Казахстан — ключовий партнер для НАТО
Казахстан залишається для НАТО ключовим партнером у Центральній Азії, заявив заступник генерального секретаря НАТО Клаудіо Бісоньєро в Астані під час зустрічі з міністром оборони Казахстану Даніалом Ахметовим. Ахметов, зі свого боку, відзначив «позитивну динаміку та досить інтенсивне зміцнення відносин Казахстану і НАТО». «Для нас вельми позитивним чинником є ухвала проведення в нашій країні наступного року форуму безпеки Північноатлантичного партнерства», — додав Ахметов, запевнивши, що Казахстан надає великого значення засіданню «НАТО— Казахстан», яке має відбутися в Брюсселі в жовтні. Узгоджений проект Індивідуального плану дій Партнерства Казахстану з НАТО (ІПДП) було прийнято 31 січня 2006 року. Основним напрямком спільної роботи з НАТО в рамках Індивідуального партнерства є військова співпраця. Казахстан став четвертою країною СНД, після Грузії, Азербайджану та Вірменії, яка прийняла даний формат співпраці. Зараз Казахстан є єдиною державою регіону, яка розвиває свої відносини з НАТО за індивідуальною моделлю через механізм Індивідуального плану дій партнерства.
РФ і Польща продовжать співпрацю, незважаючи на суперечності
Росія і Польща збираються продовжувати співпрацю у двосторонніх і міжнародних справах із урахуванням відмінностей у позиціях. Такі результати варшавської зустрічі міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Під час переговорів Сікорський заявив, що членство Польщі в НАТО створює сприятливі умови для поліпшення польсько-російських відносин. «Наші відносини з Росією можуть поліпшитися якраз тому, що ми відчуваємо, що тісно пов’язані із західними структурами», — зазначив глава польського МЗС. Зі свого боку Сергій Лавров попередив Польщу про можливі наслідки для цієї країни щодо розміщення на її території елементів американської ПРО. Він підкреслив, що в Москві не бачать загрози для Російської Федерації з боку Польщі. «Але ми не можемо ігнорувати той факт, що поблизу наших кордонів з’являються компоненти стратегічних систем США», — сказав С. Лавров. У відповідь на це Радослав Сікорський озвучив позицію сенатора і кандидата на посаду президента США від демократів Барака Обами. Останній виступає за те, щоб елементи американської ПРО було розміщено в Польщі лише за умови, що цю систему не буде спрямовано проти Росії. Сікорський також повідомив, що розмовляв із претендентом на посаду президента США від республіканців Джоном Маккейном, і під час обговорення ніщо не вказувало на те, що елементи ПРО в Польщі буде спрямовано проти Москви.
Баскам відмовили в референдумі щодо самовизначення
Конституційний суд Іспанії (КСІ) відмовив регіональній владі Країни басків, автономній області на півночі Іберійського півострова, в проведенні опитування з проблеми незалежності від іспанської держави, повідомило Національне радіо Іспанії. Усі 11 членів КСІ визнали, що опитування порушує статтю Конституції, яка надає право скликати плебісцити лише державі, а не регіонам. Баскське опитування «не вкладається в конституційні норми, оскільки намагається вторгнутися в сферу, яка є компетенцією іншої інстанції, а саме — держави», — говориться в повідомленні КСІ. Зі свого боку баскська влада вважає, що заборона суду порушує Європейську конвенцію з прав людини, яка передбачає свободу думки, слова й участі в політичному житті. Парламент баскської автономії прийняв 28 червня 2008 року ухвалу про проведення в жовтні опитування населення, що фактично відкривало шлях до суверенітету, зокрема, до проведення референдуму про незалежність регіону від Іспанії, який має законодавчу силу, і вже намічений басками на 2010 рік. У КСІ ухвалу баскського парламенту було оскаржено центральним урядом Іспанії. Він звинуватив баскських політиків у сепаратизмі та порушенні Конституції, яка не передбачає вихід зі складу Іспанії її окремих регіонів.