Генасамблея ООН розгляне питання Голодомору в Україні
Проект резолюції про Голодомор 1932—1933 років в Україні буде розглянутий на одному з найближчих засідань 63-ї сесії Генасамблеї ООН, що цими днями проходить у Нью-Йорку. У проекті резолюції міститься заклик увічнити пам’ять жертв Голодомору в Україні 1932—1933 років, що забрав життя мільйонів українців, у тому числі представників інших національностей, які жили в Україні в ті часи. У цьому документі зазначається, що увічнення пам’яті мільйонів загиблих, а також подальше досліджування політики, що призвела до масового голоду, допоможе глибше зрозуміти рівень трагедії, викликаної тоталітарним режимом. Проект резолюції закликає членів ООН розповсюджувати знання про Голодомор 1932—1933 років в Україні у своїх освітніх програмах із метою застереження майбутніх поколінь від сумного уроку цієї трагічної сторінки в глобальній історії. Президент України Віктор Ющенко 22 вересня вирушить до США для участі в засіданні Генкомітету. Під час візиту Президент виступить на загальних дебатах 63-ї сесії та викладе позицію України з актуальних глобальних проблем сучасності, а також підпише конвенцію ООН про права інвалідів.
Горбачова нагородили за закінчення холодної війни
Екс-президенту СРСР Михайлу Горбачову вручили медаль Свободи за 2008 рік за внесок у закінчення холодної війни, що привів до «повороту курсу світової історії». Нагороду Горбачову вручив колишній президент США Джордж Буш-старший, який головує в раді опікунів американського Національного центру конституції на урочистій церемонії у Філадельфії. Як повідомляється в прес-релізі Національного центру конституції, заслуги колишнього радянського лідера відзначені напередодні 20-ї річниці падіння Берлінської стіни, яка буде відзначатиметься 2009 року. Медаль Свободи щорічно вручається діячам, які «боролися за свободу для людей у всьому світі». 2007 року цієї нагороди удостоївся соліст популярної рок-групи U2 Боно — за внесок у боротьбу з бідністю в Африці. 2006 року така медаль була присуджена колишнім президентам США Дж. Бушу-старшому та Біллу Клінтону за благодійну діяльність з надання допомоги постраждалим від урагану «Катріна» та інших стихійних лих. 2005 року лауреатом нагороди став Президент України Віктор Ющенко. Раніше медаль Свободи вручалася колишньому Генеральному Секретарю ООН Кофі Аннану, президенту Афганістану Хаміду Карзаю, колишнім президентам Чехії та Польщі Вацлаву Гавелу і Леху Валенсі.
Райс засудила політику Росії
Держсекретар США Кондолізза Райс заявила, що політика російської влади веде Росію до міжнародної ізоляції і знецінює її позицію на світовій арені, повідомляє CNN. Виступаючи з промовою про взаємовідносини Москви та Вашингтона, держсекретар США заявила, що поведінка Росії створює образ «авторитарної країни у внутрішній політиці та агресивної — у зовнішній». Визнання Росією незалежності Абхазії та Південної Осетії Райс назвала спробою «розчленувати» єдину й незалежну державу Грузію. За словами держсекретаря США, країни Заходу не дозволять Росії нав’язувати їм свою позицію, в тому числі й щодо розширення НАТО і можливого прийняття в Альянс Грузії та України. Варто також зазначити, що вчора група з восьми американських конгресменів внесла в палату представників конгресу США резолюцію, де говориться, що в зв’язку з силовими діями Росії, США повинні зосередити зусилля для того, щоб якнайшвидше підключити Україну до Плану дій щодо членства (ПДЧ) у НАТО з метою подальшого входження України в цей Альянс. «Прийняття України в НАТО завадить подальшому використанню військової сили з боку Російської Федерації», — наголошується в тексті резолюції.
Палестина чекає продовження переговорів з Iзраїлем
Палестинська влада вітала вибір голови МЗС Ізраїлю Ципі Лівні лідером правлячої партії «Кадіма» і висловила впевненість у тому, що кабінет міністрів, який їй належить сформувати, продовжить курс на урегулювання близькосхідного конфлікту. Перемога на «праймериз» відкриває перед Лівні, яка займається у своєму нинішньому статусі переговорами з палестинцями, можливістю стати другою жінкою-прем’єром в історії Ізраїлю. Її суперником був міністр транспорту, колишній військовий Шауль Мофаз, який у рядах «Кадіми» користується репутацією «яструба», що неохоче йде на поступки та компроміси у відносинах із сусідами. «Лівні разом із нами займалася мирним процесом, і я вважаю, що вона продовжить цей шлях. Ми, звичайно, вітаємо цей вибір», — заявив Саіб Орейкат, радник голови ПНА Махмуда Аббаса і учасник переговорів з Ізраїлем. Бунтівний палестинський рух ХАМАС, що контролює Сектор Газа, навпаки не чекає істотних змін у політичному курсі Ізраїлю. «Всі політики Ізраїлю об’єдналися проти нас... Внаслідок цього перестановки в «Кадімі» нас не стосуються», — заявив в інтерв’ю агентству Раматан голова ісламістського уряду Ісмаїл Ханія.
Болівія за столом переговорів
У болівійському місті Кочабамба ведуться переговори між представниками уряду й опозиції, спрямовані на подолання соціально-політичної кризи в країні. Глава держави Ево Моралес запропонував опозиції створити три комісії, які займуться вивченням питань, що стали джерелом розбіжностей. Йдеться про розподіл газової ренти, проект нової конституції й автономію регіонів. Крім того, болівійський лідер зажадав негайного повернення державних установ і нафтогазових споруд, які тримаються опозиційними угрупуваннями. Ево Моралес запропонував також своїм політичним противникам погодитися на проведення референдуму щодо нової конституції Болівії з урахуванням прагнення до більшої автономії чотирьох з дев’яти департаментів країни. У переговорах між урядом і опозицією як спостерігачі та гаранти беруть участь представники Організації американських держав, ООН, ЄС і духовенства.