Ющенко сподівається на підтримку України Чехією
«Я переконаний, майбутнє головування Чеської Республіки в ЄС принесе новий поштовх у наші відносини — як на двосторонньому рівні, так і в рамках Євросоюзу», — наголосив Президент України Віктор Ющенко під час зустрічі з прем’єр-міністром Чеської Республіки Міреком Тополанеком. За словами В. Ющенка, для України надзвичайно важлива підтримка Чехією таких чутливих питань, як приєднання до ПДЧ, формування посиленої угоди Україна — ЄС, укладання угоди про створення зони вільної торгівлі між нашою державою та Євросоюзом. Говорячи про енергетику, сторони відзначили хороші перспективи для співробітництва України та Чехії у сфері диверсифікації джерел енергопостачання, насамперед, нафти. Йдеться про реалізацію Євро-Азійського нафтотранспортного проекту (ЄАНТК), що створить технічну можливість для транспортування легкої каспійської нафти через територію України і Словаччини з використанням нафтопроводу «Одеса — Броди» на нафтопереробні підприємства Чехії, а в подальшому — Німеччини. За словами В. Ющенка, Україна також сподівається, що Чехія підтримає ініціативи з вшанування 75-х роковин Голодомору 1932—1933 років, які Україна планує внести на розгляд Генеральної Асамблеї ООН та Ради ООН з прав людини у вересні 2008 року.
В Iзраїлі обирають наступника Ольмерта
Вчора в Ізраїлі почалися вибори у правлячій партії «Кадіма», під час яких її членам належить назвати наступника Ехуда Ольмерта на посту лідера партії та, відповідно, прем’єр-міністра країни. Як пише газета Haaretz, право голосу мають 73 тисячі членів партії, з яких, за оцінками, щонайменше 50% візьмуть участь у голосуванні. Серед основних кандидатів — чотири діючі міністри: закордонних справ — Ципі Лівні, транспорту — Шауль Мофаз, громадської безпеки — Аві Діхтер і внутрішніх справ — Меїр Шитріт. Фаворитами вважаються Лівні й Мофаз, кожен із яких сподівається отримати не менше 40% голосів, що забезпечить перемогу на виборах. Проведене опитування показало, що за Лівні готові проголосувати 47% членів партії, за Мофаза — 28%, а Діхтера й Шитріта підтримують лише по 6%. Нинішній лідер «Кадіми» Ехуд Ольмерт ще в липні 2008 року заявив, що не переобиратиметься на цю посаду, а, отже, піде у відставку і з прем’єрського поста. Ольмерта підозрюють у корупції та шахрайстві. Щодо нього, довго велося поліцейське розслідування, і на початку вересня прокуратурі рекомендували висунути йому офіційні обвинувачення.
Голова Генасамблеї хоче реформувати РБ ООН
Новий голова Генеральної асамблеї ООН Мігель д’Еското Брокман висловився за необхідність ослаблення ролі Ради безпеки та надання більшої ваги та повноважень Генасамблеї, закликавши держави зробити її рішення такими, що юридично обов’язкові. Із такою пропозицією Брокман виступив першого ж дня свого керівництва цим головним дорадчим органом Всесвітньої організації. Дотепер обов’язковими до виконання є лише резолюції Ради безпеки, яка складається з 15 членів, серед яких п’ять — РФ, США, КНР, Франція та Велика Британія — мають право вето. Резолюції Генеральної асамблеї мають рекомендаційний характер. Разом із тим, Генасамблея контролює і розподіляє бюджет ООН. Д’Еското Брокман заявив, що домагатиметься демократизації ООН. Він підкреслив, що його план з реформування спрямований на те, щоб у Всесвітній організації «обрані держави» не диктували свої правила решті, оскільки всі держави світу несуть спільну відповідальність за побудову нового світу в інтересах майбутніх поколінь. Новий голова також виступив із критикою зовнішньої політики США. Д’Еското Брокман, колишній католицький священик, а потім — міністр закордонних справ у сандиністському уряді Нікарагуа в 1980-х роках і лауреат Ленінської премії, відомий своєю антиамериканською позицією.
Новий прем’єр Таїланду закликав націю до єднання
Новообраний прем’єр-міністр Таїланду Сомчай Вонгсават закликав націю до єднання з метою подолання політичної кризи, що триває в країні з середини серпня, повідомило агентство Рейтер. Учора парламент Таїланду обрав Сомчая Вонгсавата новим прем’єр-міністром країни після усунення з посади 9 вересня Конституційним судом глави уряду Самака Сунтаравета. «Прийшов час примирення для Таїланду. Ми не ненавидимо одне одного, тому ми не повинні дозволити ненависті відвести нас від розв’язання насущних проблем, які стоять перед країною», — цитує агентство слова Вонгсавата, які він сказав відразу після обрання. Сомчай Вонгсават — родич колишнього прем’єра Таксіна Чінавата, усунутого з посади 2006 року. Вонгасват виконував обов’язки глави уряду після відставки прем’єра Сунтаравета. Конституційний суд Таїланду 9 вересня постановив, що глава уряду Самак Сунтаравет має піти у відставку через скандал із кулінарним телевізійним шоу. Самак Сунтаравет до вступу на посаду прем’єр-міністра взяв участь в одному з популярних телешоу країни, а також іще кілька разів після того, як став прем’єром.