Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

13 грудня, 2008 - 00:00

Чорногорія подає заявку в ЄС

Чорногорія збирається подати заявку на вступ до Євросоюзу, повідомляє AFP. Офіційну заяву щодо планів вступу в ЄС розповсюдив уряд Чорногорії. Коли саме планується подати заявку на отримання статусу країни-кандидата в члени Євросоюзу, в документі не уточнюється. Однак на початку грудня прем’єр-міністр Чорногорії Мило Джуканович говорив, що його країна може зробити перший крок на шляху вступу до Євросоюзу ще до кінця 2008 року. Чорногорія, населення якої налічує 650 тис. мешканців, отримала статус незалежної держави в 2006 році, після того, як її громадяни на референдумі проголосували за відокремлення від Сербії. З усіх країн — колишніх членів Югославії поки до складу ЄС увійшла лише Словенія. Македонії в 2005 році було надано статус країни-кандидата в ЄС, у тому ж році було встановлено термін початку переговорів про вступ до союзу Хорватії.

У Люксембурзі монарху обмежили повноваження

Депутати люксембурзького парламенту обмежили повноваження глави держави великого герцога Анрі після того, як він заявив, що не підпише законопроект про легалізацію евтаназії. Парламент країни більшістю голосів ухвалив внесення в конституцію Люксембурга змін, згідно з якими монарху більше не доведеться затверджувати рішення депутатів. До цього законопроекти, прийняті парламентом, набирали чинності тільки після підписання великим герцогом, який офіційно є главою виконавчої влади Люксембурга. Рішення про зміну конституції було прийняте практично одноголосно, 56-ма голосами «за» при тому, що один утримався. В результаті країні вдалося уникнути конституційної кризи і звільнити Великого герцога від необхідності підписувати законопроект про евтаназію після його остаточного затвердження, яке має відбутися 18 грудня. Законопроект дозволяє евтаназію — припинення життя невиліковно хворих пацієнтів, які бажають померти, — після консультації щонайменше з двома лікарями. На сьогоднішній день евтаназія легалізована в трьох країнах — Голландії, Бельгії та Колумбії.

День конституції по-російськи

Російська влада та опозиційні сили відзначили вчора 15-у річницю прийняття конституції РФ демонстраціями та мітингами в різних містах країни. Учасники акцій опозиції виступили з протестами проти внесення поправок до основного закону, які продовжують терміни повноважень президента з чотирьох до шести, а Держдуми — до п’яти років. У Москві та Нижньому Новгороді пройшли мітинги, організовані партією «Яблуко». Як зазначено в заяві партії, в її акціях «зможуть взяти участь люди різних політичних поглядів, яких об’єднує категорична незгода із зміною основного закону держави». «Яблуко» збирає підписи проти поправок і має намір передати документ в адміністрацію президента. Акції протесту збираються провести також активісти опозиційної коаліції «Інша Росія». Організатори «маршів незгідних» заявили про готовність зібратися найближчої неділі в Москві та Санкт-Петербурзі, незважаючи на те, що вибрані ними місця проведення акцій не були офіційно схвалені міською владою.

Масовими мітингами відзначили День Конституції і прокремлівські організації та рухи. Понад п’ять тисяч людей, за даними московського ГУВС, зібралося на мітинг партії «Єдина Росія» в Новопушкінському сквері. На підтримку дій влади зі зміни Конституції виступили молодіжні рухи «Наші», «Нові люди», «Росія молода». На Васильєвському спуску біля стін Кремля «Наші» провели конкурс «Міс Конституція-2008». Чотири дівчини, одягнуті, незважаючи на холодну погоду, в легкі сукні, виконували танцювальні номери та співали пісні.

Швейцарія відкриває двері Шенгену

З учорашнього дня Швейцарія практично скасовує паспортний контроль на кордонах для країн ЄС, які підписали Шенгенську угоду, а також для громадян із шенгенськими візами. Таким чином вона стає 25-ю державою в Європі з відкритими кордонами. Поки що скасовується паспортний контроль для пасажирів, які прибули наземним транспортом, однак із 29 березня майбутнього року це розповсюдиться й на авіапасажирів. У серпні нинішнього року Швейцарія отримала доступ до Шенгенської інформаційної системи, а також до широкої бази даних злочинців, які розшукуються, та вкрадених речей. Шенгенська угода «Про скасування паспортного й митного контролю між низкою країн Європейського Союзу» спочатку була підписана 1985 року сімома європейськими державами. Вона набула чинності 1995 року, і зараз Швейцарія стала 25-ю державою в Європі з відкритими кордонами. Хоч Швейцарія не входить до складу Євросоюзу, відкриття кордонів — це необхідний крок для продовження двосторонніх відносин із Брюсселем.

Газета: 
Рубрика: