Опозиційні партії лідирують на виборах до Сейму Литви
Опозиційна консервативна партія Союз вітчизни — Християнські демократи впевнено лідирує на виборах до Сейму Литви, повідомило учора AFP. За попередніми даними, ця партія набирає 21 відсоток голосів, партія Порядок і справедливість на чолі з колишнім президентом Литви Роландасом Паксасом, що теж перебуває в опозиції, — 14 відсотків, а Соціал-демократична партія Литви, що входила до правлячої коаліції, — 13 відсотків. Тепер партіям, які подолали необхідний для проходження до сейму п’ятивідсотковий бар’єр, належить провести тривалі переговори для формування нової коаліції, вважають політологи. Загалом у виборах до парламенту Литви, що відбулися 12 жовтня, брали участь 16 партій. Досить ймовірно, що відбудеться другий тур виборів: він може відбутися 26 жовтня. Водночас триває референдум, на якому виборцям пропонується висловити свою думку щодо продовження терміну роботи Ігналінської АЕС на термін не триваліший за той, що знадобиться для будівництва натомість нової атомної станції.
Єврозона ухвалила план боротьби з фінансовою кризою
Глави 15 держав, що входять до єврозони (країни з єдиною валютою євро) ухвалили проект плану спільних дій для боротьби зі світовою фінансовою кризою, повідомляє агентство France Presse. Виступаючи на прес-конференції після саміту, що відбувся в Парижі, президент Франції Ніколя Саркозі сказав, що ухвалений план передбачає державне страхування міжбанківських позик і вживання заходів для підтримки потерпілих через кризу фінансових інститутів, зокрема, часткову націоналізацію банків. Суму, яку планують витратити на реалізацію плану, названо не було. На думку канцлера Німеччини Ангели Меркель, ухвалений план стане заспокійливим сигналом для фінансових ринків. Упевненість у цьому також висловив прем’єр-міністр Великої Британії Гордон Браун, який брав участь у саміті, незважаючи на те, що у Великій Британії діє національна валюта. Нагадаємо, що раніше окремі європейські країни вже виступали з ініціативами подолання фінансової кризи. Наприклад, Велика Британія оголосила про намір виділити півтрильйона фунтів стерлінгів на підтримку банківської системи, Норвегія готова виділити на ті самі цілі понад 50 млрд. євро, а Португалія — близько 20 млрд.
США віддали данину пам’яті Колумбу
Учора в Сполучених Штатах проходило святкування Дня Колумба, який 516 років тому відкрив Новий Світ. Цей день у США вихідний: закрито банки, біржі, поштові відділення й більшість державних установ. Поряд з яскравими парадами по всій країні відбулися спортивні свята, ярмарки, увечері влаштовували феєрверки. Численні учасники урочистостей і глядачі віддали данину пам’яті Христофору Колумбу й 90 морякам, які вирушили разом із ним у плавання на трьох каравелах — «Пінта», «Нінья» й «Санта-Марія». День Колумба — традиційне федеральне свято в США, яке офіційно було запроваджено 1937 року президентом Франкліном Рузвельтом. З 1971 року воно відзначається в другий понеділок жовтня, а започаткували цю традицію в 1860-х роках італійські емігранти. Однак для багатьох корінних жителів США — індіанців — це сумний день. Адже, на їхню думку, саме Колумб відкрив їхній континент європейцям, які потім принесли сюди хвороби, смерть, злидні, а індіанців, які залишилися в живих, загнали в резервації. Тому щороку напередодні Дня Колумба в Денвері (штат Колорадо) індіанці проводять свою ходу — марш протесту проти цього свята. Майже щороку вона супроводжується масовими заворушеннями й арештами їхніх організаторів. Минулого року було арештовано 83 особи. Однак цієї неділі хода була абсолютно мирною.
КНДР викреслили з «чорного списку» пособників тероризму
США виключили Північну Корею зі списку держав — пособників тероризму після того, як сторони домовилися про контроль над ядерною програмою Пхеньяна. Про це повідомило агентство France Presse з посиланням на заяву офіційного представника зовнішньополітичного відомства США Шона Маккормака. За його словами, США отримали «все, що хотіли». Таке рішення США прийняли після того, як вдалося досягнути домовленості з КНДР про те, що експерти Міжнародного агентства з атомної енергії матимуть доступ на всі ядерні об’єкти країни. Крім того, Пхеньян продовжить програму демонтажу ядерних об’єктів. Північну Корею було внесено до списку держав — пособників тероризму Держдепартаменту США 1988 року. Також у списку Куба, Іран, Судан і Сирія.