Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

12 листопада, 2008 - 00:00

У світі відзначили 90 років з часу закінчення Першої світової війни...

Учора в усьому світі широко відзначалося 90-річчя підписання Комп’єнського перемир’я, яке фактично поклало кінець Першій світовій війні. Одна з головних церемоній пройшла на франко-німецькому кордоні в містечку Верден, де в 1916 році відбувалася чи не найзапекліша та тривала битва тієї війни. Верденська м’ясорубка, в якій загинуло понад 300 тис. осіб, не стала найкривавішою битвою Першої світової, але це була найбільш тривала битва. Для Франції та Німеччини саме Верден став символом жаху війни. Разом із президентом Франції Ніколя Саркозі у Вердені згадали про жертв війни посли країн, що воювали 90 років тому один із одним, та члени королівських родин. Велику Британію представляв спадкоємець престолу принц Чарльз. У Лондоні на церемонії пам’яті загиблих були присутні троє з чотирьох британських ветеранів Першої світової, які залишилися в живих. З промовою виступив 100-річний ветеран сухопутних військ Гаррі Петч. 112-річний Генрі Оллінгхем представляв на церемонії королівські військово-повітряні сили, а Білл Стоун, якому 108 років, — королівський флот. Об 11-й годині за Грінвічем була оголошена хвилина мовчання. Раніше урочиста церемонія пам’яті загиблих пройшла в Австралії, яка втратила у війні 60 тис. своїх солдатів.

... А в Польщі — 90 років відновлення незалежності

Учора Польща відзначила 90-у річницю відновлення незалежності. Урочистості почалися опівдні біля могили Невідомого солдата у Варшаві, куди президент Польщі Лех Качиньський поклав квіти, вшанувавши таким чином пам’ять героїв, загиблих за незалежність його країни. На площі Пілсудського пролунав салют із 24 залпів, відбувся парад польських військ. Потім Лех Качиньський у президентському палаці вручив державні нагороди, а через три години у Великому театрі розпочався бал. На святкування до Варшави прибув Президент України Віктор Ющенко, федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель, а також президенти Афганістану, Чорногорії, Хорватії, Грузії, Естонії, Литви, Латвії, Македонії, Сербії, Словаччини, Словенії та Угорщини, глави делегацій ще понад 20 країн світу. Канцелярія Леха Качиньського не запросила на бал колишнього президента Польщі, лауреата Нобелівської премії світу Леха Валенсу. Сам екс-президент, безумовно, розчарований таким рішенням Леха Качиньського. Більшість польських політиків критично оцінили факт небажання чинного глави держави запросити на бал легендарного лідера руху «Солідарність», нагадуючи, що Валенса на такому заході повинен бути найголовнішим і найважливішим гостем.

Канцлер Австрії став лауреатом премії «Діалог цивілізацій»

Федеральний канцлер Австрії Альфред Гузенбауер став лауреатом міжнародної премії «Діалог цивілізацій». Нагорода була вручена йому в понеділок одразу після закінчення зустрічі експертів високого рівня Світового суспільного форуму (ССФ) «Діалог цивілізацій». Глава австрійського уряду удостоєний цієї нагороди «за зміцнення світу та взаєморозуміння між народами». «Багаторічна політична кар’єра Альфреда Гузенбауера свідчить про його потенціал як будівельника такої перспективної моделі світопорядку, яка могла би більш гармонійно врахувати інтереси різних учасників міжнародних відносин», — заявив на церемонії нагородження генеральний секретар ССФ Олег Атьков. «Нинішня світова криза не може бути врегульована силою зброї або технічними засобами фінансових інститутів, а тільки лише за допомогою діалогу цивілізацій, — зазначив він. — Саме сьогодні підтверджується необхідність такого діалогу». З його слів, діалог повинен виходити набагато ширше за рамки переговорів між державами. «Я сприймаю сьогоднішню нагороду не як особисту, а як оцінку Австрії як посередника в різних мирних переговорах», — заявив Гузенбауер.

Казахстан удосконалить партбудування

Уряд Казахстану схвалив поправки до закону «Про політичні партії», якими спрощується процедура реєстрації політпартій. Про це повідомив міністр культури та інформації республіки Мухтар Кул-Мухамед. За його словами, запропоновані поправки, передусім націлені на лібералізацію закону про політичні партії та спрощення процедур реєстрації партій. Зокрема, законопроект передбачає зниження чисельності прихильників політичної партії, необхідної для її реєстрації. «Пропонується кількісний ценз знизити з 50 тис. до 40 тис. осіб, при цьому регіональний ценз знизити з 700 до 600 осіб», — пояснив міністр. Крім того, збільшується термін надання документів для державної реєстрації партії з двох до чотирьох місяців. При цьому, порушення за списками членів партії, які «не впливають на їхню загальну кількість, не можуть стати підставою для відмови в державній реєстрації». Казахстан, який головуватиме в ОБСЄ 2010 року, неодноразово зазнавав критики за неповну відповідність демократичним стандартам організації.

У Киргизстані створять миротворчу роту

Міністерство оборони Киргизстану ухвалило остаточне рішення створити мотострілкову миротворчу роту, повідомляють РІА «Новости» з посиланням на прес-службу відомства. «У Міністерстві оборони прийняте остаточне рішення про створення, як згадувалося раніше, не інженерно-саперного підрозділу, а миротворчої мотострілкової роти», — зазначив співрозмовник агентства. За його словами, спираючись на світовий досвід і можливості іноземних колег, киргизькі військові вже зараз приступили до реалізації цього завдання. Представник оборонного відомства зауважив, що Киргизстан та його збройні сили «повинні мати військовий підрозділ, готовий під егідою ООН брати участь у миротворчих місіях».

Газета: 
Рубрика: