Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

10 грудня, 2008 - 00:00

Представник НАТО: Україна фактично отримала ПДЧ

Національні плани зі вступу Грузії та України в НАТО фактично є аналогом Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Про це заявив заступник помічника Генерального секретаря НАТО з питань співробітництва й партнерства у сфері безпеки, спецпредставник Генсека Альянсу по Кавказу та Середній Азії Роберт Сіммонс. Він нагадав, що 1995 року в НАТО було проведене дослідження, де були викладені критерії, необхідні для вступу в Альянс. За словами представника Альянсу, «щорічні національні плани розроблятимуться на базі цих критеріїв, основними з яких є проведення необхідних реформ». Р. Сіммонс зазначив, що в рамках національних програм «намічатимуться конкретні заходи, які країні належить здійснити». «Образно кажучи, ці національні плани стануть «списком справ», — додав дипломат. Відповідаючи на запитання про те, чи можуть Україна та Грузія вступити в НАТО, минаючи етап ПДЧ, представник Альянсу зауважив: «Які конкретно етапи дотримуватимуться і як, яким саме чином країна наблизиться до членства в НАТО — це залежить від конкретної країни». «Наприклад, Угорщина, Чехія й Польща не проходили етапу ПДЧ. Найважливіше — це критерії, те, як країна реалізовуватиме намічені плани», — заявив Р. Сіммонс. Він не погодився із заявою МЗС Росії про те, що відмова НАТО надати Грузії та Україні ПДЧ свідчить про розуміння ризику, пов’язаного з входженням в Альянс цих країн. «Ні, я б так не сказав. Просто питання надання Плану дій з підготовки до членства в НАТО стало дуже політизованим», — зауважив дипломат.

Польському президентові обмежать повноваження

Партія прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска готує законопроект, що обмежує повноваження президента, повідомляє польська «Газета Выборча». Новий законопроект може виключити участь президента Леха Качиньського в самітах ЄС. Останнім часом у Польщі триває політична дискусія про повноваження прем’єра й президента. У жовтні, коли постало питання про те, хто повинен бути главою національної делегації на саміті Євросоюзу, ця дискусія перетворилася у справжній скандал. Згідно із законопроектом, що розробляється правлячою в Польщі ліберальною партією «Громадянська платформа», представляти Польщу на європейських самітах повинен прем’єр-міністр країни. Участь же президента буде можлива лише у «виняткових» випадках і лише за згоди уряду. «Згідно з конституцією Польщі, зовнішню політику країни здійснює уряд... Проект навіть у найгострішій для президента версії (розглядаються три версії законопроекту) відповідає конституції», — повідомило газеті джерело в «Громадянській платформі». У жовтні канцелярія прем’єра Дональда Туска відмовила главі держави в можливості скористатися державним спецлітаком для поїздки на саміт ЄС до Брюсселя. Адміністрація президента Польщі була вимушена орендувати чартерний літак для візиту Леха Качиньського в Брюссель. Ця поїздка президента обійшлася польським платникам податків у 150 тисяч злотих (близько $60 тисяч).

ООН поступається місцем в Косово Євросоюзу

Місія Європейського Союзу зі зміцнення законності й порядку в Косово офіційно почалася. Близько двох тисяч представників ЄС повинні замінити співробітників ООН, які несуть зараз службу в поліції, органах правосуддя і в митній службі. Сербія не визнала оголошення Приштіної незалежності в лютому цього року і досі вважає Косово однієї зі своїх територій, однак сербська влада погодилася на місію Євросоюзу. Сили ООН перебували в Косово понад десять років. Тепер Об’єднані Нації поступаються роллю Євросоюзу, залишаючи за собою лише деякі політичні функції. Для Євросоюзу це наймасштабніша місія. Вона працюватиме на всій території Косова. Її співробітники спостерігатимуть за роботою поліції, судів і митних органів. Метою місії є допомога місцевій владі в боротьбі з корупцією та організованою злочинністю. Місія Євросоюзу в Косово повинна була стартувати ще місяць тому, однак була відкладена через зволікання в Белграді. Зараз Сербія схвалила план місії, однак багато косовських сербів як і раніше незадоволені тим, що ООН йде з регіону. Кілька акцій протесту провели і косовські албанці. Вони вважають, що Сербії і так було зроблено дуже багато поступок.

Газета: 
Рубрика: