, з якою виступила ЄС і Канада. Представник Єврокомісії раніше піддав різкій критиці гасло «Купуй американське»; він назвав цей заклик «найгіршим сигналом», який тільки могла дати адміністрація Обами. Пункт «Купуй американське» передбачає використання лише продукції, виробленої в США для проектів, фінансованих з антикризових коштів. Загальний обсяг державної допомоги різним секторам американської економіки, передбачений планом, становить 800 млрд. доларів. Пакет заходів для боротьби з наслідками фінансової кризи вже схвалила палата представників, але його ще мають ухвалити сенатори.

Газета: 
Рубрика: