ЄС дозволив Лукашенку в’їзд у Європу
Європейський Союз ухвалив рішення зняти заборону на відвідування країн ЄС президентом Білорусі Олександром Лукашенком та іншими високопоставленими особами країни. На думку дипломатів, цей крок розглядається як заохочення демократичних реформ, що проводяться Мінськом. Про рішення Євросоюзу було оголошено після зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС з їхнім білоруським колегою Сергієм Мартиновим. Це була перша зустріч ЄС з владою Мінська на високому рівні за останні чотири роки. Комісар Єврокомісії з питань зовнішніх відносин і європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер заявила, що Євросоюз не повинен «знехтувати можливістю мати політичний вплив». «Ми хочемо показати, що прогрес буде винагороджено», — підкреслила вона. Дипломатичні джерела в Люксембурзі повідомляють, що заборона на закордонні поїздки залишиться чинною лише для п’яти високопосадових білоруських чиновників, зокрема й глави Центрвиборчкому, підозрюваних у причетності до зникнення політичних противників режиму Лукашенка. Банківські авуари білоруських чиновників у Європі також залишаться замороженими.
Iзраїльські партії за крок до створення коаліції
Ізраїльські партії «Кадіма» й «Авода» підписали угоду про коаліцію, яка дасть їм можливість сформувати новий уряд країни на чолі з Ципі Лівні, повідомила ізраїльська газета Гаарец. Угоди було досягнуто після 18-годинних переговорів. Лідер партії праці Ехуд Барак, якому гарантується посада віце-прем’єра, загалом схвалив проект, але вимагає перегляду повноважень нинішнього міністра юстиції Даніеля Фрідмана. Відповідно до досягнутої домовленості, «Авода» буде основним партнером «Кадіми» в майбутньому уряді. Лівні й Барак, як очікується, підпишуть формальний варіант угоди наприкінці цього місяця, коли в Ізраїлі закінчиться низка свят, що випали цього року на жовтень. Згідно з проектом угоди, Барак матиме більший вплив на питання, що стосуються роботи кабінету міністрів, а також на контакти із Сирією й Палестинською адміністрацією. Нагадаємо, що 17 вересня глава МЗС Ізраїлю Ципі Лівні перемогла на виборах голови правлячої партії «Кадіма», отримавши повноваження сформувати новий кабінет міністрів. Зараз обов’язки прем’єра виконує Ехуд Ольмерт, який подав у відставку 21 вересня.
Через вогонь у Каліфорнії запроваджено надзвичайний стан
Через сильні лісові пожежі в двох районах Каліфорнії оголошено надзвичайний стан. Пориви вітру з величезною швидкістю, майже до ста кілометрів на годину, просувають вогонь до житлових будинків. У Лос-Анджелесі люди готові до евакуації, яку можуть оголосити в будь-яку хвилину. 12 тис. людей з інших регіонів уже поїхали в безпечні райони. Вже є перші жертви пожеж. Загинули дві людини: бездомний, який залишився ночувати в лісі, й автомобіліст, який не впорався з управлінням в умовах густого диму. В боротьбі з вогнем задіяно понад тисячу пожежників і дев’ять літаків. Як повідомлялося, на півночі Каліфорнії вже вигоріли 150 тис. гектарів лісів, знищено понад 50 будівель, рівень забруднення повітря продуктами горіння вдесятеро перевищує допустимі норми. Губернатор Каліфорнії Арнольд Шварценеггер відіслав запит про допомогу, у відповідь на який відгукнулася влада штатів Невада й Орегон, спрямувавши людей і повітряну техніку на боротьбу з пожежами. Крім того, минулої суботи президент США Джордж Буш підписав указ про федеральну допомогу штату й оголосив про запровадження надзвичайного стану.
Росія та Китай завершили демаркацію кордону
Вчора Росія та Китай завершили демаркацію кордону на Великому Уссурійському та Тарабаровому островах поблизу Хабаровська. У російському МЗС зазначили, що ця подія завершує встановлення всієї лінії російсько-китайського кордону, протяжністю 4300 км. Острів Тарабаров відтепер стає китайським Іньлундао, а Великий Уссурійський поділено на дві частини. Його західна частина, що відійшла під юрисдикцію КНР, називатиметься Хейсяцзидао. Східна частина закріплена за Росією. Документ про розділ кордонів був підписаний у Пекіні президентом Росії Володимиром Путіним і керівництвом КНР 14 жовтня 2004 року. Передача Китаю островів під Хабаровськом відбулася рівно через чотири роки після підписання угоди між керівництвом двох країн.